Co oznaczają tajemnicze skróty samochodowe? Sprawdź, w co tak naprawdę wyposażony jest twój samochód

SamochódTajemnicze skróty samochodowe nie dla wszystkich są jasne. Producenci oznaczają nimi funkcje samochodów, ale czy wiadomo dokładnie, o co w tym wszystkim chodzi? Podpowiadamy, w co tak naprawdę wyposażony jest twój samochód.

Kupując auto, płacisz często za dodatkowe funkcje, które oznaczane są tajemniczo brzmiącymi skrótami, których rozszyfrowanie producenci i dilerzy najczęściej zostawiają tobie? Skróty dotyczą poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy, mają również wspomagać ochronę środowiska. Jedne zachwalają sprzedawcy, na inne pomstują mechanicy. Postanowiliśmy rozszyfrować najbardziej popularne oznaczenia.

ASR ułatwia ruszanie z miejsca i na ślizgiej nawierzchni

Przy ruszaniu z miejsca i przyspieszaniu pomocny jest system optymalizacji przyczepności przy przyspieszaniu, czyli ASR (Acceleration Slip Regulation). Zapobiega buksowaniu kół podczas dodawania gazu, działając podobnie do ABS, tyle, że nie przy hamowaniu, tylko przy ruszaniu. Również przeciwdziała poślizgowi. Hamuje koła, zmniejsza odrobinę moment obrotowy i moc silnika, ułatwiający ruszanie na ślizgiej nawierzchni i pod górę.

Systemy wspomagające bezpieczne hamowanie

Anti-Lock Braking System czyli ABS to system, który zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania. Rozwiązanie sprawdzone, poprawiające bezpieczeństwo użytkownika auta. ABS nie ingeruje w działanie układu hamulcowego do chwili, gdy sam naciśniesz hamulec, nie dopuszczając do zablokowania kół, co ratuje cię w chwili, gdy tracisz sterowność pojazdu.

Uzupełnieniem ABS jest Brake Assist, który wspomaga nagłe hamowanie, zwiększając siłę hamowania przy szybkim i gwałtownym naciśnięciu pedału hamulca. Działanie systemu polega na szybkim podniesieniu ciśnienia w układzie hamulcowym, przez co szybciej uruchamia się układ ABS.

Z kolei EBD/EBV czyli Electronic Brakeforce Distribution to elektroniczny system rozdziału siły hamowania, również wspomagający działanie ABS, automatycznie rozdzielając w zależności od obciążenia siłę hamulców dla każdego koła.

Systemy stabilizujące auto w czasie poślizgu

Kolejnym systemem, wspomagającym zachowanie samochodu na drodze jest Electronic Stability Program, czyli ESP, w tłumaczeniu elektroniczny program stabilizacji, odpowiadający za utrzymanie poprawnego toru jazdy podczas szybkiego pokonywania zakrętów. Uaktywnia się w chwili, gdy auto wpada w poślizg, zwalniając jedno lub więcej kół. ESP hamuje przednie koła, gdy auto zaczyna obracać się wokół własnej osi, lub tylne, gdy zaczyna tracić przyczepność. Inne oznaczenia tego systemu to VSS lub VSC.

Dynamic Steering Response, DSR, to podpowiedź sterowania autem, połączona z układem ESP. W razie poślizgu kierownica lekko przekręci się w sugerowaną stronę skrętu kół, to zadziała system podpowiedzi ruchu kierownicy. DSR w razie potrzeby może lekko skręcić koła, zapobiegając obrotowi samochodu w czasie poślizgu. Po wszystkim kierownica wraca do pozycji wyjściowej.

W chwili poślizgu auta przydatny staje się Electronic Differential Lock, czyli EDS / EDL. Jest to elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego, rozpoznaje poślizg napędzanych kół. Układ wyhamowuje automatycznie to z kół napędowych, które obraca się szybciej. Układ przeniesie też napęd na koło, które nie utraciło stabilności i przyczepności. Wspomaga w ten sposób bezpieczeństwo na śliskiej nawierzchni, pewność prowadzenia auta w zakrętach oraz w zimie.

Dla niższego spalania, czyli w trosce o środowisko naturalne

Układem wspomagającym ochronę środowiska jest Exhaust Gas Recirculation (EGR), który spędza sen z powiek wielu posiadaczom auta. Zapchany zawór EGR to same kłopoty i kosztowne naprawy. Działa obniżając temperaturę w silniku i spowalniając proces spalania. W autach wyposażonych w ten system spaliny z silnika zawracane są z powrotem do cylindrów, a EGR ma zadbać o to, by ten proces przebiegał równomiernie, dzięki czemu auto nie traci mocy podczas przyspieszania a silnik równomiernie gra podczas pracy na biegu jałowym. Koszt naprawy lub wymiany zaworu EGR to nawet 3 tysiące złotych, dlatego należy go regularnie kontrolować i czyścić podczas przeglądów. Jego awarię sygnalizuje kontrolka "check engine".

Wpływ na zużycie paliwa i środowisko naturalne ma ciśnienie w oponach, więc producenci stosują w autach system kontroli ciśnienia opon, czyli TPC / TPM / TPMS - Tire Pressure Control / Tire Pressure Monitoring System, informujący o spadku ciśnienia w oponach. Kosztowna może tu być wymiana opon i kół, które wyposażone są w czujniki ciśnienia.

Autor: www.kuta-autoserwis.pl.

Komentarze