Jaka powinna być ładowarka samochodowa?

Ładowarka samochodowaPrzeważnie nie trudzimy się zakupem ładowarki samochodowej, bo wydaje nam się, że to tak mało skomplikowane urządzenie, że nie potrzeba wcześniej przeprowadzać żadnej analizy parametrów. Tymczasem może nas zaskoczyć fakt, na jak wiele kwestii trzeba zwrócić uwagę, co udowodnimy w poniższym artykule.

Zawsze naładowany smartfon

Smartfon to obecnie sprzęt, który zabieramy ze sobą wszędzie, także podczas podróży samochodem. Nierzadko potrzebujemy, aby szybko naładować telefon, ale niestety nie jest to możliwe, bo co prawda możemy zatrzymać się na stacji benzynowej, by tam go podładować, ale zwyczajnie nie mamy na to czasu. Ładowarka samochodowa w pełni rozwiązuje ten problem, bo zawsze mamy możliwość, aby go wzmocnić - niezależnie, czy gdzieś się spieszymy, czy spokojnie zmierzamy do celu.

Ładowarka samochodowa

Szukamy gniazda zapalniczki

Przed zakupem jednak, nim coś wybierzemy, najpierw pooglądajmy, jak wygląda wnętrze naszego samochodu. Nawet jak znamy go na pamięć, to pewne kwestie mogły nam umknąć. A teraz jest najlepszy czas, by sprawdzić, w jakim miejscu znajduje się gniazdo zapalniczki, gdyż to właśnie tu podepniemy ładowarkę. Trzeba przyznać, że umiejscowienie ma spore znaczenie, ponieważ czasem gniazda zapalniczki znajdują się zbyt blisko innych elementów jak drążek hamulcowy, co może przeszkodzić w podpięciu większej gabarytowo ładowarki.

Równie ważna jest odległość od gniazda do uchwytu samochodowego, szczególnie jak używamy go w czasie jazdy. Zwracajmy też uwagę na moc ładowarki, która jest wyrażona w Amperach (A). Im wyższe natężenie, tym mamy pewność, że ładowarka szybciej będzie ładować naszego smartfona.

Ładowarki klasyczne - czy warto?

Najbardziej znane ładowarki klasyczne posiadają wejście do gniazda zapalniczki - ich kształt jest zwykle opływowy, zakończony kablem z końcówką microUSB lub typu-C. To najczęściej ładowarki z natężeniem 1-2A, bez żadnych dodatkowych funkcji, jeśli więc szukamy bardziej zaawansowanych modeli, powinniśmy sprawdzić inne modele.

Ładowarka samochodowa

Lepsze ładowarki z większą ilością slotów USB

Lepszym rozwiązaniem są ładowarki z kilkoma wejściami USB, co szczególnie ucieszy osoby korzystające z kilku różnych urządzeń mobilnych. Do każdego sprzętu spokojnie można dopasować kable z odpowiednią końcówką. Napięcie wyjściowe potrafi tu być dość duże i wynosić nawet 3,4A (w rozłożeniu na kilka portów USB). W niektórych ładowarkach tego typu dostępny jest też wyświetlacz LCD, który pokazuje stan naładowania urządzenia.

Ładowarki z dodatkowymi funkcjami - co o nich wiemy?

Są też oferowane ładowarki z różnymi ulepszeniami. Oto dwa spotykane modele:

  • Ładowarka z jonizatorem powietrza, czyli idealna opcja dla alergików, ale też osób palących papierosy czy kierowców ciężarówek. Jonizator poprawia jakość powietrza i usuwa nieprzyjemne zapachy, a jednocześnie zabija wirusy i grzyby.
  • Ładowarki samochodowe z transmiterem FM - to idealna opcja dla osób, które posiadają w swoim samochodzie radio starszej generacji, a chcą słuchać najnowszej muzyki, nie tylko z radia. Urządzenia te wyposażone są w moduł Bluetooth, co sprawia, że można je połączyć ze smartfonem, dzięki czemu odtworzymy ulubione utwory.

Warto więc zastanowić się nad tym, jaka ładowarka samochodowa sprawdzi się w naszym przypadku. Czy klasyczna, czy może z dodatkowymi funkcjami?

Komentarze

Malina
Mam ładowarkę XBLITZ Quick Charge 3.0 Q30 Pro i jestem zachwycona nie dość że naładuje mi 2 telefony to jeszcze może uratować mi życie wybijaczem szyb lub rozcinaczem pasów :) super gadżet