Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy w 2019 roku?

Egzamin na prawo jazdyDla wielu egzamin na prawo jazdy to jeden z kluczowych etapów wejścia w dorosłość. Zdecydowana większość osób postanawia zapisać się do szkoły jazdy i podjąć kurs tak szybko, jak to tylko możliwe. Inni decydują się na to zwykle ze względu na wymagania pracodawców. Niezależnie od motywacji, prawo jazdy posiadać warto. Aby zdobyć uprawnienia, czeka nas dwuczęściowy egzamin. W ostatnich latach zmian było tyle, że niektórym może być trudno połapać się w tym wszystkim. Jak przygotować się do egzaminu? I czy w 2019 roku czekają nas kolejne zmiany?

Jak obecnie wygląda egzamin na prawo jazdy?

Od wielu lat egzamin składa się z części teoretycznej - a więc testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego - a po jej zdaniu następuje sprawdzenie umiejętności praktycznych. Test obejmuje 32 pytania i aby go zdać, trzeba zdobyć 68 na 74 punkty. Część praktyczna dzieli się natomiast na zadania wykonywane na placu manewrowym (w tym również sprawdzenie stanu technicznego pojazdu) oraz jazdę ulicami miasta.

Hipotetyczne zmiany

W 2019 roku możliwe są zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminów. Dotąd w czasie jazdy, jeśli popełniliśmy za dużo błędów, egzamin był przerywany. Planuje się, że każdy dopuszczony do egzaminu praktycznego będzie odbywał go w całości, aby mógł przekonać się, co może go czekać w trakcie jazdy po mieście i nad czym powinien popracować przed kolejnym podejściem. Prawdopodobne jest również, że nie będzie zadań wykonywanych na placu manewrowym, od których zaczynał się egzamin praktyczny. Zmianą, która budzi najwięcej kontrowersji, jest dopuszczenie do kierowania młodych jeszcze zanim zdobędą oni uprawnienia. Osoba po kursie, która jeszcze nie zdała egzaminu, ma mieć możliwość kierowania pojazdem pod okiem rodziców, co ma mieć na celu doszkalanie umiejętności prowadzenia pojazdu. Z planowanych zmian negatywnych (z punku widzenia kursantów) należy wskazać wzrost ceny za egzamin.

Jak przygotować się do egzaminu?

Niezależnie od tego, czy zmiany wejdą w życie czy też nie, Twoje przygotowanie musi być dostosowane zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej. W przypadku pierwszej części, najlepszą i od lat sprawdzoną metodą jest rozwiązywanie testów. Taki sposób pozwoli Ci zapoznać się z tym, co czeka Cię na egzaminie (też rozwiązujesz test interaktywny). Obecnie nie ma już puli pytań, którą należy opanować, lecz obowiązuje nas znajomość całego kodeksu drogowego. Nie zmienia to jednak faktu, że najłatwiej uczyć się go poprzez rozwiązywanie typowych zdań egzaminacyjnych.

I choć wydawać by się mogło, że do egzaminu praktycznego nie możemy się przygotować samodzielnie, bo przecież jazdy uczymy się tylko pod okiem instruktora, warto zadbać o to, by wybrać szkołę, która preferuje trasy realizowane w czasie egzaminów przez dany ośrodek WORD. Da nam to większą pewność w czasie egzaminu praktycznego. Trzeba również zwrócić uwagę, czy w czasie całego szkolenia zrealizowaliśmy wszystkie typowe zadania egzaminacyjne, jak np. zawracanie z wykorzystaniem dróg wewnętrznych lub wszystkie sposoby parkowania pomiędzy pojazdami. Listę typowych zadań w czasie egzaminu znajdziesz tutaj: https://www.gazelka.pl/kurs-prawa-jazdy-warszawa-radarowa.html. Jeśli nie jesteś pewny, czy w czasie szkolenia nauczyłeś się wszystkiego, zawsze możesz dopytać o to instruktora albo poprosić o nacisk na powtarzanie manewrów, które sprawiają Ci szczególną trudność. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do egzaminu praktycznego.

Prawo jazdy to dziś właściwie nieodzowny element naszego życia. Warto zapisać się na kurs jak najszybciej, by zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdem. Przyczyni się to nie tylko do większej wygody w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale może też poprawić nasze perspektywy na rynku pracy.

Komentarze