Mechanicy samochodowi

Przewody rozruchoweŻyjemy w czasach zaawansowanych technicznie, gdzie posiadanie własnego samochodu nie jest niczym niezwykłym. Własne 4 koła to, właściwie, najnormalniejsza rzecz. W naszym kraju auto przestało być synonimem luksusu a stało się, wręcz koniecznością. Dojazdy do pracy, wykonywanie własnej działalności, niezależność, nasza chęć poznawania nowych miejsc sprawiają, że coraz więcej ludzi myśli o tym aby mieć pojazd, który spełni wszelkie, stawiane przed nim, wymagania. Posiadać i użytkować maszynę zdolną przewieść nas, naszych bliskich, współpracowników, wytwory naszej pracy to jedno.

Nie sztuką jest kupić samochód, sztuką jest go utrzymać

Drugą stroną medalu jest dbanie, w odpowiedni sposób, o tą maszynę tak, aby zawsze była sprawna, bezpieczna i mogła nam służyć w każdym momencie. Odpowiednie serwisowanie możliwe jest w miejscach, takich jak, warsztaty samochodowe, które pomogą nam zapewnić samochodowi jego bezawaryjną pracę. W naszym kraju nie brakuje zdolnych mechaników, można śmiało powiedzieć, że mechanika samochodowa to nasza narodowa domena. Lata doświadczeń, inwencja, chęć pogłębiania wiedzy i rozwijania umiejętności a także specjalizacja na konkretne modele, rodzaje czy marki samochodów doprowadziły do sytuacji, w której nie jest problemem, znalezienie odpowiedniego fachowca. W wielu przypadkach mamy do czynienia z pasją do motoryzacji i rodzinnej tradycji a to daje pewność, że zostawiając swój środek transportu w odpowiednich rękach, możemy być spokojni o stan pojazdu, który opuści bramy warsztatu.

Jak wszędzie, zdarza się jednak, że doświadczymy czegoś co stoi w totalnej opozycji do sytuacji, która jest przedstawiona wcześniej. Możliwe jest więc, że mechanik, któremu powierzymy nasz samochód, zwyczajnie, nie da rady poradzić sobie z zaistniałym problemem. Wtedy dojdzie do sytuacji ubolewania i poczucia, że tylko straciliśmy czas, pieniądze, nerwy a nasze auto wymaga kuracji w innym miejscu. Zawsze trzeba się liczyć z tym, że coś może zostać niedostatecznie zdiagnozowane, nieodpowiednio naprawione bądź usługa naprawy będzie żmudna, kosztowna i czasochłonna. Nie mamy większego wpływu na końcowy efekt prac mechanika ale mamy wpływ na wybór takiego fachowca, który poradzi sobie z problemem. Pomocne w poszukiwaniach odpowiedniego warsztatu, mechanika czy specjalisty od konkretnego elementu (wymagającego interwencji) mogą okazać się opinie innych użytkowników samochodów, które zamieszczane są w Internecie, na różnego rodzaju forach tematycznych, opinie pozyskane wśród ludzi, własne doświadczenia z mechanikami, warsztatami, referencje lub też rekomendacje producentów samochodów. Rynek mechaników jest bardzo konkurencyjny, mnogość różnego rodzaju warsztatów, specjalistycznych centrów naprawczych, autoryzowane (przez koncerny motoryzacyjne i sieć dealerów) stacje obsługi - ASO to wystarczająca baza, w której, z pewnością, uda się znaleźć fachowca spełniającego nasze wymagania.

