Jak wypożyczyć samochód z wypożyczalni - poradnik krok po kroku

Wynajem samochoduZ uwagi na to, że wypożyczanie samochodów staje się coraz powszechniejsze, rodzi się także coraz więcej pytań dotyczących tego rodzaju usług.

Osoby, które po raz pierwszy wypożyczają pojazd z wypożyczalni, często zastanawiają się, jak wygląda taki proces, co trzeba przygotować i na co zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak wypożyczyć samochód krok po kroku.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na skorzystanie z usług wypożyczalni, zastanawia się, jaki to koszt. Jak się okazuje, na cenę najmu samochodu wpływa wiele kwestii. Przede wszystkim liczy się klasa pojazdu oraz jego wyposażenie. Wpływ na ostateczną cenę mogą mieć również takie czynniki jak kwestia paliwowa, długość najmu, dodatkowe opłaty czy dodatkowe ubezpieczenie samochodu.

Co trzeba wiedzieć przed wypożyczeniem samochodu?

Zanim podejmiemy decyzję o wynajęciu samochodu, warto zapoznać się z regulaminem działania danej wypożyczalni. Powinien on być powszechnie dostępny np. na stronie internetowej. W regulaminie zawarte są najważniejsze kwestie dotyczące wypożyczania firmy. Jak się okazuje, część z wypożyczalni wymaga od kierowców określonego stażu posiadania prawa jazdy i skończenia określonego wieku. Jeżeli kierowca jest młodszy lub krótko posiada prawo jazdy, może być od niego pobrana kaucja. W regulaminie powinny znaleźć się także zapiski dotyczące ewentualnych dodatkowych opłat i sposobu rozliczania paliwa. Na strony internetowe wypożyczalni warto zaglądać również ze względu na to, że wiele z nich, jak np. https://carfree.pl/ umożliwia rezerwację pojazdu właśnie poprzez serwis internetowy.

Wynajem samochodu

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samochodu?

Do podpisania umowy trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości oraz prawo jazdy. Na ich podstawie sporządzana jest umowa. Po jej przygotowaniu należy się zapoznać z jej treścią oraz w razie jakichkolwiek wątpliwości wyjaśnić je od razu. Przy podpisywaniu umowy spisuje się również protokół zdania pojazdu. Jest to bardzo ważny dokument, z którym należy także się zapoznać. Zapisy w nim umieszczone trzeba porównać ze stanem podstawionego samochodu. Jeżeli wszystko się zgadza, można bez problemu podpisać umowę. W innym przypadku należy nanieść swoje uwagi na dokument. Ważną kwestią jest sprawdzenie za co wypożyczalnia pobiera dodatkowe opłaty. Niektóre pobierają je np. za podstawienie samochodu w inne miejsce niż siedziba firmy czy lotnisko bądź dworzec kolejowy, a także za obsługę klienta poza regularnymi godzinami pracy wypożyczalni np. podstawienie samochodu w godzinach wieczornych. Często dyskutowaną kwestią jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia pojazdu. Warto wiedzieć, że flota samochodów ma podstawowe ubezpieczenia, jednak nie pokrywają one kosztów naprawy. Jeżeli dodatkowe ubezpieczenie zostanie wykupione, w razie wypadku czy stłuczki, to właśnie z ubezpieczenia zostaną pokryte szkody, a nie z kieszeni wypożyczającego.

Komentarze