Czym jest Car Sharing? Car Sharing w Polsce i na świecie

Car sharingCar sharing to trend, który z powodzeniem podbija duże miasta na całym świecie. Dotarł on również do Polski, a korzystać z niego w sposób regularny zaczyna coraz więcej osób. Idea współdzielenia samochodu napędzana chęcią oszczędności oraz zwiększeniem komfortu użytkowania auta sprawdza się znakomicie, o czym może świadczyć powstawanie nowych firm - wypożyczalni i miliony użytkowników na całym świecie.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na takie pytania - czym jest car sharing, jak wygląda obecnie sytuacja na świecie i w Polsce, jakie korzyści płyną ze współdzielenia samochodu oraz jak wypowiadają się o tej idei marki samochodowe, oraz same miasta, w których trend ten jest coraz bardziej widoczny. Wszystkie odpowiedzi i przydatne informacje w dalszej części artykułu.

Czym jest Carsharing?

Car Sharing to trend polegający na współdzieleniu samochodów. Osoby korzystające z car sharingu, korzystają z aut, które znajdują się w danym miejscu - w konkretnych lokalizacjach. W razie potrzeby skorzystania z samochodu dana osoba w aplikacji wyszukuje te znajdujące się najbliżej. Po zarezerwowaniu go, dociera do niego i rozpoczyna korzystać. Po dotarciu do celu np. na drugi koniec miasta kończy użytkowanie oraz zwalnia samochód w aplikacji. Z powrotem pojawia się on na mapie jako wolny i gotowy do wykorzystania. Car sharing umożliwia zatem korzystanie z samochodu tylko wtedy, jeśli jest nam potrzebny bez konieczności ponoszenia kosztów czy zajmowania się samym samochodem. Na rynku istnieje wiele aplikacji i firm, a oferta car sharingu jest różna w zależności od państwa i miasta. System najbardziej rozwinięty jest w największym miastach na zachodzie Europy, choć w Polsce również bez problemu można skorzystać z car sharingu. Idea ta powstała już kilka lat temu, a obecnie rozwija się bardzo szybko. Jest ona również odbierana pozytywnie przez wszystkich użytkowników, co daje jej doskonałe warunki rozwoju. Prognozy dla tego sposobu przemieszczanie się równie obiecujące co sam rozwój. Wiele osób wyraża chęć wdrażania tego trendu, więc w przyszłości zdecydowanie częściej będziemy widzieć takie auta na ulicach. Samymi autami zajmuje się firma car sharingowa, która je udostępnia. Użytkownicy, którzy chcą z nich skorzystać, otrzymują zatem do dyspozycji w pełni sprawne i funkcjonalne auto bez zbędnych obowiązków.

Car Sharing na świecie

Na świecie, Car Sharing jest bardzo chętnie wykorzystywany i bardzo wiele osób korzysta z jego usług. Obecnie ok. 20 mln użytkowników z powodzeniem współużytkuje samochody w różnych formach i korzysta z różnych firm. Bardzo dobrym przykładem są Niemcy, gdzie według różnych szacunków z tego sposobu przemieszczania się korzysta 1, 7 mln użytkowników, a zarejestrowanych jest ok. 180 firm car sharingowych - co najlepiej obrazuje całą sytuację. Obecnie największe światowe miasta umożliwiają komfortowe przemieszczanie się tym sposobem. W wielu z nich można również doświadczyć benefitów ze względu na dobre jakościowo silniki niezanieczyszczające powietrza w tak duży sposób jak stare modele.

Car Sharing w Polsce

Car sharing w Polsce, choć rozwija się równie dynamiczne, nie posiada jeszcze takiego zasięgu i nie jest tak popularny, jak np. u naszych zachodnich sąsiadów. Na rynku funkcjonuje ok. 20 komercyjnych firm. Znaleźć wśród nich można też miejską Warszawską, która jest miejskim konkurentem komercyjnych rozwiązań. Marka wygrała przetarg i oferuje usługi na zasadach ustalonych przez miasto. Z opcji współdzielenia samochodu można jednak skorzystać we wszystkich największych miastach polski, i ten stan rzeczy zmienia się na korzyść.

Car Sharing a marki samochodowe

Przy okazji tematu Car sharingu, który bezpośrednio związany jest z motoryzacją, o głos wypada zapytać również marki samochodowe. Producenci samochodowi również chętnie podchodzą do tej idei, gdyż jest ona dla nich możliwością zarobku. Marki skorzystają na tym zjawisku podwójnie. Pierwszym plusem dla nich jest możliwość reklamy samochodu. Jeśli dana sieć car sharingu wybierze konkretną markę, samochody tej sieci będą reprezentowały producenta. Jest to prestiż i możliwości reklamowe. Jeśli dana osoba korzystająca z tej marki uzna, że dane auto jest dobre, w przyszłości może polecić je znajomym lub gdy samodzielnie zdecyduje się na kupno wybierze właśnie taki sprawdzony model. Drugim plusem dla producentów jest nowo powstały rynek zbytu. Obecnie szacuje się, że w przeszłości co 10 auto będzie produkowane właśnie na potrzeby car sharingu. Jest to zatem ogromny rynek zbytu i możliwość zarabiania dodatkowych środków przez same marki samochodowe. Sprzedaż aut firmom car sharingowym będzie prostsza, tańsza a zamówienia opiewały na wiele aut jednocześnie.

Car Sharing a miasta

Bezpośrednio zainteresowanymi car sharingiem są również same miasta, po których jeżdżą samochody uczestniczące w tym systemie. Już teraz wiele miast światowych jest niezwykle zadowolonych z car sharingu i zaprasza firmy z tej branży do siebie. Dzieje się to m in. poprzez udzielanie darmowego wjazdu do centrów czy darmowych miejsc parkingowych. Auta biorące udział w car sharingu nie dość, że są dobre jakościowo i nie emitują dużej ilości szkodliwych substancji jak np. stare auta typu diesel, to również ograniczają problem z miejscami parkingowymi. Jeśli użytkownicy korzystać będą z jednego auta, miasto nie będzie musiało powiększać powierzchni parkingowych czy mierzyć się z korkami i rozbudową istniejących już dróg. Bonusy zachęcające do korzystania z car sharingu, oferowane przez miasta z roku na rok są coraz poważniejsze i coraz więcej osób daje się nimi skusić do pozostawienia swojego auta w domu lub niekupowania go w ogóle.

Czy warto? Korzyści

Zdecydowanie tak! Car sharing przynosi bardzo wiele różnego rodzaju korzyści, dzięki którym korzystanie ze współdzielenia aut jest bardzo atrakcyjne dla użytkowników. Pierwszym plusem jest możliwość mobilnego poruszania się po mieście. Możemy elastycznie korzystać z aut i np. pozostawić je na drugim końcu miasta czy pod restauracją bez konieczności wracania po nie. Sporą korzyścią jest też brak konieczności dbania o taki samochód. To firmy zajmują się ich serwisem czy uzupełnieniem części eksploatacyjnych. Wygoda to jeden z głównych powodów, dla którego Car sharing tak bardzo zyskuje na popularności. Ważnym elementem, który również brany jest pod uwagę przy wyborze tego sposobu poruszania się, są koszty. Obecnie te są porównywalne lub nieco wyższe niż samodzielne używanie samochodu, lecz biorąc pod uwagę serwis, utratę wartości czy stale obniżające się ceny usługi lub programy kliencie promocyjne, ten aspekt nie będzie problemem w najbliższych latach.

Komentarze