Serwis klimatyzacji - kiedy, gdzie i jak często?

Serwis klimatyzacjiKlimatyzacja to użyteczny dodatek, który może znacznie ułatwić życie kierowcy. Warto jednak pamiętać, że jak każdy element samochodu, wymaga ona pielęgnacji i serwisowania. W tym wypadku liczy się nie tylko dobro naszego auta, ale także nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy powinniśmy zatroszczyć się o klimatyzację i jak często dokonywać przeglądów?

Jak często czyścić klimatyzację?

Wielu kierowców zastanawia się, jak często powinno się przeprowadzać przegląd klimatyzacji. Specjaliści są zgodni - w tym wypadku najlepszym momentem będzie początek wiosny. Klimatyzacja to funkcja, z której najczęściej korzystamy w okresie letnim. Gdy czas upałów mija, po to rozwiązanie sięgamy coraz rzadziej. Tym samym w miesiącach jesienno-zimowych do układu klimatyzacji dostaje się sporo wilgotnego powietrza. W połączeniu z ciepłem stwarza ono idealne warunki do rozwoju bakterii i mikroorganizmów. Dlatego wiosna to najlepszy momentem, by sprawdzić funkcjonowanie układu klimatyzacji. Jeśli wymaga on oczyszczenia, będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, by doprowadzić go do stanu ponownej używalności. Diagnostykę powinno przeprowadzać się cyklicznie, przynajmniej raz w roku.

Co powinno zwrócić naszą uwagę? Pierwszą oznaką pojawienia się bakterii i grzybów w klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach pleśni rozchodzący się w samochodzie po jej uruchomieniu. W takim wypadku nie należy zwlekać z wizytą w specjalistycznym serwisie. Wydobywające się z wentylatorów mikroorganizmy mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie podróżujących. Im szybciej odstawimy pojazd do warsztatu, tym lepiej.

Gdzie serwisować klimatyzację?

Jedynym sposobem na utrzymanie wentylacji w dobrym stanie jest jej regularne czyszczenie. Oczywiście istnieje wiele metod odgrzybiania wentylacji samochodowej, jednak nie wszystkie są na tyle skuteczne, by całkowicie rozwiązać problem. W sklepach można natknąć się na chemiczne odgrzybiacze, jednak samodzielne czyszczenie nie zawsze przynosi upragnione rezultaty. Zamiast wydawać pieniądze na półśrodki, warto zdecydować się na wizytę w specjalistycznym serwisie , np. w warszawskiej Autoreducie, w kwietniu i maju wykonują tą usługę w cenie 50% niższej niż regularnie. Warto zatem zaplanować czyszczenie klimatyzacji w swoim samochodzie w tych miesiącach.

Specjaliści wskazują na dwie najskuteczniejsze metody odgrzybiania klimatyzacji. Pierwsza z nich - ultradźwiękowa, polega na zastosowaniu specjalnego preparatu, który wpuszczony do kanałów wentylacyjnych krąży w układzie i dezynfekuje wszystkie jego elementy.

Drugą metodą jest ozonowanie. W tym wypadku oczyszczanie polega na wytworzeniu ozonu przy pomocy promieni UV i wysokiego napięcia. Ozon wprowadzony do układu klimatyzacji eliminuje wszystkie mikroorganizmy i bakterie, po czym staje się bezwonnym tlenem. Pozostałe zanieczyszczenia usuwa się z pomocą specjalistycznych preparatów.

Wykonanie takiego zabiegu w profesjonalnym salonie to gwarancja czystego powietrza w samochodzie. Mechanicy podpowiedzą także co zrobić, by zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się problemu.