Planujesz kupno swojego pierwszego samochodu - sprawdź co lepiej wybrać: auto nowe czy używane

Kupno pierwszego samochoduPrzed Tobą zakup pierwszego własnego auta? Z pewnością odczuwasz podekscytowanie tą nową sytuacją i już widzisz siebie za kółkiem wymarzonego pojazdu. Pamiętaj jednak, że warto przy podejmowaniu takiej decyzji odstawić emocje na bok i kierować się rozsądkiem - zakup samochodu to poważny wydatek, mający duży wpływ na Twój miesięczny budżet.


Pierwszy samochód? Zwróć uwagę na ubezpieczenie!

Zastanawiając się nad zakupem pierwszego samochodu, młodzi kierowcy często kierują się emocjami. To zrozumiałe, jednak może się skończyć poważnym nadwerężeniem budżetu. Zazwyczaj cena będzie odgrywać kluczową rolę - ale nie możesz zapomnieć, że liczą się także koszty codziennej eksploatacji oraz ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? W przypadku młodego kierowcy potrafi być niestety naprawdę drogie. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie młodzi ludzie są najczęściej sprawcami wypadków drogowych, firmy ubezpieczeniowe stosują więc zwyżki dla takich klientów.

Warto wiedzieć, że wysokość ubezpieczenia zależy też od innych czynników. Liczy się np. miejsce zarejestrowania samochodu - w dużych miastach zapłacisz więcej, ponieważ większe jest ryzyko stłuczki czy wypadku. Droższe będzie też ubezpieczenie pojazdu z pojemnym silnikiem, ponieważ pozwala on na rozwinięcie dużej prędkości. Znaczenie ma również sam rodzaj pojazdu i jego wiek. Wiele młodych osób jest singlami - nie mogą więc liczyć na zniżki, które często dostają np. młodzi rodzice.

Aby obniżyć koszt ubezpieczenia, możesz zarejestrować auto ze współwłaścicielem, którym będzie np. osoba z rodziny mająca duże zniżki. Możesz też wybrać popularny samochód z niewielkim silnikiem - szybki pojazd sportowy nie będzie dobrym pomysłem.

Kupno pierwszego samochodu

Samochód z salonu: zalety i wady

Nie każdy młody kierowca może sobie pozwolić na samochód prosto z salonu, ponieważ jest on zdecydowanie droższy niż pojazd używany. To rozwiązanie ma jednak niewątpliwie wiele zalet.

Pierwszą z nich jest pewność, że auto jest nowe, a tym samym w pełni sprawne i bezpieczne. Dodatkowym plusem są oczywiście prestiż oraz niepowtarzalne emocje związane ze spełnieniem marzeń i wyjechaniem z salonu nowiusieńkim, własnym samochodem.

Ważne jest również, że w okresie obowiązywania gwarancji wszelkie usterki będą bezpłatnie naprawiane w autoryzowanym serwisie, co gwarantuje niezawodność, pozwala oszczędzić czas i zapewnić spokój.

Z drugiej strony, oczywistym minusem jest cena. Pamiętaj, że dochodzą do tego koszty eksploatacji - aby gwarancja była ważna, musisz dokonywać przeglądów w autoryzowanych miejscach, co nie jest tanią "zabawą". Dodatkowym minusem jest szybka i duża utrata wartości przez takie auto, co utrudnia ewentualną sprzedaż w przyszłości.

Kupno pierwszego samochodu

Samochód używany: zalety i wady

Wielu młodych kierowców na swój pierwszy samochód wybiera auto używane. To zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Nie tylko cena samego pojazdu będzie niższa niż w przypadku auta z salonu, ale też codzienna eksploatacja - pod warunkiem, że nie kupisz mało popularnego samochodu, do którego trudno dokupić części.

Niestety, ta opcja ma również sporo minusów. Pierwszym z nich jest możliwość stania się ofiarą oszustwa i trafienia np. na auto powypadkowe lub po prostu z wadami. To niepożądane nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też z powodu ewentualnych problemów natury prawnej.

Co więcej, kupując używane auto, musisz samodzielnie znaleźć odpowiedni warsztat i ocenić, czy oferowane części oraz usługi są wysokiej jakości. Jednym słowem - masz o wiele więcej na głowie, niż w przypadku auta z salonu. Jeśli jednak zachowasz ostrożność przy zakupie, na pewno uda Ci się sporo zaoszczędzić.

Ocena: 5.0

Komentarze

Tomasz
Jeśli jest potrzebny do pracy np. to lepiej kupić nowy - niezawodny. Nawet na pierwszy samochód. Szkoda nerwów z używanymi, a jeszcze gorzej sprowadzanymi i ich handlarzami ;)
https://unitrailer.pl