Opony wielosezonowe - czym kierować się przy zakupie?

Opony całoroczneOgumienie przeznaczone do całorocznej eksploatacji zyskuje coraz większą popularność nie tylko ze względu oszczędność, ale również na zastosowanie nowoczesnych technologii, poprawiających komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Opony tego typu można stosować zarówno w autach miejskich, jak i w samochodach z segmentu średniego oraz premium. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto znać oznaczenia informujące użytkownika nie tylko o rozmiarze, ale także o dodatkowych właściwościach.

Opony wielosezonowe - informacje podstawowe

Kupując każdy rodzaj ogumienia, warto zapoznać się z opisem producenta, aby opona była jak najlepiej dopasowana do indywidualnych wymagań kierowcy. W przypadku ogumienia przeznaczonego do całorocznej eksploatacji, mamy do czynienia z kilkoma oznaczeniami.

  • M+S to jedno z najbardziej popularnych oznaczeń opon wielosezonowych. Tego typu ogumienie jest wyposażone w specjalnie zaprojektowany bieżnik zapewniający dobrą trakcję i krótką drogę hamowania. Symbol M+S, czyli śnieg i błoto jest obecny na oponach, który były testowane na różnych typach nawierzchni.
  • Kolejnym niezwykle istotnym oznaczeniem jest 3PMSF, czyli podobizna trzech szczytów górskich oraz śnieżynki. Ta homologacja gwarantuje kierowy, że konkretny model opony był testowany w surowych, zimowych warunkach i pozytywnie przeszedł wszystkie testy.
  • Tocząca się opona generuje szum, którego intensywność jest zależna m.in. od konstrukcji bieżnika. Opony przeznaczone do aut, które będą używane głównie na autostradach i drogach szybkiego ruchu powinny charakteryzować się niską emisją hałasu. W przypadku aut miejskich ten parametr nie jest aż tak istotny.
  • Dla wszystkich kierowców niezwykle istotne jest niskie zużycie paliwa, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na klasę energetyczności konkretnego modelu opony. Ogumienia z klasą G cechuje się najwyższym, a modele z oznaczeniem A najniższym zużyciem paliwa. Ten parametr jest ważny również dla osób, które dbają o środowisko ponieważ mniejsze zużycie paliwa wiąże się niższą emisją spalin do atmosfery.
  • Opony są jedynym łącznikiem samochodu z nawierzchnią, dlatego powinny cechować się dobrą trakcją. Ogumienie oznaczone jako G charakteryzuje się najdłuższą drogą hamowania, natomiast A najkrótszą. Wszystkie litery pomiędzy odzwierciedlają wartości pośrednie.

Wybór konkretnego modelu

Opona letnia

Wielosezonowe opony są chętnie kupowane w sklepach internetowych m.in. przez użytkowników aut miejskich bez względu na wielkość pojazdu. W dużych aglomeracjach, nawet podczas srogich zim drogi są utrzymane w dobrym stanie, dlatego korzystanie z tego typu ogumienia gwarantuje oszczędności nie tylko podczas zakupu ogumienia, ale również w trakcie eksploatacji. Międzysezonowe wymiany generują zarówno koszty, jak i angażują sporą ilość czasu ponieważ kolejki niejednokrotnie bywają bardzo duże.

Dla kierowców, którzy cenią wysoką jakość oraz bezpieczeństwo, szczególnie polecane są opony takich firm jak Continental, Goodyear, Michelin, Pirelli lub Hankook. Najwięksi producenci nieustannie udoskonalają swoje opony, dzięki czemu nie tylko podnosi się komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup przez Internet należy wybierać sprawdzone firmy, które oferują wyłącznie oryginalne ogumienie oraz zapewniają szybką pomoc w razie ewentualnych problemów z produktem lub wysyłką. Zdarza się, że opony pochodzące z niewiadomego źródła bywają uszkodzone lub ich parametry techniczne nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

Komentarze

Olo
Miałem opony firmy Yokohama ale Geolandar A/T (G015) Dawno nie miałem zwykłej osobówki - jeżdżę suvem.
Beata
Ja mam opony BluEarth-A AE50 Kierowałam się głównie opiniami znajomych. Ponieważ to mój pierwszy samochód to o wielu rzeczach nie miałam po prostu zielonego pojęcia.
Chris
Myślę, że przy oponach całorocznych na pewno nie powinno się oszczędzać dlatego ja kierowałbym się tylko klasą premium. Yokohama 4S AW21 do nich należy także myślę, że dobry wybór.
Piotr
Ja zdecydowałem się na opony całoroczne Yokohama 4S AW21 zakupu dokonałem internetowo na oponeo, według opinii wypadają bardzo dobrze.