Kilka porad do skutecznego zarządzania flotą samochodową

Zarządzanie flotą samochodowąJeśli dana firma chce skutecznie oraz sprawnie świadczyć swoje usługi, jak dostarczanie produktów klientom, niezbędna do tego będzie sprawna flota samochodowa. Jednak poprzestawanie na samym zakupie w żadnym razie nie wystarczy: należy również nią zarządzać zarówno pod względem ekonomicznym, jak i wydajnościowym.

Zapobieganie niepotrzebnym naprawom

W kwestii napraw pojazdów rozsądnie jest wykonywać je w trakcie regularnych przeglądów aut. Zbyt długo z nimi zwlekając, możemy w najlepszym razie chwilowo oszczędzić pieniądze, żeby potem i tak musieć wydać ich znacznie więcej. Systematyczne serwisy mają w głównej mierze charakter prewencyjny. Znaczna ilość firm z własnymi flotami organizuje swoje kontrole zależnie od upływu określonego czasu (co kwartał/pół roku) czy pokonania ustalonej ilości kilometrów.

Za sprawą regularnego sprawdzania samochodów można sprawnie wykrywać usterki, przez co umożliwić płynne funkcjonowanie floty z powodu brak dłuższych przerw w działaniu poszczególnych pojazdów. Warto też wspomnieć o możliwości stałego monitorowania stopnia ich zużycia.

Świadomość warunków panujących na drodze

To, jaką skalę posiada region, na którym wdrażane są działania danej firmy, ma istotne znacznie w kwestii zagrożeń atmosferycznych czy terenowych dla floty samochodowej. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania, to będzie to miało negatywny wpływ na jej funkcjonowanie. Do grona najczęstszych sytuacji tego typu należy oczywiście złe dobranie opon, nieprzystosowanych do zastanych warunków czy wielogodzinnej jazdy. Doprowadza to do wydłużenia procesu dostarczania towarów, co ma bezpośrednie przełożenie na działanie firmy. Nie należy również zapominać o zmianie opon na sezon letni oraz zimowy.

Firmy w głównej mierze działające w mieście powinny zaopatrzyć swoją flotę w opony całoroczne. Przy tym przestrzeń miejska nie sprzyja pojazdom niedostosowanym do wyboistych dróg gruntowych, stąd warto pamiętać o kupnie odpowiednich aut.

Kwestia sprawozdań kierowców

Zarządzanie flotą samochodową

Więcej na www.verizonconnect.com/pl/

Niezależnie od formuły pracy kierowców (posiadanie przypisanych pojazdów czy wymiana na zasadzie harmonogramu), powinni oni przekazywać informacje zwrotne dotyczące jazdy firmie. Dzięki temu nie tylko dojdzie do oszczędności związanych z ich zużyciem, ale uniknie się konieczności zatrudniania eksperta. Systemy monitoringów GPS pozwalają na regularne przysyłanie raportów dotyczących sprawności auta czy identyfikowanie nowopowstałych usterek.

Podsumowanie

Skuteczne zarządzanie flotą jest w stanie przynieść znaczne korzyści jej właścicielowi. Dlatego warto podejść do tej kwestii profesjonalnie oraz z rozsądkiem.