Jazda na suwak - na czym ma polegać zgodnie z najnowszymi przepisami?

Jazda na suwakPod koniec 2019 roku, z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury, w życie weszła uchwała dotycząca zmian w prawie o ruchu drogowym. Jeden z przepisów określa nowe zasady jazdy na suwak, które od 6 grudnia obowiązują wszystkich kierowców. Warto dowiedzieć się, jak stosować te przepisy w praktyce.

Na czym polega jazda na suwak?

Jazda na suwak powinna być stosowana w takich miejscach na drodze, gdzie dochodzi do zwężenia. Polega na naprzemiennej jeździe kierowców raz z lewego, raz z prawego pasa ruchu. Do tej pory, takie zachowanie było zalecane, jednak kierowcy nie mieli obowiązku, aby przestrzegać tej zasady. Samochody, które jechały kończącym się pasem, musiały ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas.

Od 6 grudnia 2019 roku wszyscy kierowcy są zobowiązani do stosowania nowych zasad. W miejscach, gdzie co najmniej dwa pasy łączą się w jeden, kierowcy muszą stosować zasady tzw. jazdy naprzemiennej.

Na co warto zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że pierwszeństwo na zanikającym pasie ruchu, obowiązuje dopiero wtedy, gdy znajdujemy się na końcu tego pasa - wówczas należy włączyć kierunkowskaz i zmienić pas. Oczywiście trzeba także zachować szczególną ostrożność. Mimo że według nowych zasad, w takich sytuacjach przysługuje nam pierwszeństwo, trzeba zwrócić uwagę na zachowanie kierowców poruszających się głównym pasem.

Co się zmieni dzięki nowym przepisom?

Wiele osób zastanawia się, co się zmieni dzięki nowym przepisom? Dlaczego tak ważne jest, aby zrozumieć i stosować je w praktyce?

Autorzy projektu zmian zakładają, że nowe przepisy pomogą upłynnić jazdę i rozładować korki. Zaletą zastosowania tych zasad w praktyce ma być także skrócenie korka, dzięki równomiernemu rozłożeniu ruchu pomiędzy na dwa pasy.

Wprowadzone zmiany mają również na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w zakresie wykonywania manewru zmiany pasa ruchu. Ponadto, nowe zasady mają uczyć kierowców kultury jazdy i zwiększać ich świadomość w tym zakresie. Kierowcy poruszający się zanikającym pasem nie będą już zdani wyłącznie na dobrą wolę tych, którzy znajdują się na pasie z możliwością przejazdu. Miejmy nadzieję, że dzięki nowym przepisom, samochody na pasach wyłączanych z ruchu nie będą już blokować przejazdu innym pojazdom.

Zobacz również: https://www.car-master.com.pl/korytarz-zycia-i-jazda-na-suwak.

Jazda na suwak - kary i mandaty

Wielu kierowców uważa, że nowe zasady dotyczące jazdy na suwak nie będą respektowane. Pojawiają się również wątpliwości na temat tego, w jaki sposób patrole policji miałyby pilnować, czy ktoś wpuszcza kierowców z pasa zwężającego się. Czy policjanci będą stać w korkach i egzekwować stosowanie nowych zasad? - trudno powiedzieć. Jednak warto pamiętać, że od momentu wejścia w życie przepisów obowiązkowej jazdy na suwak policja będzie mogła karać kierowców.  W taryfikatorze mandatów znajduje się zapis, według którego za wykroczenie uznaje się sytuację, gdy prowadzący utrudnia ruch lub uniemożliwia wjazd innym pojazdom. Za takie przewinienie grozi mandat karny w wysokości od 50 do 500 złotych.

Komentarze