Mechanik to człowiek, nie cudotwórca

Mechanik, jak każdy inny człowiek, może być specjalistą w swojej dziedzinie, pasjonatem, dobrym fachowcem. Może również być osobą nierzetelną, niekompetentną lub zwyczajnie osobnikiem nastawionym wyłącznie na łatwy zarobek, na nieświadomym kliencie. W rodzinie mam mechanika i dobrze wiem, co tak na prawdę, w trawie piszczy. Zawsze staram się zasięgać opinii na temat danego warsztatu, jeśli mój krewniak nie jest, w danej chwili, udzielić mi pomocy przy naprawie mojego samochodu, kiedy nie ma możliwości usunięcia usterki i zawsze wtedy, kiedy pomocy potrzebuję na "już". Szukam wtedy ocen innych ludzi, którzy, w danej okolicy, naprawiają samochody, takie jak mój, usterka jest typowa dla danego rodzaju mechanizmu bądź staram się sam zaradzić problemowi, choć sam nie jestem mechanikiem. Niektóre rzeczy możemy zrobić we własnym zakresie, lecz nie wszystkie i wtedy pomocą może okazać się wizyta u profesjonalisty.

Specjalizacja równa się cena

Każde auto jest inne, mamy do wyboru mnóstwo modeli, marek, rodzajów pojazdów. Bogata oferta handlowa idzie w parze, bardzo często, z dobrze rozwiniętym rynkiem usług serwisowych. Bez problemu powinniśmy znaleźć specjalistę od konkretnego modelu, marki lub rodzaju naszego samochodu i wtedy możemy liczyć, że specjalizacja w tym konkretnym, poszukiwanym przez nas kierunku, da nam szansę naprawy naszego auta w sposób odpowiedni, profesjonalny, kompleksowy. Należy wówczas liczyć się z kosztami adekwatnymi do danej fachowej obsługi ale to nie powinno być tematem tabu - dobrze wykonana usługa, z wykorzystaniem dedykowanych podzespołów/części, z dbałością i dogłębną znajomością "anatomii" naszego auta swoje będzie kosztować. Wiedza, doświadczenie, profesjonalizm będzie kosztować (tyczy się to każdej dziedziny życia). Jeśli chcemy aby nasz samochód był sprawny, oddajemy go w ręce specjalisty, który sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się naszym pojazdem, że będzie nam służył dłużej i do samego końca eksploatacji będzie spełniał, stawiane mu, wymagania - choć za odpowiednią cenę. Nie jest jednak powiedziane, że każdy mechanik ma klapki na oczach i patrzy tylko zarobku, osobiście znam ludzi zajmującymi się samochodami i muszę powiedzieć, że w wielu przypadkach mogłem liczyć na ich pomoc i niekoniecznie musiałem udawać się do konkretnego profesjonalisty w danym temacie.

Mechanik na każdą kieszeń

Dzięki konkurencji, bogatej ofercie mechaników, warsztatów, specjalistycznych centrów serwisowych rynek ten jest niezwykle dostępny i przystępny dla każdego, kto musi naprawić swoje auto, warto szukać oszczędności i czasem zdarza się dokonać naprawy w innej cenie niż planowaliśmy (choć często bywa, że płacimy więcej). Praca mechaników, profesjonalistów też kosztuje. Dlatego warto szukać możliwości, które pozwolą nam zmieścić się w budżecie.

Podsumowanie

Przy wyborze odpowiedniego mechanika, sugerujmy się opiniami na temat jego pracy w miejscach, gdzie takie opinie się znajdują. Kierujmy się również własnym doświadczeniem, pamiętajmy o tym, że część problemów możemy rozwiązać we własnym zakresie. Warto mieć w rodzinie mechanika, który doradzi, podpowie, pomoże. Pamiętajmy też, że mechanik to też człowiek. Bądźmy świadomymi użytkownikami swoich samochodów i nie dajmy się nabijać w butelkę. Niech nam przyświeca myśl, że lepiej zapobiegać niż leczyć - dbajmy więc o nasze samochody a nie zwalajmy winy na niekompetencje mechaników. Mechanik mechanikowi nierówny a nie wszyscy to kombinatorzy czy dyletanci.

Autor: www.fastserv.pl.

Komentarze