Tymczasowe prawo jazdy w Wielkiej Brytanii - jak się ubiegać?

Tymczasowe prawo jazdy w Wielkiej BrytaniiPrzed rozpoczęciem nauki prowadzenia samochodu, motoroweru lub motocyklu, będziesz musiał złożyć wniosek o przyznanie tymczasowego prawy jazdy (provisional driving licence).

Jeśli posiadasz już pełną licencję, a chciałbyś nauczyć się kierować większe pojazdy, minibusy, czy też autobusy, również będziesz musiał takowe prawo jazdy posiadać.

Złóż wniosek przez Internet

Możesz ubiegać się o pierwsze tymczasowe prawo jazdy na samochód, motorower lub motocykl, korzytając z usług internetowych świadczonych przez Urząd Licencjonowania Kierowców i Pojazdów (DVLA, z angielskiego Driver and Vehicle Licensing Agency).

Aplikuj online na pierwsze tymczasowe prawo jazdy - https://www.gov.uk/apply-first-provisional-driving-licence

Złożenie wniosku osobiście lub przesłanie pocztą

O tymczasowe prawo jazdy będziesz mógł się ubiegać także poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest we wszystkich lokalnych oddziałach DVLA, a także w urzędach pocztowych. Do wniosku, będziesz musiał załączyć dodatkowo oryginał dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, paszportowe zdjęcie w kolorze oraz uiścić opłatę w wysokości 50 funtów. Wypełniony wniosek, płatności oraz pozostałą dokumentację wyślij do DVLA, Sansea, SA99 1AD.

Ubieganie się o tymczasowe prawo jazdy na większe pojazdy, minibusy i autobusy

Jeśli obecnie posiadasz pełne i ważne prawo jazdy, chciałbyś jednak zdobyć dodatkowo tymczasowe uprawnienie na kierowanie większych pojazdów, i różnego rodzaju autobusów, będziesz musiał wypełnić wniosek zgłoszeniowy D2 oraz formularz zaświadczenia lekarskiego D4. Wszystkie z nich, znajdziesz w swoim najbliższym oddziale DVLA - masz także możliwość zamówienia ich telefonicznie, tak aby zostały dostarczone do Ciebie pocztą. wniosek D4 wypełnia lekarz, Ty powinieneś natomiast dopilnować, aby był on kompletny i rzetelny. Lekarze najczęściej pobierają opłaty za uzupełnienie formularza, a Ci zarejestrowani jako podatnicy VAT, muszą doliczyć do nich dodatkowo 20% z tytułu tegoż podatku.

Tak jak w przypadku wcześniej opisanych pojazdów, ponownie konieczne będzie dostarczenie oryginału dokumentu potwierdzającego tożsamość, kolorowego zdjęcia w stylu paszportowym, a oprócz tego, Twojego obecnego prawa jazdy. W przypadku tejże aplikacji nie będą pobierane żadne opłaty. Adres korespondencyjny, pod który powinieneś wysłać wszystkie z dokumentów to DVLA, Swansea, SA99 1BR.

Kiedy można spodziewać się gotowego dokumentu?

DVLA stara się zawsze przekazać w Twoje ręce wszystkie dokumenty jak najszybciej, okres oczekiwania może jednak wynosić nawet do trzech tygodniu. W przypadku, gdy zaistnieje konieczność skontrolowania informacji z wiązanych z Twoim stanem zdrowia i danymi personalnymi, będziesz zmuszony poczekać dłużej. W przypadku wydawanych obecnie tymczasowych licencji na prowadzenie pojazdów, posiadają one wiele nowych zabezpieczeń. Jedną z głównych różnić jest grawerowane laserowo, czarno-białe zdjęcie.

Wszystko o nowych prawach jazdy - https://www.gov.uk/browse/driving/driving-licences

Zanim będziesz mógł usiąść za sterami pojazdu, musisz oczywiście poczekać do momentu, aż uzyskasz odpowiedni dokument. Przed skontaktowaniem się z DVLA odczekaj przynajmniej trzy tygodnie, wcześniejsze próby dowiedzenia się czy prawo jazdy jest już gotowe nie ma bowiem sensu.

Plastikowe portfele

Należy pamiętać, że DVLA nie wręcza już kierowcom plastikowych pokrowców do przechowania ich prawa jazdy. Decyzja ta została podjęta, w celu redukcji kosztów związanych z przygotowaniem licencji na prowadzenie pojazdów, a co więcej, Driver and Vehicle Licensing Agency otrzymywała liczne skargi co do gabarytów wykonanych z tworzywa sztucznego portfeli. W konsekwencji, wielu kierowców po prostu z nich nie korzystało i znajdywało inne sposoby ochrony i przechowania prawa jazdy. Stare, plastikowe portfele wysłane do DVLA, nie zostaną więc ponownie zwrócone.

Więcej informacji

Informacje na temat pojazdów, które możesz prowadzić i bariery wiekowej jaką musisz przekroczyć, aby było to możliwe, znajdziesz również na na powyższej stronie. Co więcej, musisz poinformować DVLA jeśli kiedykolwiek, lub obecnie cierpisz z powodu schorzenia albo choroby, które mogą wpływać na Twoją jazdę i prowadzenie samochodu - https://www.gov.uk/browse/driving/disability-health-condition.

Komentarze