Jak należy przechowywać opony?

Przechowywanie oponWraz ze zmianą pór roku, warto pamiętać o zmianie kół z letnich na zimowe. Polscy kierowcy nie pomijają tej praktyki, co jest bardzo pozytywna tendencją. Gdy tylko warunki na drodze ulegają pogorszeniu, a temperatura spada, szybko okazuje się, że letnie opony z płytszym bieżnikiem nie zdają egzaminu. Umówienie się na wizytę w warsztacie lub samodzielna wymiana kół to jedno. W jaki sposób jednak należy przechowywać opony, aby nie utraciły one swoich właściwości?

Opony po sezonie - w jaki sposób je konserwować?

Przygotowując opony do przechowania należy przede wszystkim dobrze je oczyścić, wymyć, obejrzeć w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń oraz zabezpieczyć przy pomocy odpowiednich preparatów. Ważne jest, aby gumę dokładnie wysuszyć, ponieważ zebrana na niej wilgoć może wyrządzić oponie wiele szkody przez miesiące przechowywania jej w pokrowcu. Specjalne worki lub pokrowce służą temu, aby zabezpieczyć opony przed działaniem promieniu UV oraz innych niekorzystnych czynników.

Ustawienie opon zależy od tego czy przechowywane są z felgami czy też bez nich. Opony z felgami można ułożyć w stosie, jedna na drugiej - separując koła np. przy pomocy tektury albo zamocować je na specjalnym wieszaku lub hakach. Z kolei opony bez felg warto przechowywać pionowo, ustawiając je obok siebie. Należy wówczas co jakiś czas zmienić ich położenie, obracając oponę o 90°, aby nie uległy odkształceniu. Zdecydowanie nie poleca się także podwieszać opon bez felg na hakach, ponieważ przez to bardzo szybko powstaną na nich odkształcenia.

Optymalne warunki dla przechowywanych opon

Mieszanka gumowa, z której wytwarza się opony jest podatna na działanie środków chemicznych. Dlatego też opony muszą być przechowywane z dala od takich preparatów jak rozpuszczalniki oraz wszelkie chemikalia, których skład bazuje na składnikach ropopochodnych. Zwłaszcza w przypadku opon letnich ważne jest, aby nie były wystawiane na działanie mrozu. Optymalna temperatura powinna wynosić około 15°C, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%. Ważne, aby opony ustawić daleko od wszelkich źródeł ciepła, jak pieców, grzejników czy rur. Jeśli tylko ma się taką możliwość, opony należy przechowywać w zadaszonym pomieszczeniu.

Poszukując miejsca dla swoich opon, warto zapoznać się z ofertą salonów samochodowych i warsztatów. Wymieniając letnie opony na zimowe, warto znaleźć dla nich odpowiednią przechowalnię, która zapewni prawidłowe warunki i zatroszczy się o zachowanie części zamiennych w doskonałej formie. Jednym z takich miejsc jest krakowski oddział Porsche. W ofercie dostępna jest opcja wymiany kół, a także możliwość pozostawienia ich w hotelu. Do tego przeprowadzane są testy drogowe oraz kalibracja najważniejszych ustawień. Aktualna oferta, która obowiązuje do połowy listopada, zawiera w cenie także sezonowy przegląd nadwozia, zawieszenia, podwozia, a także układu hamulcowego, wydechowego i akumulatora. Dodatkowych informacji można szukać na stronie: https://porsche-krakow.pl/serwis-i-uslugi/serwis.

Ocena: 5.0

Komentarze