Leasing samochodów używanych

Leasing samochodów używanychNiezależnie od tego czy prowadzisz dużą firmę, czy jednoosobową działalność gospodarczą, możesz pomyśleć o leasingu samochodu. Przerażają cię koszty? Na szczęście nie tylko nowe auta można wziąć w leasing. Coraz bardziej popularny jest leasing aut używanych.

Firmy oferujące takie usługi dostosowują się do potrzeb potencjalnych klientów i rzeczywistości - większość kierowców preferuje raczej samochody używane niż prosto z salonu. Powód? Oczywiście chodzi o finanse.

Praktyczny leasing

Jeśli twoja firma potrzebuje kliku samochodów lub nawet jednego, zastanów się, ile jesteś w stanie zapłacić za takie przedsięwzięcie. Oczywiście, że nowe auto raczej gwarantuje dłuższy czas użytkowania i idealny stan techniczny. Jednak wśród samochodów używanych można znaleźć prawdziwe perełki, które będą niewiele gorsze. Ich największą zaletą zaś jest niższa cena. Takie auta można kupić dzięki kredytowi, ale leasing samochodu używanego może okazać się bardziej atrakcyjny. Wszystko zależy od tego, jakie oferty znajdziemy.

Wiek pojazdu a okres trwania leasingu

Zasada jest prosta - im nowszy jest samochód, tym bardziej korzystne warunki leasingu. Najczęściej możemy spotkać się z ofertami firm, które leasingują samochody nie starsze niż trzyletnie. Oczywiście istnieją również takie instytucje, które leasingują auta starsze: cztero- i pięcioletnie. Jeśli auto ma jeszcze więcej lat, tutaj mogą zacząć się problemy. Jednak takie przypadki rozpatrywane są indywidualnie, ponieważ liczy się wartość auta. Wiek samochodu jest ważny, ponieważ łączy się z okresem trwania umowy leasingowej i suma tych dwóch nie może przekroczyć siedmiu czy ośmiu lat.

Na początek… czynsz inicjalny

Jeśli rozważamy opcję leasingu samochodu używanego, należy wziąć pod uwagę kwestię wpłaty początkowej. W zależności od firmy leasingowej może ona wynieść od 10-45% wartości auta. Wszystko podporządkowane jest wiekowi samochodu, a także zależy od miejsca, w którym je zakupiliśmy. Co więcej sam fakt, gdzie chcemy kupić auto używane, może zaważyć na tym czy uzyskamy leasing czy nie. Dlatego samochód, który wybierzemy, musi pochodzić z dobrego źródła. W końcu w ramach leasingu to nie my jesteśmy właścicielami pojazdu tylko firma leasingowa.

Pozostałe koszty leasingu

Czynsz inicjalny to nie jedyna opłata, z którą wiąże się kwestia leasingu. Do użytkowania samochodu zakupionego w ten sposób dochodzą jeszcze inne wydatki. Gdy wybierzemy już auto, firma leasingowa dzięki rzeczoznawczy wyceni nasz pojazd. Za tę usługę będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Należy jednak pamiętać, że osoba wyceniająca może nie zauważyć wszystkiego w samochodzie. Gdyby zdarzyły się jakieś wady, o których nie dowiedzielibyśmy się, później wzrośnie koszt leasingu. Do tego wydatku dochodzą jeszcze standardowe opłaty, czyli ubezpieczenie i przeglądy techniczne samochodu. No i oczywiście ewentualne późniejsze naprawy.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie to jest ważne z racji wieku leasingowanego auta. Jest ono bardziej podatne na uszkodzenia. Zatem jeśli zdecydujemy się na taką formę kupna samochodu, musimy wziąć pod uwagę, że leasingodawca będzie oczekiwał od nas obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także AC. Wszystko na jego warunkach. Firma leasingowa nie może pozwolić sobie na straty z tytułu zniszczenia auta, a my także nie będziemy raczej uradowani na wieść, że czeka nas koszt naprawy pojazdu.

Czy leasing aut używanych się opłaca? Oczywiście wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i odpowiedniej oferty, którą znajdziemy. A tej należy szukać dokładnie i raczej nie warto decydować się na pierwszą lepszą okazję.

Autor: www.uzywanejaknowe.pl.

Komentarze