Leasing na samochód - jakie są możliwości?

LeasingCoraz rzadziej można spotkać firmy, które zakup auta finansują z własnych środków. Leasing samochodowy stał się powszechną formą finansowania pojazdu dla przedsiębiorstwa. To wygodna i korzystna metoda na kupno auta i rozbudowę służbowej floty. Czy leasing w każdym przypadku wygląda tak samo? Jakie są rodzaje leasingu? Komu się to najbardziej opłaca?

Wśród polskich banków znajdziemy sporo ofert leasingu, który umożliwi zakup niezbędnego pojazdu. Co ciekawe - leasing możemy wziąć nie tylko na auto z salonu, ale także na auto używane. Jest to istotne, ze względu na możliwość obniżenia kosztów zakupu i tym samym wysokości samego leasingu. Z tej opcji chętniej korzystają osoby prowadzące małe przedsiębiorstwa, bo pozwala im to na jeszcze mocniejsze ograniczenie kosztów biznesu.

Leasing, a koszty prowadzenia działalności

Uwzględnienie leasingu w kosztach firmowych jest jak najbardziej możliwe. Jednak nie każdą formę leasingu będziemy mogli odliczyć na takich samych warunkach. Będzie to zależne od tego, kto będzie miał prawo ewidencjonowania samochodu w środkach trwałych.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na leasing finansowy - samochód będzie od początku obowiązywania umowy naszą własnością. Pozwoli to na włączenie go do środków trwałych naszej firmy. W tej sytuacji do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć odpisy amortyzacyjne. Niestety w tym przypadku jako koszt możemy zakwalifikować jedynie odsetki od raty leasingowej, nie zaś całą jej wysokość.

Wybierając leasing operacyjny, godzimy się, że nie będziemy formalnymi właścicielami auta. Oznacza to, że nie możemy uwzględnić go w środkach trwałych przedsiębiorstwa, ani go amortyzować. Natomiast zyskujemy możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu całości raty leasingowej. Podatkowo jest to korzystniejszy wybór, zwłaszcza w przypadku mniejszych podmiotów.

Mniejsza firma, większa oszczędność

Duże podmioty mogą pozwolić sobie na leasing finansowy i czerpać korzyści z posiadania auta w środkach trwałych. Mniejszym podmiotom zdecydowanie korzystniej wyjdzie leasing operacyjny. Istnieje jeszcze jedna możliwość, dedykowana firmom, zatrudniającym mniej niż 250 pracowników. Jest to oferta leasingu z EBI - czyli leasingu współfinansowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny. Jednym z nich jest leasing w Santander Consumer Multirent.

Ze względu na rosnące wymagania w stosunku do przedsiębiorców w Unii Europejskiej, a tym samym rosnące koszty, Europejski Bank Inwestycyjny uruchomił specjalny program dofinansowań. Dzięki wsparciu z EBI małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z leasingu na auto na preferencyjnych warunkach. Wybór tej formy finansowania jest znacznie tańszy w obsłudze. Charakteryzuje się niższą sumą opłat i możliwością wpłaty początkowej w wysokości 0 zł. Oprócz niskiej lub zerowej wpłaty zyskujemy też niższe raty.

Warto skontaktować się z doradcą bankowym i porozmawiać na temat możliwości wzięcia auta w leasing dofinansowywany przez EBI. W porównaniu z ofertą standardową ta forma finansowania pozwoli nam zaoszczędzić od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych przez cały okres umowy.