Leasing krok po kroku - czyli jak wygląda procedura leasingowa

LeasingWiele osób, które chcą skorzystać z leasingu często mają o nim błędne mniemanie. Warto zatem przyjrzeć się procedurze przyznawania zobowiązania przez firmy leasingowe by dowiedzieć się konkretnie co to jest leasing?.

Po pierwsze określenie konkretnego przedmiotu

Najczęściej pokutuje przekonanie, że to firma leasingowa wybiera produkt, który ma kupić klient.

Nie jest to prawda, osoba która stara się o zobowiązanie leasingowe sama szuka maszyny, urządzenia lub pojazdu, który planuje nabyć.

Na podstawie tego wyboru firma leasingowa ocenia zdolność klienta i wydaje decyzję. Może się okazać, że dany przedmiot jest zbyt drogi i w takiej sytuacji towarzystwo leasingowe zaleca poszukanie tańszego modelu.

Istnieje również możliwość wydania przez firmę leasingową promesy w przypadku gdy klient nie wybrał konkretnej rzeczy. Należy jednak pamiętać, że nie wpływa ona na pozytywne rozpatrzenie wniosku leasingowego, a jest jedynie potwierdzeniem otrzymywanych dochodów.

Wybór leasingodawcy nie jest prosty

Kiedy już określi się przedmiot na jaki zamierza się zaciągnąć leasing, koniecznie trzeba poszukać odpowiednią firmę. Na rynku polskim istnieje wiele takich towarzystw, których oferta jest mocno zróżnicowana.

Firmy leasingowe mają różne wymagania co do klientów, którzy chcą skorzystać z ich oferty. Zazwyczaj różnią się ona pod względem podejścia do leasingobiorcy lub do przedmiotu przyszłej umowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o stopień sprawdzania możliwości finansowych przyszłego leasingobiorcy. Firma w przypadku przedsiębiorstw może zażądać informacji o historii działalności, a także przeszłą i aktualną wysokość osiąganych wyników finansowych.

Natomiast w przypadku przedmiotu leasingu wiele firm preferuje typowe przedmioty jak samochody osobowe czy ciężarowe. Niewiele firm podejmie się finansowania nietypowej maszyny czy specjalistycznego sprzętu sprowadzanego z zagranicy. Zazwyczaj takie osoby mają problem ze znalezieniem odpowiedniego leasingodawcy.

Komentarze