Koło dwumasowe - zalety, awarie, naprawa

Koło dwumasoweKoło dwumasowe niewiele różni się od standardowego koła zamachowego, jego konstrukcja jest jednak bardziej skomplikowana. W konstrukcji koła dwumasowego wyróżniamy dwie masy - pierwotną i wtórną. Masa pierwotna przytwierdzona jest do wału korbowego i współpracuje z rozrusznikiem. Masa wtórna umiejscowiona jest za pomocą łożysk miejscowych i promieniowych. Obie masy łączy tłumik drgań skrętnych.

Zalety koła dwumasowego

Koło dwumasowe upłynnia pracę silnika. Znajdujące się w konstrukcji dwumasy talerze i sprężyny w doskonały sposób eliminują drgania, które są wytwarzane przez jednostkę napędową. Koło minimalizuje też szarpnięcia powstające podczas zmiany biegów. Wszystko to sprawia, że drgania są niemal nieodczuwalne, a praca silnika o wiele cichsza, dzięki temu znacznie zwiększa się komfort jazdy.

Awaria koła dwumasowego - co powinno zwrócić naszą uwagę?

Niestety, koło dwumasowe, jak każda z części w samochodzie może ulec awarii. Usterki koła dwumasowego dają o sobie znać, jeśli więc naszą uwagę zwrócą niepokojące sygnały, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

W zależności od modelu auta i silnika objawy awarii koła dwumasowego mogą różnić się od siebie. Wśród najczęściej występujących sygnałów wymienić możemy:

  • wstrząs jednostki napędowej podczas uruchamiania i wyłączania
  • drgania, mogące przenieść się nawet na karoserię samochodu
  • kołysanie silnika
  • utrudnioną zmianę biegów
  • nierówną pracę silnika na wolnych obrotach
  • stuki podczas rozruchu i zatrzymania silnika

Oczywiście powyższe kwestie nie dają 100% pewności, że mamy do czynienia z awarią koła dwumasowego, ale może tak być. W porę podjęte działania mogą zapobiec przemienieniu drobnej usterki w poważną awarię. Dzięki temu czas naprawy koła dwumasowego będzie krótszy a jego koszty niższe.

Skutki zignorowania awarii koła dwumasowego mogą być bardzo nieprzyjemne. Brak wykonanej w porę naprawy może sprawić, że nie będzie już możliwa regeneracja i jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego koła dwumasowego, a to generuje spore koszty.

Naprawy koła dwumasowego

Koło dwumasowe to ważna, coraz częściej montowana w samochodach część. Jej awaria może nas sporo kosztować, tak samo jak wykonana w nieprawidłowy sposób regeneracja. Warto więc regenerację koła dwumasowego powierzyć w ręce fachowców, którzy mogą pochwalić się umiejętnościami oraz doświadczeniem i dysponują specjalistycznym warsztatem. Wtedy zyskamy pewność, że nasze koło dwumasowe jest w dobrych rękach i będziemy mogli cieszyć się bezpieczną, komfortową jazdą. Podpowiadamy, że godną polecenia firmą jest firma Avantiregeneracja.pl.

Komentarze