Połysk czy mat? Aktualne trendy w lakierowaniu samochodów

Lakier samochodowyZmiana koloru lakieru samochodowego może wiązać się z zakupem samochodu używanego, którego kolor nam nie odpowiada, a także naprawą powypadkową. Czasem jest to po prostu chęć uzyskania unikalnego koloru, który jest niepospolity i mało spotykany.
Warto poznać aktualne trendy w lakierowaniu samochodu i zadać sobie zasadnicze pytanie: połysk czy mat?


Lakier metaliczny - trwały i niezawodny

Lakier samochodowy

Wybierając lakier samochodowy warto dowiedzieć się, co mamy do wyboru. Oczywiście wszystkie lakiery dzielimy ze względu na rodzaj wykończenia, kolor, a także użytą mieszankę. Najbardziej trwałe są lakiery akrylowe, a jaki rodzaj lakieru został użyty w naszym samochodzie możemy poznać na tabliczce znamionowej. Jest również prosty test, który pozwala określić czy lakier jest akrylowy czy może bazowy. Mianowicie wystarczy użyć odrobinę pasty polerskiej na szmatce. Jeśli odda kolor, to znaczy, że mamy do czynienia z lakierem jednowarstwowym, jeśli nie to znaczy, że to lakier bazowy. Niezależnie od rodzaju lakieru możemy zdecydować się na lakier metaliczny. Tutaj bardzo popularnym trendem na najbliższe lata są metaliczne szarości, o czym informują projektanci firm zajmujących się profesjonalną chemią lakierniczą. Odnoszą się one do wszechobecnych technologii, których ludzie stali się zakładnikami i wykorzystania karbonowych materiałów. Takie przynajmniej jest założenie, nazwijmy to artystyczne, ale warto zwrócić uwagę na to, że odcień rozbielonej szarości przypominającej miejski beton, czy też ciemnoszary metaliczny antracyt to bardzo ciekawe rozwiązania. Dla osób, które jednak za szarościami nie przepadają jest pewna alternatywa a mianowicie odcienie niebieskiego, zarówno te lodowe, jak i bardziej wyraziste i nasycone. Warto zwrócić uwagę, że lakiery metaliczne charakteryzują się trwałością i posiadają domieszkę sproszkowanego aluminium. Dla nich mniej agresywne jest mycie samochodów w myjniach automatycznych, a przynajmniej nie tak jak dla lakierów matowych.

Lakier matowy a może półmatowy - łatwy do zarysowania, ale efektowny

Lakier samochodowy

Bardzo popularne w ostatnich latach stały się lakiery matowe, co widać zwłaszcza w ofercie marek oferujących samochody sportowe. Są one bardzo efektowne jest nie są odporne na utlenianie, a także uszkodzenia. Niestety bardzo łatwo je zarysować nawet paznokciem, dlatego posiadacze matowych lakierów powinni wiedzieć jedno - chemia lakiernicza będzie niezbędna do wykonywania drobnych poprawek, jeśli nie chcą z każdą rysą biec do lakiernika. Wśród matowych lakierów na uwagę zasługują ciągle matowe czernie, ale również matowe odcienie brązu.

Lakier z efektem rdzy - idealny do starych samochodów

Ostatnio pojawił się nowy trend, a mianowicie rust style. Polega on na celowym stworzeniu efektu rdzy na pojeździe, choć są i tacy, którzy uzyskują faktyczną rdzę poprzez zastosowanie roztworu soli drogowej po pozbyciu się warstwy lakieru. Jednak efekt rdzy można uzyskać w mniej inwazyjny sposób stosując kilka rodzajów baz chemii lakierniczej, a następnie matując ją włókniną to uzyskania efektu pożądanych przetarć. Kolejnym etapem jest nałożenie lakieru bezbarwnego. Takie specyficzne tuningowanie starego samochodu wymaga jednak wprawy i sporej wiedzy, aby efekt był ciekawy, a nie kuriozalny. Zatem tutaj najlepiej skorzystać z porady lakiernika.

Kameleon - zobacz twój samochód za każdym razem w innym świetle

Lakier typu kameleon to rodzaj chemii lakierniczej perłowo-metalicznej, dzięki której można uzyskać efekt zmieniających się pod wpływem światła i kąta patrzenia kolorów na samochodowej karoserii. Taki lakier przeznaczony jest do nanoszenia natryskowego, czyli pistoletem lakierniczym. Najpierw na samochód trzeba nałożyć bazę, a więc lakier bazowy, najlepiej grafitowy lub czarny. Na to tło nakłada się lakier kameleon zmieszany z rozcieńczalnikiem do baz, przy zachowaniu proporcji podanych przez producenta lakieru. Po przeschnięciu nakłada się lakier bezbarwny, odporny na promieniowanie UV.

Ciekawych trendów w lakierowaniu samochodu jest naprawdę sporo. Wybierając pomiędzy metalicznym i matowym wykończeniem ze względu na trwałość lepiej wybrać ten pierwszy. Ewentualnie można pokusić się o lakier perłowo-metaliczny, który daje ciekawy efekt cieniowania, a jednocześnie jest trwalszy od matowego.

Autor: www.e-lakiernik.net.

Komentarze