Wymiana opon - wszystko co powinieneś wiedzieć

Wymiana oponPoszczególne sezony wymuszają na kierowcach konieczność cyklicznej wymiany opon. Sprawdź co powinieneś wiedzieć, aby aktywność tę wykonać w odpowiednim momencie, solidnie, dobrze i przede wszystkim bezpiecznie, niezależnie od tego czy będzie to zmiana na sezon letni, czy też zimowy.

Z poniższego artykułu dowiesz się również, co specjaliści mówią na temat całorocznych opon. Zapraszamy do lektury.

Wymiana opon na zimę

W Polsce na ten moment nadal nie istnieje żaden przepis, który regulowałby, kiedy ostatecznie wymiana opon powinna zostać przeprowadzona. Z tego powodu kierowcy powinni obserwować uważnie pogodę oraz słupki termometrów i na tej podstawie decydować, kiedy odwiedzić mechanika. Najbardziej sprawdzającą się teorią jest wymiana opon w momencie, kiedy termometry coraz częściej zaczynają pokazywać temperaturę poniżej 7 stopni Celsjusza. Jest to czas, w którym nawierzchnia zaczyna się zmieniać, a opony letnie mogą już sobie z tą zmiennością warunków nie poradzić. O zmianie opon z letnich na zimowe warto też opcjonalnie zacząć myśleć w okolicach października. Pozwoli to uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach do wulkanizatora. W tym czasie temperatury już raczej nie są zbyt zaskakujące, dlatego nawet nieco wcześniejsza wymiana, nie powinna przysporzyć kierowcy problemów. Godnych polecenia usługodawców zajmujących się wulkanizacją, znaleźć można w serwisie internetowym Pokato.pl. Istnieje tu możliwość określenia przedziału cenowego, który ułatwi znalezienie usługi adekwatnej do możliwości finansowych kupującego.

Wymiana opon na lato

Analogicznie wymiana opon na sezon letni, powinna zostać zaplanowana po zaobserwowaniu, iż temperatury zaczynają być wyższe od 7 stopni Celsjusza. Rekomendujemy, aby jednak poczekać choć kilka tygodni, aż pogoda faktycznie się ustabilizuje i unormuje. Dzięki temu będziesz przekonany, że ujemne temperatury już nie wrócą oraz nie pojawi się śnieg. Zbyt wczesna wymiana może skutkować jazdą w niekorzystnych warunkach z wykorzystaniem nieodpowiedniego ogumienia. Czasem jednak sytuacja ta jest nie do uniknięcia. Historia zna bowiem przypadki, iż w okolicach długiego weekendu majowego zaczął prószyć śnieg.

O czym należy pamiętać wymieniając opony?

Jeśli wymieniasz opony samodzielnie, powinieneś zwrócić szczególną uwagę nie tylko na poprawne założenie opon, ale również na inne czynniki, które są istotne i niezbędne do bezpiecznej jazdy. To na co powinieneś zwrócić uwagę to:

  • głębokość bieżnika - parametr ten można zmierzyć za pomocą miernika, którego koszt nie powinien przekroczyć zaledwie kilkudziesięciu złotych. Przed wymianą opon należy dokładnie zdiagnozować czy głębokość bieżnika kwalifikuje się jeszcze do ich założenia,
  • wyważenie kół - jest to proces niezwykle trudny i dla osoby początkującej, nieznającej się na temacie, niemal niemożliwy do zrealizowania. Jeśli posiadasz jednak doświadczenie, niezbędny do tego rodzaju czynności będzie zakup wyważarki oraz zestawu ciężarków. Rekomendujemy jednak raz na dwie wymiany zweryfikować wyważenie kół u specjalisty, który potwierdzi właściwe położenie ciężarków.
  • ciśnienie w oponach - po wymianie opon bezwzględnie powinieneś podjechać na najbliższą stację benzynową i sprawdzić kompresorem wysokość ciśnienia w oponach. Na boku opony znajdziesz pożądaną wartość. Jakiekolwiek odstępstwo od normy jest niedopuszczalne i niebezpieczne dla osób poruszających się takim pojazdem oraz dla innych uczestników ruchu.

Czy warto zainwestować w opony całoroczne?

Wiele osób zastanawia się czy warto zainwestować w opony całoroczne, które wyeliminowałyby konieczność sezonowej wymiany. Specjaliści i producenci opon nie są jednak entuzjastami i zwolennikami tego rodzaju rozwiązań. Przy zmiennych warunkach, jakie zwykle spotykane są na przestrzeni roku w przypadku naszego kraju, takie opony nie zawsze się sprawdzają. Warto podkreślić, że opony całoroczne stanowią też wyłącznie pewnego rodzaju kompromis, który nie zawsze musi idealnie sprawdzać się w przypadku wyjątkowo niskich temperatur w zimie oraz wysokich temperatur w lecie. Opony całoroczne mogą być jedynie skuteczne jeśli samochód jest mało używany, robi mały przebieg, a podróże ograniczają się wyłącznie do jazdy po mieście, gdzie drogi nawet w trudnych warunkach są zawsze dobrze utrzymane. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak mimo wszystko korzystanie z opon dedykowanych do adekwatnej pory roku.

Komentarze