Jak działa wynajem aut elektrycznych?

Wynajem aut elektrycznychRynek współdzielenia pojazdów, czyli tzw. car sharing sukcesywnie rozwija się w naszym kraju. Pierwsza tego typu usługa została uruchomiona w Krakowie w październiku 2016 roku. Dzisiaj skorzystać z niej możemy już w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, czy Lublinie. Operatorzy udostępniający auta na wynajem coraz częściej zasilają swoje floty o modele elektryczne. W dalszej części tego artykułu wyjaśniamy na czym polega elektryczny car sharing, a także jak i dlaczego warto wypożyczyć auto zasilane energią elektryczną.

W jaki sposób wypożyczyć auto elektryczne?

Car sharing to rodzaj uproszonego, krótkoterminowego wynajmu samochodu przez wiele osób w ciągu jednego dnia. Przyświeca mu idea współdzielenia, dzięki której jednostki dzielą się, pożyczają lub wymieniają dobra i usługi zamiast je kupować. Usługa zwalnia swoich użytkowników z opłat związanych z utrzymaniem i eksploatacją auta, czyli zakupu paliwa, myjni czy napraw. Na koszt wynajmu samochodu na minuty wpływa jedynie czas przejazdu wybranym modelem oraz przejechany dystans.

Aby wynająć auto elektryczne na minuty potrzebna jest nam aplikacja operatora, z którego usług chcemy skorzystać. Dla systemów Android i iOS możemy z łatwością pobrać ją na nasze urządzenie mobilne. Kolejnym krokiem jest rejestracja, w trakcie której podajemy nasze dane osobowe, adresowe, a także przesyłamy zdjęcie prawa jazdy i dane karty płatniczej. Proces rejestracji jest prosty i nie zabiera dłużej niż kilka minut. Po jego zakończeniu, przy pomocy mapy zamieszczonej w aplikacji, znajdujemy i rezerwujemy samochód dostępny w naszej okolicy. Po dotarciu do wybranego przez nas pojazdu otwieramy drzwi skanując kod QR mieszczący się za jego szybą. Sam samochód uruchamiamy zaś przyciskiem START zlokalizowanym przy kierownicy. Wynajem możemy zakończyć w dowolnie wybranym miejscu w mieście, poza strefami objętymi zakazem parkowania i terenami prywatnymi. Opłata za przejazd pobierana jest w sposób automatyczny z naszej karty płatniczej.

Dlaczego warto wybrać auto elektryczne?

Akumulatory modeli elektrycznych mają bardzo dużą pojemność, dzięki czemu na jednym ładowaniu możemy jeździć kilka razy. To opłacalna alternatywa dla własnego samochodu, taksówki czy auta z wypożyczalni, dzięki której możemy wypożyczyć auto na parę minut, jak i na cały dzień, aby zwiedzić wybrane miasto, przywieźć zakupy z supermarketu czy odbyć podróż służbową. Samochody te ładowane są wyłącznie energią elektryczną, która pochodzi ze stacji ładowania lub zwykłego gniazdka. W miastach, które udostępniają elektryczny car sharing znajdziemy specjalnie dedykowane stacje ładowania, których lista dostępna jest na mapie w aplikacji mobilnej. Jednak wynajmując elektryczne auto na minuty nie musimy martwić się o jego ładowanie, gdyż zajmuje się tym operator. Dodatkowo przy pomocy aplikacji mobilnej możemy sprawdzić stan naładowania pojazdu oraz dystans możliwy do pokonania.

Wynajem aut elektrycznych

Innym powodem dla którego warto skorzystać z car sharingu jest jego niska cena. Koszty wynajmu auta na minuty wypadają bardzo korzystnie i różnią się w zależności od usługodawcy oraz przyjętego systemu rozliczeniowego. Dla przykładu takie firmy jak Panek czy Traficar oferują system rozliczeniowy zgodnie z którym na koszt wynajmu auta wpływa czas oraz dystans jaki pokonamy wybranym modelem. Minuta jazdy samochodem od firmy Panek to 0,65 zł/km + 0,7 zł/min. dla elektrycznych Smartów EQ, z kolei w Traficar zapłacimy 0,8 zł/km + 0,5 zł/min. za wynajem auta spalinowego. Od niedawna w Warszawie działa także elektryczny car sharing innogy go! od innogy Polska, zgodnie z którym opłaty naliczane są jedynie za czas jazdy wybranym modelem elektrycznym. Minuta jazdy BMW i3 to koszt 1,19 złotego. Dodatkowo w ramach promocji innogy go! każdy użytkownik aplikacji pierwsze 15 minut jazdy otrzyma za 1 grosz.

Pojazdy napędzane wyłącznie energią elektryczną nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, jak np. dwutlenek węgla. Podczas całego swojego cyklu życia generują zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż ich spalinowe odpowiedniki, nawet biorąc pod uwagę proces produkcji baterii. Modele te są również bardzo ciche, co przekłada się na redukcję poziomu hałasu. Elektryki to również komfortowe i szybkie przemieszczanie się po mieście, dzięki możliwości jazdy po buspasach. Dzięki temu możemy skrócić czas podróży nawet w godzinach szczytu.

Wynajem samochodów elektrycznych to świetnie rozwiązanie dla osób mieszkających w dużych miastach, a także alternatywa dla zakupu i utrzymania własnego samochodu. To również odpowiedź na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, dzięki której możemy komfortowo i sprawnie przemieszczać się po największych polskich miastach - m.in. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu czy Lublinie.