Lokalizatory GPS - prosty sposób generowania oszczędności dla floty pojazdów

Lokalizatory GPSPowszechnie wiadomo, iż na bezpieczeństwie oszczędzać nie można. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby oszczędzać bezpiecznie - zarówno z myślą o kierowcach, jak i budżecie firmy. W jaki sposób zminimalizować koszty eksploatacji floty pojazdów? Rozwiązaniem mogą być lokalizatory GPS.


Nie tylko lokalizacja, ale i optymalizacja tras

 

Niewątpliwie podstawową funkcjonalnością, z jaką kojarzone są lokalizatory GPS pojazdów, jest lokalizacja, czyli położenia auta w czasie rzeczywistym. Pozwala to właścicielom firm oraz fleet managerom na bieżące kontrolowanie sposobu pokonywania tras, a co za tym idzie - dużo bardziej efektywne zarządzanie.

 

Ta podstawowa funkcja jest szczególnie przydatna podczas problematycznych warunków drogowych, takich jak korki, roboty drogowe czy objazdy. Uniknięcie ich pozwala zaoszczędzić na oszczędność nie tylko czasu, ale również paliwa. Co więcej, możliwość oznaczania na mapach punktów odwiedzin, jaką stwarzają lokalizatory GPS i systemy do zarządzania flotą, pozwala optymalnie rozplanować trasę kierowców, a tym samym - uniknąć zbędnych kilometrów. Mniejsza ilość niepotrzebnie przejechanej drogi to natomiast mniej spalonego paliwa, a co za tym idzie - także i niższe koszty.

 

Kontrola spalania i ubytków paliwa

 

Mówiąc o ograniczaniu kosztów paliwa we flocie, nie sposób nie wspomnieć, iż nieodzownym źródłem oszczędności w tej dziedzinie jest kontrola spalania i tankowań. Co wspólnego mają z tym tematem lokalizatory GPS?

 

Otóż dzięki funkcji namierzania pojazdów, dostarczają informacji nie tylko o historii tras, ale i o sposobie ich pokonywania. Kierunek i szybkość jazdy, stopień spalania paliwa, a nawet temperatura cieszy roboczych. Takie, jak i szereg innych danych o sposobie użytkowania samochodu, dostarcza fleet managerowi system monitoringu GPS. Zyskując pełen obraz sposobu eksploatacji auta firmowego, może on natomiast łatwo zlokalizować wszelkie błędy i nieprawidłowości, a tym samym - wdrożyć zasady ekonomicznej jazdy. To jednak nie wszystko.

 

Z racji, iż niemałe źródło kosztów flotowych stanowią ubytki paliwa, lokalizatory GPS pojazdów pozwalają kontrolować także jego wykorzystanie. Możliwe to jest za sprawą szczegółowej kontroli tankowań. Funkcjonalność ta pozwala nie tylko zapobiec kradzieży paliwa, ale i wyeliminować praktykę wykorzystywania pojazdów firmowych do prywatnego użytku.

 

Mniejsza szkodowość - silniejsza pozycja u ubezpieczyciela

 

Monitorując na bieżąco położenie pojazdów, lokalizatory GPS mogą przyczynić się do znaczącego ograniczenia ich szkodowości. Odbywa się to przy tym na kilku płaszczyznach. Bezwzględnie ważną rolę odgrywają one w sytuacji wystąpienia kolizji bądź wypadku drogowego, umożliwiając precyzyjne wezwanie pomocy i podjęcie czynności likwidacyjnych. Także w bardziej pośredni sposób - poprzez kontrolę eksploatacji pojazdów - lokalizatory pozwalają na bieżąco monitorować ich stan techniczny i zapobiegać awariom. Mniejsza liczba nieprawidłowości przekłada się na mniejszą liczbę wypadków, co z kolei stanowi koronny czynnik w szacowaniu kosztów ubezpieczenia floty. Mało tego. Istotny w wielu przypadkach okazuje się sam fakt posiadania monitoringu.

 

- Lokalizator GPS pojazdów przez wielu ubezpieczycieli postrzegany jest jako istotne zabezpieczenie samochodu - zarówno przed kradzieżą, jak i do analizy stylu jazdy kierowcy. To też często pociąga za sobą atrakcyjne zniżki w przypadku ubezpieczenia AC. Jak łatwo policzyć, może to mieć znaczące przełożenie na koszty utrzymania parku samochodowego w firmie i ich optymalizację - tłumaczy Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman.

 

Jak więc widać, posiadanie lokalizatorów GPS może przynieść flocie daleko idące korzyści, zarówno pod względem praktycznym, jak i wizerunkowym.

Ocena: 5.0