Czy warto wziąć kredyt na samochód i jaką opcję należy rozważyć?

Kredyt na samochódPlanujesz zakup samochodu na raty? Dobrą opcją jest kredyt samochodowy, który jest znacznie tańszy niż kredyt gotówkowy i nie wiąże się z koniecznością dopełnienia mnóstwa formalności. Zanim jednak złożysz wniosek o kredyt, sprawdź, jakie opcje finansowania masz do wyboru. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie najlepiej wpisujące się w twoje potrzeby.

Kredyt gotówkowy jest dużo droższy od kredytu samochodowego, dlatego warto zdecydować się na tę drugą opcję, zwłaszcza jeśli zależy ci na niższych kosztach finansowania i nie potrzebujesz dodatkowej gotówki na inny cel. Musisz jednak wiedzieć, że kredyt samochodowy wcale nie ogranicza się do standardowego finansowania. Istnieje kilka innych opcji, które mogą lepiej odpowiadać na twoje oczekiwania.

Kredyt na samochód - dostępne możliwości

Kredyt na samochód to forma finansowania dostępna w kilku wariantach. Różnice dotyczą ogólnej specyfiki, co przekłada się m.in. na wysokość miesięcznej raty, czy inny okres kredytowania.

Standardowy kredyt samochodowy

Standardowy kredyt na samochód to doskonale znana opcja i często wybierana. Jego istotą jest spłata comiesięcznego zobowiązania, co pozwala na przejście pojazdu na własność po uregulowaniu wszystkich rat. W tym przypadku okres finansowania wynosi najczęściej od 12 miesięcy do nawet 8 lat.

Kredyt balonowy

Jeszcze do niedawna kredyt balonowy nie był tak popularny jak obecnie. Jednak ostatnio wiele się zmieniło w tym zakresie, m.in. za sprawą Kredytu niższych rat Toyota Easy dostępnego w ofercie Toyota Banku (RRSO 9,76% w ofercie promocyjnej "Kredyt Toyota Easy Wiosna", aktualne na dzień 14.05.2023 r.). Typowa dla niego jest tzw. rata balonowa - uiszczana jako ostatnia i stanowiąca nawet 30-40% wartości pojazdu. Ponadto charakteryzuje się on m.in.:

  • niższą miesięczną ratą (nawet o 40% w porównaniu do standardowego kredytu oferowanego przez ten bank),
  • krótkim okresem finansowania (zaledwie 3-4 lata),
  • możliwością pozostawienia auta w rozliczeniu u dealera i wymianą na inny model.

Kredyt jednoratowy

Istotą kredytu jednoratowego jest wpłata 50% wartości samochodu w momencie zakupu. Pozostałą część należy uregulować po upływie 12 miesięcy. Na korzyść tego finansowania przemawiają przede wszystkim bardzo niskie koszty kredytu.

Jaki kredyt na samochód wybrać?

To, na jaki kredyt samochodowy się zdecydujesz, zależy wyłącznie od twoich potrzeb. Zanim więc złożysz wniosek, odpowiedz sobie na kilka pytań.

  • Czy i jak dużo masz pieniędzy na wkład własny?
  • Na czym ci najbardziej zależy: czy na niskiej miesięcznej racie czy na niskich kosztach finansowania?
  • Czy chcesz stać się właścicielem pojazdu po spłacie zobowiązania, czy cyklicznie użytkować auta będące na gwarancji producenta?

Jeśli liczy się dla ciebie przede wszystkim niska całkowita suma do spłaty i dysponujesz sporą gotówką, rozważ kredyt jednoratowy. Jeżeli zależy ci na niskiej miesięcznej racie i chcesz mieć możliwość wymiany samochodu na nowy bez angażowania środków własnych, wybierz kredyt balonowy.

Komentarze