Ustawianie świateł w samochodzie

Ustawianie świateł w samochodzieOdpowiednie ustawienie świateł to nie tylko sposób na zwiększenie komfortu jazdy, ale również gwarancja bezpieczeństwa. Oświetlenie pojazdu trzeba prawidłowo wyregulować, aby uniknąć problemów na drodze i ograniczyć ryzyko spowodowania kolizji. Jak to zrobić?

Opcja nr 1: podczas badania technicznego

To jedna z najprostszych i najpewniejszych metod ustawiania świateł. W trakcie badania technicznego na stacji kontroli pojazdów zawsze sprawdza się również ustawienie przednich świateł. Jak przebiega cały proces? Najpierw należy ustawić niczym nieobciążone auto na równym podłożu. Później przełączamy regulację manualną na zero. Następnie odczytuje się kąt przewyższenia - jest to różnica pomiędzy minimalną a maksymalną wysokością padania światła. Taką informację znajdziemy na obudowie reflektora, na górnej lub wewnętrznej części. Dzięki temu można poprawnie ustawić spektrometr.

W końcu włącza się światło i sprawdza skalę w urządzeniu pomiarowym. W ten sposób można określić, czy promień reflektora znajduje się na właściwej wysokości. Gdy okaże się, że coś jest nie tak, reflektory ustawia się na prawidłowej wysokości za pomocą śrub regulujących. Specjaliści zalecają, aby w ten sam sposób testować reflektory przeciwmgłowe. W przypadku aut z żarówką ksenonową z automatycznym poziomowaniem, poza spektrofometrem potrzebny będzie również tester diagnostyczny.

Opcja nr 2: samodzielna regulacja świateł

Oczywiście poza wizytą na stacji kontroli pojazdów, możemy również zrobić to ręcznie. Manualne ustawianie reflektorów polega na użyciu pokrętła, które znajduje się po lewej stronie deski rozdzielczej, albo komputera pokładowego. W samochodach nowoczesnych reflektory są wyposażone w opcję automatycznego poziomowania świateł. W starszych modelach znajduje się trzy lub czterostopniowa regulacja manualna. Poziom 0 ustawiamy, gdy w samochodzie siedzą tylko 2 osoby z przodu (kierowca i pasażer na przednim siedzeniu); poziom 1, kiedy w aucie znajduje się jeszcze 3 lub 4 pasażerów poza kierowcą, ale bagażnik jest pusty; poziom 2, gdy obciążony jest zarówno samochód (pasażerowie), jak i bagażnik; a poziom 3 jest zalecany wtedy, gdy obciążony jest wyłącznie bagażnik, a na pokładzie, poza kierowcą, nie ma innych osób.

Pamiętaj o prawidłowym natężeniu oświetlenia

Równie ważną kwestią jest oczywiście natężenie światła, czyli to, czy reflektory zapewniają nam odpowiedni stopień widoczności, a jednocześnie nie oślepiają osób jadących na przeciwko. Jeżeli nie świecą jednakowo, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana żarówki (najlepiej obu na raz). Przy wymianie pamiętaj, że warto wybierać wyłącznie oświetlenie od zaufanych, renomowanych producentów. Szeroki wybór żarówek o wysokiej trwałości i w dobrej cenie znajdziesz np. w sklepie internetowym Autos. Czasem przyczyną różnic w natężeniu jest też uszkodzony odbłyśnik. Gdy wymiana żarówki nie pomoże, najlepiej zgłosić się z problemem do mechanika.

Istotną różnicę zauważą Państwo przy regulacji świateł LED. W ich przypadku po zmianie ustawienia mechanicznymi pokrętłami, należy wykonać dodatkowo tzw. przyuczenie pozycji. Czynność ta może być zrobiona tylko przy użycia testera diagnostycznego. Sprawia to, że obsługa świateł samochodowych LED jest nieco bardziej wymagająca.

Komentarze