Kim jest diagnosta samochodowy? Poznaj specyfikacje zawodu

Diagnosta samochodowyDo diagnosty samochodowego udajesz się przy okazji obowiązku wykonania kompleksowego przeglądu. Jednakże specyfikacja zawodu specjalisty mającego uprawnienia do przeprowadzania diagnostyki samochodowej wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wielu kluczowych umiejętności. Przygotowaliśmy najważniejsze aspekty tego kim jest diagnosta samochodowy oraz czym dokładnie się zajmuje.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiedzialność i bezpieczeństwo, które wynika z realizowania usług prze diagnostę samochodowego. Dostępne sprzęty i nowoczesne technologie to nie wszystko. Po stronie specjalisty leży właściwa analiza i weryfikacja wszystkich problemów, których brak eliminacji może skutkować poważnymi problemami z komfortowym prowadzeniem auta. Ponadto w ostatecznym rozrachunku to diagnosta decyduje czy dany pojazd ma niezbędne predyspozycje techniczne by poruszać się po drogach publicznych czy też nie.

Kwalifikacje zawodowe

Diagnosta samochodowy może zostać praktycznie każdy, jednakże musi spełnić warunki, które są określone przepisami. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, by uzyskać uprawnienia konieczna jest wykształcenie związane z motoryzacją, specjalizacją samochodową oraz odpowiednia ilość zrealizowanych praktyk w warsztacie samochodowym lub stacji obsługi pojazdów. Długość praktyk jest uzależniona od ukończonego toku studiów i realizowanego programu. Kluczowym czynnikiem jest zatem doświadczenie, a przy tym i sympatia do wykonywanego zawodu. Jeśli ktoś kocha motoryzacje, to z pewnością ma podstawy w zakresie prostych czynności mechanicznych i obsługi urządzeń diagnostycznych, a dalsze kwalifikacje zdobywa na drodze zawodowej.

Diagnostyka samochodowa krok po kroku

Pojazd, który wymaga diagnostyki bez pozytywnego przejścia kontroli nie uzyska pieczątki uprawniającej do poruszania się po drogach publicznych. W rękach diagnosty samochodowego leży sprawdzenie wszystkich nieprawidłowości nie tylko podczas eksploatacji pojazdu przez dłuższy czas, ale i w sytuacji, kiedy samochód jest sprowadzany z zagranicy i wymaga pierwszego przeglądu. Prowadzone adnotacje w dowodzie rejestracyjnym będą stanowiły ewidencje wszystkich zmian konstrukcyjnych pojazdu.

Pozornie może się wydawać praca diagnostyka jest łatwa, prosta i przyjemna, ale warto mieć na uwadze kluczowe czynniki takie jak: odpowiedzialność, bezpieczeństwo i co najważniejsze wysoki poziom kwalifikacji. Źle podjęta decyzja może zaważyć na czyimś zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku kolizji w pierwszym etapie będzie sprawdzany stan techniczny, jeśli okaże się, ze diagnosta wydał pozytywną opinię, a samochód nie będzie spełniał kryteriów to może ponieść konsekwencje.

Czy praca diagnosty samochodowego jest opłacalna?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, ze opłacalność można rozumieć dwojako. Z jednej strony chodzi o finanse, z drugiej o satysfakcje z wykonywanych czynności. Pod kątem zarobków zależności jest wiele: wielkość miasta, kwalifikacje, doświadczenie. Z pewnością jest to praca dla kogoś kto lubi poświęcać się motoryzacji i nie boi się pracy fizycznej. Plusem jest fakt, iż w Polsce jest około 4000 stacji diagnostycznej, dlatego specjalista raczej nie będzie miał problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej oferty pracy. Ponadto jego kwalifikacje umożliwiają podjęcia się zajęć w warsztacie samochodowym i wulkanizacyjnym, a dobrych specjalistów wciąż mało!

Autor: www.autozyk.pl.

Komentarze