Dlaczego warto korzystać z monitoringu GPS?

Monitoring GPSGlobal Positioning System, znany powszechnie jako GPS, w przeciągu minionych lat był narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie już życia. Mimo że początkowo dedykowany był jedynie służbom wojskowym, aktualnie stał się zdecydowanie bardziej znany i chętniej wykorzystywany w wielu dziedzinach. Wielość zastosowań GPS w codziennym życiu jest zaskakująco duża, a przed nad nami nadal także wiele nowych niewykorzystanych możliwości. Jakie są główne zalety monitoringu GPS? Sprawdźmy.

Czym jest monitoring GPS?

Lokalizator GPS to małe urządzenie elektroniczne, które dzięki specjalnemu modułowi GPS pobiera dane o swojej lokalizacji, a następnie dostarcza je na stronę internetową. Sygnał aktualizowany jest co kilka sekund, przez co ustalenie lokalizacji z dokładnością do kilku metrów staje się zdecydowanie łatwiejsze. Współczesne systemy monitoringu GPS to przecież nie tylko lokalizacja położenia, ale także utrzymywanie kontaktu z ukochaną osobą, a także weryfikacja sposobu eksploatacji samochodu. To właśnie dzięki temu coraz chętniej używa się go w codziennej pracy i życiu.

Kontrola samochodów dostawczych

Monitoring GPS dedykowany autom każdego rodzaju to małe urządzenie, które wpływa jednak w znaczny sposób na bezpieczeństwo. Standardowo umieszcza się je w dyskretnym miejscu w samochodzie, dzięki czemu potencjalny złodziej nie zdaje sobie sprawy, że jego działania są monitorowane. Przystępując do montażu lokalizatora GPS, należy dokładnie przemyśleć punkt jego umiejscowienia. Z jednej strony chcielibyśmy, aby był jak najlepiej ukryty, z drugiej jednak nadmierne wytłumienie może ograniczać łączność oraz wykrywanie sygnału przez satelitę. Z pomocą przychodzi nam tutaj współczynnik HDOP, który określa dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa jego wartość, tym większa precyzja odczytu, a tym samym pewność, że urządzenie będzie prawidłowo spełniało swoją funkcję. Należy jednak zaznaczyć, że wartość tego parametru odpowiadająca zeru oznacza, że urządzenie nie jest w stanie ustalić lokalizacji samochodu.

Monitoring GPS

Monitoring GPS zainstalowany w samochodzie umożliwia połączenie się z Internetem z komputera lub innego urządzenia mobilnego i sprawdzenie aktualnej lokalizacji} pojazdu. Szereg urządzeń nowej generacji posiada również wbudowany czujnik ruchu i alarm, który uruchamia się po przekroczeniu dopuszczalnego obszaru zaznaczonego wcześniej na mapie. Nieco bardziej zaawansowane lokalizatory GPS do samochodów współpracują z immobiliserem, umożliwiając unieruchomienie samochodu na odległość za pomocą wiadomości tekstowej SMS. Część lokalizatorów dodatkowo posiada wbudowany mikrofon, dający możliwość podsłuchu rozmów prowadzonych wewnątrz kabiny samochodu. Często jest to więc olbrzymia szansa na udaremnienie próby kradzieży.

Monitoring samochodów firmowych

Z punktu widzenia pracodawcy, monitoring GPS jest także niezwykle przydatnym urządzeniem, ułatwiającym codzienną pracę oraz generującym znaczne oszczędności. Dzięki tego typu rozwiązaniom uzyskujemy stały kontak ze swoim kierowcą, znamy jego dokładną lokalizację, a także aktualny status komputera pokładowego. System GPS jest więc sprawdzonym narzędziem monitorowania pracowników, ale również wpływa na ich bezpieczeństwo oraz optymalizację pracy. W jaki sposób?

Znaczna oszczędność paliwa

Część bardziej zaawansowanych monitoringów GPS umożliwia śledzenie i kontrolę spalania paliwa. Daje to szansę na ograniczenie zużycia, i tym samym zwiększenie oszczędności w budżecie firmy. Za sprawą systemu poznamy głównie styl jazdy kierowcy, który w znacznym stopniu wpływa na spalanie pojazdu. Urządzenie GPS to też świetny sposób na optymalizację tras, dzięki któremu kierowca zostanie nakierowany na najkrótszą oraz najszybszą drogę, a w razie jakichkolwiek utrudnień, szybko otrzyma o nich powiadomienie. Szybka reakcja na zdarzenia losowe na drodze nie tylko ułatwia dotarcie kierowcy do celu o czasie, ale również optymalizuje spalanie paliwa i daje spokój ducha właścicielowi firmy, który może upewnić się, czy jego kierowca brał udział w kolizji drogowej. Aby jednak było to możliwe, warto zdecydować się na zakup systemu aktualizującego się nieprzerwanie nawet co sekundę. Tego rodzaju urządzenia, cieszące się dobrą opinią użytkowników posiada gpsguardian.pl.

Bezpieczeństwo i wygoda pracowników

Jak wskazują ostatnie badania firmy Brake, aż 76% zawodowych kierowców przekracza dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, jadąc samochodem firmowym. Stwarza to duże zagrożenie nie tylko dla innych uczestników ruchu, pieszych lub zwierząt, ale również dla firmowego pojazdu. Lokalizator GPS zmniejsza tego rodzaju zachowania ryzykowne, zwiększają tym samym bezpieczeństwo kierowcy, osób trzecich oraz mienia firmy.

Monitoring GPS

Ciekawą funkcjonalnością, jaką stwarza innowacyjny monitoring GPS jest także autoraportowanie. Opcja ta umożliwia przesyłanie powiadomień, informacji oraz zapisów, jakie monitoruje system w trakcie jazdy. Zwalnia to więc kierowców z dużej części pracy, jaką musieliby zrobić samodzielnie oraz ułatwia dokonywanie rozliczeń z wykonanych kursów przez konkretnego pracownika.