Oprogramowanie komputerowe pomoże w optymalizacji tras przejazdu

Optymalizacja tras przejazduDobór najkorzystniejszej trasy przejazdu nie musi odbywać się ręcznie. Teraz to możliwe za pomocą dedykowanego oprogramowania komputerowego!

Firmy zajmujące się transportem, a także świadczące swoje usługi terenowo muszą każdego dnia dobierać odpowiednie trasy przejazdu dla swoich pracowników. Znalezienie najlepszej drogi do celu we własnym zakresie nie jest jednak tak proste, jak może się wydawać. Właśnie dlatego firmy inwestują w oprogramowanie, którego funkcją jest optymalizacja tras przejazdu.

Czym jest optymalizacja tras przejazdu? Na czym dokładnie polega optymalizacja tras przejazdu z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania komputerowego? Jakie jeszcze funkcje może ono zaoferować firmom posiadającym własne floty samochodów?

Optymalizacja tras przejazdu - co to jest?

Czynność taka, jak optymalizacja tras przejazdu, to inaczej zespół powiązanych ze sobą działań, które mają na celu wybór najkorzystniejszej trasy przejazdu dla danego pojazdu.

Aktualnie, gdy do danego punktu można dostać się wieloma drogami, wybór najlepszej trasy posiada bardzo duże znaczenie. Właściwie dobrana trasa może pomóc firmie w zredukowaniu kosztów, a także w szybszym i bezpieczniejszym dotarciu do celu. W związku z tym właściwa optymalizacja tras przejazdu może pomóc uzyskać firmie przewagę nad swoją konkurencją.

Optymalizacja tras przejazdu ma duże znaczenie w pracy:

 • kurierów
 • kierowców ciężarówek
 • przedstawicieli handlowych
 • ankieterów
 • pracowników komunalnych

Kiedyś dobór tras przejazdu odbywał się ręcznie, na podstawie map i aktualnych informacji z mediów. Teraz jednak stosuje się już bardziej zaawansowane rozwiązania – optymalizacja tras przejazdu ma miejsce z użyciem specjalnego oprogramowania komputerowego dedykowanego dla firm zajmujących się transportem i zatrudniających pracowników mobilnych.

Na czym polega komputerowa optymalizacja tras przejazdu?

Przeprowadzana przez dedykowane oprogramowanie optymalizacja tras przejazdu jest znacznie szybsza, łatwiejsza, a także skuteczniejsza niż prowadzenie tych działań ręcznie. Dlaczego?

Taką funkcję posiadają najczęściej specjalistyczne programy komputerowe TMS (ang. Transport Management System), które przeznaczone są dla firm zajmujących się transportem, a także innych posiadających własne floty pojazdów.

Funkcja optymalizacji trasy polega wówczas na jednoczesnym przeanalizowaniu szeregu czynników w ramach działalności firmy. W rezultacie zaproponowana trasa jest najkorzystniejsza pod kątem rodzaju ładunku, czasu i kosztów transportu, a także możliwości transportowych firmy.

Podczas wyboru najkorzystniejszej trasy przejazdu oprogramowanie może wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • dostępna flota samochodów
 • rodzaj i ilość ładunku do przewiezienia
 • czas pracy kierowcy
 • godziny odbioru i dostawy towarów
 • harmonogramy transportu firmy
 • koszty związane z transportem
 • ograniczenia w transporcie drogowym

W rezultacie optymalizacja tras przejazdu przeprowadzona przez odpowiednie oprogramowanie komputerowe pozwala na uzyskanie najlepszych efektów w każdej firmie wykorzystującej własną flotę pojazdów!

Dobierz odpowiednie oprogramowanie TMS dla swojej firmy!

Aktualnie firmy wymagające właściwego planowania swoich tras przejazdu mogą korzystać z wielu różnych typów oprogramowania TMS. Jak wybrać to odpowiednie?

Dobór oprogramowania tego typu powinien bazować głównie na jego funkcjach, a także obsłudze, aby zapewniał on efektywne, komfortowe i bezpieczne działanie każdego dnia. Te wymogi spełnia oprogramowanie SOTIPM - System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych,

SOTIPM to dedykowane oprogramowanie dla transportu, które posiada szereg specjalistycznych funkcjonalności. Składa się ono z oprogramowania na komputer oraz z aplikacji mobilnych, które przeznaczone są do instalacji na urządzeniach pracowników. Jedną z jego funkcji jest także kompleksowa i profesjonalna optymalizacja tras przejazdu pozwalająca na dobór najkorzystniejszej drogi wiodącej do celu.

Komentarze