Przegląd samochodu w pigułce - aktualne informacje dla tych, którzy planują przegląd rejestracyjny

Przegląd samochodowyKażdy samochód musi być regularnie poddawany przeglądowi. Lepiej nie zapomnieć o tym obowiązku - ze względu na bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu drogowego, ale też z powodu grożących za to konsekwencji. W tym poradniku zebraliśmy najważniejsze, aktualne informacje o przeglądzie rejestracyjnym samochodu.

Gdzie robi się przegląd samochodu?

Nie warsztat, nie ASO - regularny przegląd, który kończy się (zazwyczaj) pieczątką w dowodzie rejestracyjnym, wykonuje się tylko na stacjach kontroli pojazdów. Stacje te dzielą się na podstawowe, gdzie sprawdzane są pojazdy do 3,5 tony, i okręgowe, gdzie można zrobić badanie każdego typu pojazdów.

Jak często robić przegląd rejestracyjny?

Można powiedzieć, że większość samochodów musi zgłaszać się na przegląd co 12 miesięcy. Nie dotyczy to jednak nowych pojazdów. Właściciele aut prosto z salonu na pierwszy przegląd muszą wybrać się do 3 lat od rejestracji, na drugi - 2 lata od pierwszego przeglądu, dopiero kolejne odbywają się co roku. Z kolei samochody zabytkowe bada raz, przy rejestracji, chyba że służą do zarobkowego przewozu osób - wtedy robi się to co roku. Są też pojazdy, które już od momentu rejestracji sprawdza się co roku. Należą do nich auta na gaz, taksówki, samochody używane do nauki jazdy, czy zbudowane samodzielnie.

Przegląd samochodu - cena 2019

Dla większości kierowców coroczny przegląd oznacza wydatek w kwocie blisko 100 zł - dokładnie 98 zł i 1 zł opłaty na rzecz CEPIK. To cena za badanie samochodu osobowego, samochodu ciężarowego i specjalnego do 3,5 tony oraz autobusów przystosowanych do przewożenia maks. 15 osób.

Dodatkowy koszt czeka właścicieli pojazdów, które są zasilane gazem. Do opłaty właściwej dla typu swojego pojazdu muszą doliczyć 64 zł, czyli przegląd samochodu na gaz kosztować będzie dokładnie 163 zł.

Jeśli podczas badania okaże się, że pojazd ma jakieś usterki, kierowca może je naprawić i wrócić na ponowny przegląd w ciągu 14 dni. Wtedy zapłaci za częściowy przegląd problematycznej części/układu. Aktualne ceny za ponowne sprawdzenie i dodatkowe badania można sprawdzić w artykule: https://mubi.pl/poradniki/przeglad-samochodu-2019/#kiedy-placi-sie-za-przeglad-samochodu.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu rejestracyjnego?

Każdy przegląd samochodu wygląda dość podobnie. Najpierw diagnosta sprawdza, czy główne cechy pojazdu zgadzają się z tym, co jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym, potem przechodzi do sprawdzenia poszczególnych układów i podzespołów i, jeśli samochód jest w takie wyposażony, dodatkowego wyposażenia, np. instalacji LPG.

Pracownik stacji kontroli na pewno przyjrzy się dokładnie układowi kierowniczemu i hamowania, sprawdzi oświetlenie, zawieszenie, nadwozie, ogumienie, skontroluje układ wydechowy i poziom emisji zanieczyszczeń, zerknie na pasy bezpieczeństwa i sprawdzi, czy mamy obowiązkowe wyposażenie, tzn. gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Cała kontrola zajmuje ok. 20 minut i, co może być dla niektórych istotne, nie trzeba się na nią umawiać wcześniej.

Co jeśli podczas przeglądu zostaną wykryte usterki?

Nie ma samochodów niezawodnych, zwłaszcza auta kilkunastoletnie, których na polskich drogach nie brakuje, lubią niedomagać. Co jeśli jakaś usterka lub brak zostanie wykryty akurat podczas obowiązkowego przeglądu?

Diagnosta po wykryciu usterki nadaje jej kategorię. Może ona być drobna, istotna lub stwarzająca zagrożenie. W przypadku tej pierwszej, powiadomi o niej kierowcę, ale auto przejdzie przegląd. Usterki istotne, czyli takie, które mogą wpływać na bezpieczeństwo i środowisko naturalne, można jeszcze naprawić i ponownie zgłosić się na kontrolę.

Jeśli jednak pracownik stacji wykryje usterkę stwarzającą zagrożenie, będzie musiał zabrać kierowcy dowód rejestracyjny i auto wyjedzie ze stacji na lawecie.

Co grozi za brak przeglądu?

Zapominalscy powinni ustawić sobie w telefonie przypomnienie albo zapisać datę kolejnego przeglądu w kalendarzu. Jeśli o niej zapomną, w razie kontroli policji grożą im nie tylko nieprzyjemności, ale i wysokie mandaty - do 500 zł. W najgorszym wypadku, jeśli policja uzna, że samochód stwarza zagrożenie dla ruchu, może nawet kazać odholować pojazd, oczywiście na nasz koszt. Problem może być też z wypłatą odszkodowania, jeśli weźmiemy udział w wypadku lub stłuczce. Ubezpieczyciel może uznać, że skoro nie mamy przeglądu, część winy tkwi w stanie technicznym naszego samochodu. Lepiej się na to nie narażać.

Jeśli ktoś nie jest pewien, do kiedy jest ważne badanie jego samochodu, może to sprawdzić w systemie CEPiK, w dziale ‘Mój Pojazd’.

Kiedy zmiana przepisów o przeglądzie?

Rok 2019 miał przynieść spore zmiany w przepisach o przeglądzie samochodowym. Projekt ustawy przeszedł pierwsze czytanie, ale potem utknął w sejmie. Ostatecznie w życie weszła tylko zmiana dotycząca momentu płatności za badanie - obecnie płacimy za nie przed, a nie po skończonym przeglądzie.

Bieżące informacje o wszystkim, co dotyczy kierowców, w tym nowelizacjach przepisów, można znaleźć na stronie porównywarki OC mubi.pl. Warto śledzić je na bieżąco, bo w tym temacie na pewno jeszcze czekają nas zmiany. Można spodziewać się m.in. wprowadzenia opłaty jakościowej i kar za spóźniony przegląd.

Komentarze