Istota prawidłowej eksploatacji intercoolera

Prawidłowa eksploatacja intercooleraIntercooler jest niezwykle istotną, a zarazem często ignorowaną przez kierowców częścią samochodu. W silnikach doładowanych powietrze jest sprężane, przez co zwiększa się jego temperatura. Spada tym samym także gęstość, co niekorzystnie wpływa na efekt doładowania. Intercooler to element, który odpowiada za usprawnienie tego procesu. O czym należy pamiętać podczas jego codziennej eksploatacji?

Czym jest intercooler?

Intercooler to nieodłączny element układu doładowania oraz układu dolotowego, który z wyglądu przypomina zwykłą chłodnicę. Jego zadaniem jest chłodzenie sprężonego powietrza, które trafia do silnika. Element ten stosuje się ze względu na wysoką temperaturę powietrza sprężonego, która wpływa niekorzystnie na proces spalania mieszanki. Powietrze o niższej temperaturze ma większą masę i jest gęstsze, więc pozwala na spalenie większej ilości paliwa - a tym samym uzyskanie lepszej mocy oraz wydajności. Obniżenie temperatury trafiającego do cylindra powietrza o 10 stopni Celsjusza może zwiększyć jego gęstość o 3-5 proc, proporcjonalnie do przyrostu mocy. Intercooler schładza powietrze o ok. 40 stopni Celsjusza, dając tym samym przyrost mocy wynoszący nawet 15-20 proc. Gdyby nie jego obecność, w praktyce mógłby nastąpić spadek o zbliżoną wartość.

Budowa intercoolera

We współczesnych silnikach doładowanych, obecność intercoolera uwzględniana jest już na etapie projektu. Większość funkcjonujących obecnie jednostek wyposażanych jest w ten element niezależnie od rodzaju paliwa. Intercooler montuje się między cylindrami a sprężarką. W ten sposób staje się on ostatnią częścią układu dolotowego, przez który przed przedostaniem się do kolektora ssącego przepływa powietrze. Jakiekolwiek uszkodzenia intercoolera pozostają nie bez wpływu na prawidłowość pracy silnika. Kluczowe znaczenie ma więc szybkie rozpoznanie typowych usterek tego elementu, a także związanych z nimi objawów. Urządzenie to jest dość proste, więc występują w nim praktycznie tylko uszkodzenia mechaniczne. Niektóre z objawów dotyczących intercoolera mogą jednak wiele powiedzieć o aktualnej kondycji silnika.

Uszkodzenia intercoolera

Intercooler umieszczany jest zwykle tuż za przednim zderzakiem, czyli dość nisko i bez żadnych dodatkowych osłon. Pozycja ta zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych elementu. Uderzenia kamieniami wydostającymi się spod kół innych samochodów mogą przedziurawić intercooler, chociaż jest to stosunkowo trudne. Duża ilość obtarć doprowadza jednak do stopniowego obniżenia przepływu powietrza przez wnętrze elementu, a w następstwie także do jego perforacji. Istotnym problemem są również zanieczyszczenia intercoolera. Podczas mycia pojazdu, warto więc raz na jakiś czas wykorzystać myjkę ciśnieniową do przemycia elementu. Następstwa uszkodzeń intercoolera nie są szczęśliwie tak groźne, jak awarie chłodnicy płynu oraz związane z tym wycieki.

Szczelność intercoolera

Istotą prawidłowej eksploatacji intercoolera jest także dbanie o jego szczelność. Dotyczy to zarówno samego elementu, jak i poszczególnych przewodów odprowadzających i doprowadzających. Jakiekolwiek nieszczelności mogą doprowadzić do zakłóceń w procesie spalania mieszanki, a tym samym negatywnie odbić się na pracy silnika. Jeżeli jednostka napędowa zbiera się od dołu coraz słabiej, źródłem problemu może być właśnie nieszczelność układu dolotowego w okolicy intercoolera. Problem ten dotyczy również silników, które po włączeniu turbo zaczynają delikatnie przerywać. Nieszczelności muszą być możliwie jak najszybciej zlikwidowane, ponieważ przedostawanie się do układu ssącego dodatkowej porcji powietrza może mieć bardzo negatywne skutki. Nieszczelności utrudniają również turbosprężarce wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia w układzie, co wymusza jej wzmożoną pracę i zwiększa ryzyko przyspieszonego zużycia.

Pojemność cieplna intercoolera

Maksymalna pojemność cieplna intercoolera jest bardzo istotna. Zbyt duży element dostarcza co prawda więcej powietrza schłodzonego, ale jednocześnie czas uzyskania prawidłowego ciśnienia doładowania znacząco wzrasta. W przypadku zbyt małego intercoolera ciśnienie docelowe będzie z kolei osiągane szybciej, ale możliwości układu nie zostaną wykorzystane maksymalnie. W codziennej eksploatacji kluczowe znaczenie ma odpowiedni układ, z uwzględnieniem:

  • gwałtowności zagięć
  • długości rur doprowadzających powietrze
  • pozycji filtra powietrza

Czynniki te wpływają na rezonanse i tętnienia intercoolera, co w konsekwencji przekłada się na jego wydajność oraz prawidłowe działanie.

Autor: www.motochemia.pl.

Komentarze