Klimatyzacja w samochodzie - zalety i wady

Klimatyzacja w samochodzieKlimatyzacja w samochodzie jest marzeniem wielu kierowców, jednak niemalże tyle samo osób narzeka na układy klimatyzacyjne w swoich samochodach.

Jak jest naprawdę? Czy warto faktycznie zainwestować przy zakupie w dodatkowe wyposażenie, jakim jest klimatyzacja? Strony medalu są dwie, które można podzielić na wady i zalety.

Klimatyzacja w samochodzie - zalety

Zaletami klimatyzacji na pewno będzie utrzymywanie wyższego komfortu jazdy, zarówno w czasie upałów jak i w zimie. Zimową porą klima powoduje, że środek auta szybciej się nagrzewa, dodatkowo zaś unikamy parowania szyb - co bywa zmorą aut bez klimatyzacji.

Zasadniczo w tym miejscu kończy się lista zalet, gdyż klima po prostu jest rozwiązaniem, który wpływa na komfort poruszania się autem po drogach. Wad jest niestety nieco więcej, chociaż tutaj ich zakwalifikowanie jako faktyczny minus zależy od subiektywnej opinii.

Klimatyzacja auta - wady

Na pewno należy wspomnieć o kwestii kosztów, jakie ponosi za sobą instalacja - co roku trzeba ją odgrzybić, najlepiej dwukrotnie, za każdym razem jest to koszt około 30-50 złotych. Dodatkowo trzeba uzupełniać braki środka chłodzącego, co też nie jest tanią "zabawą" - najczęściej koszt to od 80 do ponad 200 złotych. Dodatkowo dochodzi oczywiście kwestia spalania, która na pewno będzie odczuwalna w mieście - bez problemu pojazd z klimatyzacją spali ten litr więcej na każde 100 kilometrów. Zarazem obciąża to też silnik, przez co klima przy małych pojemnościach może powodować pewne problemy z przyspieszaniem np. w trasie (tutaj chyba wszystkim znany przykład - Daewoo Matiz z klimatyzacją oraz 4 osobami na pokładzie, powyżej 90 km/h ten pojazd praktycznie nie przyspiesza przy włączonej klimatyzacji, często użytkownicy mówią, że do wyprzedzania wyłączają klimę aby manewr wykonać w miarę sprawnie).

Dodatkowo dochodzi kwestia ewentualnych awarii, które mogą być dość kosztowne, gdyż niemal każdy element tego układu jest dosyć wartościowy - od chłodnic, przez kompresory, na samym orurowaniu układu kończąc. Wszystkie wady oczywiście są subiektywnymi odczuciami, wyciągniętymi z lat użytkowania pojazdów z klimatyzacją oraz pozbawionych tego "dobrodziejstwa". Wybór wyposażenia naszego pojazdu zależy finalnie i tak tylko od nabywców, w związku z czym każdy świadomy kupujący wybierze zgodnie z tym co chce otrzymać. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że w pojazdach starszych rocznikowo układy klimatyzacji często stwarzają więcej problemów niż pożytku - w efekcie ludzie, którzy teoretycznie mają klimę w aucie nie korzystają z niej, gdyż wymiana na przykład kompresora, który uległ awarii jest dosyć kosztowna w porównaniu do ceny zakupu pojazdu.

Podsumowanie

Dlatego warto rozważyć to czy na pewno potrzebujemy klimatyzacji w aucie - ten układ dodatkowy niesie za sobą często sporo problemów, wpływa oczywiście na komfort - jednak warto przemyśleć prostą kwestię - czy nas na to stać. Jeżdżenie bez klimatyzacji nie jest wyjątkowo problematyczne - wiadomo, w czasie wysokich upałów w dalsze trasy bywa to uciążliwe, jednak jeśli ktoś jeździ tylko i wyłącznie po mieście oraz robi krótkie odcinki to tak naprawdę nie odczuje obecności klimy. Potrzeba chwili czasu żeby układ dawał odczuwalne efekty w samochodzie.

Oczywiście wybór auta z lub bez klimatyzacji jest subiektywną sprawą każdego kupującego, warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Często zdarza się bowiem, że ludzie mają auto z klimatyzacją, której nie używają z powodu awarii lub podniesionego spalania - co w przypadku przebiegów miejskich może być odczuwalne dla portfela przy obecnych cenach paliw.

Komentarze