Czym są piasty kół?

Piasta kołaSą jednym z podstawowych elementów konstrukcji koła. Stosowane nie tylko w samochodach, ale również w innych urządzeniach. Czym dokładnie są piasty?

Bez nich samochód lub rower nie pojadą. Stosowane są również w różnych maszynach. Piasty, ponieważ to właśnie o nich mowa, są kluczowym elementem konstrukcji koła. Aktualnie stosuje się różne rodzaje piast, które różnią się pomiędzy sobą materiałami i konstrukcją.

Co to są piasty kół? Jakie rodzaje piast wyróżniamy? Jaka jest ich budowa? Jakie zastosowanie posiadają piasty?

Co to są piasty kół?

Piasta jest elementem koła napędowego, przekładniowego albo innego elementu, który montowany jest na wale albo na osi i bezpośrednio obejmujący wał albo oś.

W piastach montuje się łożyska, gdy mamy do czynienia z połączeniem ruchomym, albo też jest ona elementem połączenia, na przykład:

  • połączenia wpustowego
  • połączenia wielowypustowego
  • połączenia klinowego
  • połączenia wciskowego

W samochodach najczęściej mamy do czynienia z piastami z łożyskami, które są podstawowym elementem układu jezdnego pojazdu.

Piasty w samochodzie

Łożysko koła i piasta są komponentami łączącymi koła z samochodem. Dzięki nim koła mogą się obracać na nieruchomych osiach zawieszenia pojazdu.

W samochodach piasty oraz łożyska kół można podzielić na dwa główne rodzaje pod kątem ich konstrukcji.

Piasty i łożyska najczęściej używane są jako zespoły, które nakładane są na nieruchomą oś koła z gwintem. Po nałożeniu piasty i łożyska przykręca się je nakrętką centralną, która zabezpieczana jest dodatkowo przed samoczynnym odkręceniem. Element nieruchomy to wtedy wewnętrzna bieżnia łożyska, a ruchomym zewnętrzna, na której bazuje piasta.

Z podobną konstrukcją mamy do czynienia wtedy, gdy łożysko koła jest zintegrowane z bębnem hamulcowym. Wtedy zewnętrzna bieżnia łożyska obraca się z bębnem i pełni także funkcję piasty.

W przypadku hamulców tarczowych konstrukcja jest nieco inna. W tym przypadku łożysko jest umieszczone w obudowie w taki sposób, że bieżnia zewnętrzna jest komponentem nieruchomym, natomiast w bieżni wewnętrznej mieści się oś piasty koła, do której montuje się koła jezdne pojazdu.

Wymiana piasty koła

Podobnie jak inne elementy pojazdów, także piasty kół mogą ulec uszkodzeniom albo zniszczeniu wskutek eksploatacji.

Piastę powinno się wymieniać także w momencie awarii łożyska, które jest integralną częścią całego zespołu. Warto jednak wskazać, że występują także i takie pojazdy, które pozwalają na wymianę łożysk oddzielnie.

Objawy wskazujące na konieczność wymiany piasty koła:

  • głośna praca w trakcie jazdy
  • luzy, które mogą być odczuwane podczas jazdy

Jeśli dochodzi do usterek lub uszkodzenia piast i łożysk, zaleca się wówczas dokonanie wymiany piast parami na jednej osi. Wynika to z faktu, że żywotność tych właśnie elementów jest do siebie podobna, dlatego też jeśli doszło do uszkodzenia jednej z nich, wówczas najczęściej oznacza to, że druga również w niedługim czasie może być niesprawna i wymagać wymiany.

Wymiana piasty koła - krok po kroku:

  • demontaż koła
  • demontaż zacisku hamulcowego, jarzma zacisku i tarczy hamulcowej
  • zdjęcie piasty
  • zamontowanie nowej piasty koła
  • montaż pozostałych elementów

Najlepiej, aby prace zostały zlecone doświadczonemu mechanikowi samochodowemu, który będzie mógł wykonać je sprawnie i precyzyjnie - od poprawności montażu zależy nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy.

Gdzie kupować piasty kół i ile trzeba za nie zapłacić?

Cena piast kół zależna jest przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju samochodem mamy do czynienia. Ceny komponentów tego rodzaju wynoszą od około 100 do nawet 500 złotych.

Piasty do nowszych i starszych modeli samochodów są obecnie łatwo dostępne i można znaleźć je w ofercie wielu sklepów motoryzacyjnych - zarówno tych działających stacjonarnie, jak również on-line. Można zatem zamówić je bezpośrednio przez internet - bez potrzeby udawania się do sklepu osobiście. Przy składaniu zamówienia należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie piasty.

Autor: www.przeguby.pl.

Komentarze