Transport ładunków - jakie są jego rodzaje i od czego zależy dobór pojazdu z floty?

Transport drogowyCysterna, naczepa kryta, chłodnia czy wywrotka - to pojazdy najczęściej spotykane na krajowych drogach. Niemal każdy już wie, jak wyglądają poszczególne zespoły znajdujące się we flocie firm przewozowych. Spowodowane jest to głównie rolą, jaką transport pełni w światowej gospodarce oraz w jaki sposób przyczynia się do poprawy jakości życia każdego z nas.

Spora część osób ma jednak problem przy organizacji podróży swoich ładunków. Wpływa na to brak znajomości wytycznych odnośnie przewozu poszczególnych towarów, co absolutnie nie jest niczym złym. W końcu, od planowania i realizacji takich usług mamy firmy transportowe, które w całości zajmą się poszczególnymi składowymi procesu i doskonale wykonają swoje zadanie. Poniższy wpis ma na celu zaprezentowanie najważniejszych rodzajów transportu oraz wskazanie, który z nich jest obecnie najczęściej używanym. Zapraszamy!

Transport ładunków drobnicowych

To zdecydowanie najmniej wymagająca forma przewozu. Odznacza się najniższą ceną i szybkim czasem realizacji. Sam transport może być realizowany dla wielu klientów. W momencie, w którym miejsca docelowe znajdują się po drodze bądź w bliskiej od siebie odległości, jeden pojazd zostaje przeznaczony do realizacji kilku usług. To głównie ten czynnik przenosi się na niską cenę, gdyż klienci niejako „składają” się na przejazd w zależności od ilości zajętego miejsca. Przewóz tego rodzaju realizowany jest na paletach i biorą w nim udział wyłącznie ładunki o niskich wymogach przewozu. Oznacza to, że nie potrzebują one specjalnej temperatury i zachowania szczególnych środków higienicznych wewnątrz naczepy. Zazwyczaj do tego transportu używa się naczep zakrytych plandeką bądź zwykłych samochodów ciężarowych.

Transport drogowy

Transport towarów chłodniczych

Przewóz ładunków chłodnią jest niesamowicie wymagający i regularnie kontrolowany przez inspekcję. Biorą w nim udział towary, których właściwości nie są w stanie wytrzymać zbyt długo podczas standardowych warunków przewozu. W głównej mierze zalicza się do takich żywność i leki, będące niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Można więc rzec, że z takim transportem rzeczywiście nie ma żartów i nawet najmniejszy błąd może skończyć się tragicznie. Realizując przykładowo transport Bydgoszcz-Kraków, raczej nikt nie wierzy w to, że bez zapewnienia odpowiednich warunków przewozu produkty wciąż będą nadawać się do spożycia. Należy więc wybierać tylko zaawansowane chłodnie i cysterny, dzięki którym cały proces przebiegnie sprawnie i szybko, np. z https://enviogroup.com/.

Transport ładunków niebezpiecznych

Przewóz ADR to bez wątpienia jedna z najcięższych do zrealizowania form transportu. Przebieg całego transportu musi odbywać się pod okiem wysokich rangą organów, a ilość formalności i dokumentacji jest w tym przypadku ogromna. Dlatego warto poddać się działalności doświadczonych firm przewozowych, dla których realizacja takich usług to już codzienność. Tylko oni będą mogli bezbłędnie wykonać swoją pracę, a my zyskamy pewność odnośnie bezpieczeństwa ładunku.

Komentarze