Jak zadbać o swój samochód?

Eksploatacja samochoduKażdy posiadacz samochodu wie, że o stan techniczny pojazdu należy dbać zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i ze względu bezpieczeństwa. Jeżeli chcemy być odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego, a także nie narażać się na zbędne wydatki, to powinniśmy dbać o samochód. W jaki sposób zatroszczyć się o swój pojazd?Serce pojazdu - kluczowe znaczenie silnika

Bez sprawnego silnika nie będziemy w stanie korzystać z naszego samochodu. Dlatego też o ten element należy dbać ze szczególną troską. Bardzo ważne jest, żeby nie dopuszczać do przegrzewania się silnika. Oprócz tego, istotne jest zainwestowanie w wysokiej klasy olej silnikowy (a także pamiętanie o jego regularnym wymienianiu). Optymalnym rozwiązaniem jest wymienianie filtra oraz oleju, co 10-15 tysięcy kilometrów przebiegu (albo raz na rok).

Warto również mieć na uwadze, że olej silnikowy służy także do smarowania napinaczy pasków oraz łożyska turbosprężarki. Oznacza to, że dbając o regularną wymianę oleju, dbamy nie tylko o silnik, ale również przedłużamy żywotności osprzętu jednostki napędowej.

Należy pamiętać też o tym, że układ chłodzenia odpowiada za tworzenie optymalnych warunków pracy dla silnika. Starajmy się, więc regularnie wymieniać płyn chłodzący, tak żeby nie dopuścić do jego zagotowania i w efekcie przegrzania się silnika. Może się to, bowiem skończyć uszkodzeniem jednostki napędowej. Płyn chłodzący należy wymieniać raz na 3-4 lata lub co 40-50 tysięcy kilometrów przebiegu. Dobrej jakości płyny eksploatacyjne można znaleźć w sklepie internetowym iParts.pl. Znajdziemy tam produkty wiodących producentów, które z pewnością pomogą w utrzymaniu naszego samochodu w dobrym stanie.

Dbaj o bezpieczeństwo - układ hamulcowy i zawieszenie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że sprawny układ hamulcowy jest podstawą do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy. Aby układ hamulcowy mógł prawidłowo funkcjonować, należy kontrolować stan klocków oraz tarcz. Nie wolno również zapominać o wymianie płynu hamulcowego (co 2 lata lub 50 tysięcy kilometrów przebiegu).

Jeżeli chodzi o zawieszenie, to aby utrzymać je w dobrej kondycji, należy jak najszybciej dokonywać wszystkich niezbędnych napraw. Ważne jest także inwestowanie w części dobrej jakości - dzięki temu unikniemy konieczności częstych wymian poszczególnych podzespołów. Dobrej jakości części do samochodów różnych marek można znaleźć na https://www.iparts.pl/auto. Korzystając ze sklepów internetowych, mamy możliwość szybkiego zapoznania się z asortymentem i wybraniem produktów najbardziej odpowiednich dla naszego samochodu.

Komentarze