Tablice rejestracyjne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tablice rejestracyjneTablica rejestracyjna jest nieodłącznym elementem każdego pojazdu mechanicznego, który by móc poruszać się po polskich drogach, musi być zarejestrowany w odpowiednim Wydziale Komunikacji.

Można śmiało powiedzieć, że tablica rejestracyjna jest czynnikiem, który pojazd identyfikuje. Do każdego auta, motocykla czy innego rejestrowanego pojazdu przypisane są inne numery.

Znaki na tablicy rejestracyjnej

Standardowa tablica rejestracyjna musi być zamieszczona we właściwym miejscu, zarówno z przodu, jak i z tylu pojazdu mechanicznego. Aby była jeszcze lepiej zabezpieczona można zastosować dodatkowe ramki do tablic rejestracyjnych.

Typowe tablice rejestracyjne są białe i widnieją na nich czarne napisy. Odróżnia się jednak tablice rejestracyjne samochodów zabytkowych, które są żółte albo dyplomatyczne, których tło jest niebieskie.

Na każdej znajduje się ciąg liter i cyfr. Litery informują o województwie i powiecie (dzielnicy miasta), w których pojazd został zarejestrowany. Cyfry oznaczają zaś typową numerację pojazdu dla celów identyfikujących. Warto zaznaczyć, że za dodatkową opłatą można wyrobić specjalne tablice rejestracyjne, na przykład te, których znakiem odróżniającym jest imię właściciela pojazdu.

Kara za nieczytelną tablicę rejestracyjną

Nawet 500 złotych. Mandat o takiej wysokości można otrzymać od "drogówki", jeśli tablice rejestracyjne, które identyfikują pojazd, są nieczytelne. Właściciel pojazdu musi zadbać o to, by były na tyle czyste, aby bez problemu można było odczytać znajdujące się na nich znaki.

Co ważne, tablic rejestracyjnych nie można też celowo zasłaniać. Tablice nie mogą też być zniszczone, zgniecione. To jeden z ważniejszych elementów samochodu.

Kara za brak tablicy rejestracyjnej

Kilkaset złotych mandatu można otrzymać nie tylko za brudną czy zasłoniętą tablicę rejestracyjną, ale także za jej brak; nie ma w tym przypadku różnicy czy brakuje jednej tablicy czy całego kompletu. Właściciele aut muszą zwracać na to szczególną uwagę. Okazuje się, że tablice rejestracyjne mogą nie tylko zostać zgubione podczas jazdy - aby temu zapobiec, montuje się specjalne ramki do tablic rejestracyjnych. Coraz częściej zdarzają się również kradzieże tablic. Złodzieje robią to, by między innymi kraść paliwo ze stacji benzynowych na przyczepionych tablicach rejestracyjnych z innego samochodu. Wtedy odpowiedzialność za kradzież ponosi osoba, na którą był zarejestrowany pojazd, do którego te tablice zostały przypisane.

Aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, każdy przypadek zguby należy zgłosić od razu do Wydziału Komunikacji, gdzie wydany zostanie ich wtórnik. Kradzież należy za to zgłaszać na komisariat policji, a z potwierdzeniem takiego zgłoszenia udać się do Wydziału Komunikacji. Tam wydane zostaną nowe tablice rejestracyjne.

Każdy właściciel auta musi pamiętać, że do czasu wydania wtórnika bądź nowych tablic rejestracyjnych, pojazdem nie wolno poruszać się po polskich drogach.

Autor: www.inwen.com.pl.

Komentarze