Jak sprzedać samochód? Trzy możliwości: skup aut, komis, sprzedaż bezpośrednia

Skup aut osobowych - kobieta sprzedająca samochódJeśli chcemy pozbyć się samochodu, w zasadzie mamy trzy możliwości, jeśli chodzi o to w jaki sposób możemy go sprzedać. Pierwsze rozwiązanie to skup samochodów osobowych, drugie to komis, a trzecie to sprzedaż bezpośrednia. Warto się zastanowić, w jakiej sytuacji, i dla kogo, najlepsze będzie każde z tych rozwiązań.

Skup aut za gotówkę - rozwiązanie dla niecierpliwych

Niewątpliwie, niektórych z nas przeraża wizja sprzedaży samochodu, gdyż wydaje nam się, że będzie to trwało miesiącami. Jak się jednak okazuje, wcale nie musi tak być. Skup aut działa bowiem szybko, przez co zakup trwa maksymalnie 1..2 dni. Skup samochodów używanych jest więc rozwiązaniem dla osób niecierpliwych, które to nie chcą czekać ze sprzedażą samochodu, lecz chcą, aby przebiegła ona sprawnie i nie trwała więcej niż kilka dni. Ponadto, wydaje się, że skup samochodowy to również miejsce na auta osób, które na prawdę bardzo potrzebują gotówki. Niektórzy sprzedają samochód nie po to, aby kupić nowy, lepszy, lecz po to, by mieć pieniądze na jakieś nieprzewidziane wydatki. W takiej sytuacji, zwykle potrzebują oni gotówki bardzo szybko, więc szczególnie ważne jest dla nich, aby sprzedaż odbyła się jak najszybciej.

Komis - czas realizacji sprzedaży

Osoby, które nie chcą zajmować się sprzedażą na własną rękę wybierają pomiędzy skupem aut używanych a komisem. Warto mieć na uwadze, że jeśli bardzo zależy nam na czasie, nie powinniśmy korzystać z komisu. Ma on pewne zalety, jednak na pewno zaletą komisu nie jest czas realizacji sprzedaży samochodu. Jeśli chodzi o komis, czasami uda się dosyć szybko sprzedać auto, a czasami trwa to niezwykle długo. Tak na prawdę nie ma reguły odnośnie tego jak długo to trwa. O czasie decyduje bowiem zainteresowanie naszym samochodem. Jeśli jest duże, jeśli nasze auto jest atrakcyjne, to prawdopodobnie szybko znajdzie się kupiec. Jeśli jednak nie ma zbyt dużego zainteresowania naszym autem to możemy nieraz czekać i rok, aż auto zostanie sprzedane.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dopóki auto jest w komisie, tak na prawdę nic nie zarabiamy. Dopiero, kiedy nowy właściciel nabędzie nasz samochód otrzymamy pieniądze. Tak więc dopóki auto jest w komisie, nie dość że nie mamy czym jeździć, to jeszcze nie mamy pieniędzy na nowe auto.

Wydaje się więc, że jeśli nie mamy bardzo atrakcyjnego auta na sprzedaż, powinniśmy raczej skłaniać się ku temu, aby wykorzystać skup samochodów za gotówkę. Jeśli jednak mamy bardzo atrakcyjne auto które budzi zainteresowanie wielu potencjalnych nabywców, możemy skorzystać z komisu.

Co jak nie komis i skup samochodów?

Jeśli z jakiś powodów nie chcemy, aby nasze auto znalazło się w komisie, lub też nie mamy ochoty na to, aby skup stał się nowym właścicielem naszego auta, musimy sami zająć się sprzedażą. Musimy w takim wypadku sami znaleźć kupca, który wyłoży za nasz pojazd odpowiednią kwotę. Każdy kto kiedykolwiek próbował cokolwiek sprzedać wie doskonale, że znalezienie zdecydowanego kupca, gotowego zapłacić dokładnie tyle ile chcemy to zadanie niezwykle trudne.

Niektórzy ludzie bardzo cenią sobie niezależność, i pomimo, że utrudnia im to nieco życie, nie decydują się na skup czy komis, lecz na sprzedaż bezpośrednią. W takim przypadku najczęściej sami, bez niczyjej pomocy ustalają cenę samochodu. Wydaje się jednak, że nawet wtedy, gdy korzystamy ze sprzedaży bezpośredniej powinniśmy skonsultować się z fachowcem, znającym się na samochodach. Tylko w ten sposób możemy bowiem dowiedzieć się, ile tak na prawdę warte na rynku są samochody podobne do naszego.

Rzecz jasna, początkowo możemy wystawić samochód za nieco wyższą cenę od przeciętnej. Być może nam się poszczęści, i uda się nam sprzedać samochód po nieco wyższej cenie. Jeśli nawet nie, to będziemy mieli dobrą pozycję do rozpoczęcia negocjacji co do ceny auta.

Co wybrać?

Wydaje się, że ostateczny wybór odnośnie tego co wybrać, czy komis, czy skup samochodów używanych, czy może sprzedawać auto w sprzedaży bezpośredniej, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, nasz wybór zależny jest od naszych własnych preferencji. Dla różnych ludzi bowiem różne rozwiązania mogą być najlepsze. Nie bez znaczenia jednak jest również to, jakim autem dysponujemy. Jeśli chodzi o starsze, mało atrakcyjne, i nie wyróżniające się na rynku samochody, skup samochodów używanych będzie dla nich najwłaściwszym miejscem. Jeśli zaś dysponujemy wysokiej jakości samochodem, powinien się on łatwo sprzedać zarówno w komisie, jak i w sprzedaży bezpośredniej.

Ponadto, powinniśmy się również zastanowić, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na sprzedaż samochodu. Warto pamiętać, że przeważnie auto sprzedaje się po to, aby zaraz po sprzedaży zacząć rozglądać się za kupnem nowego samochodu. Oczywiście, na zakup samochodu trzeba zwykle poświęcić drugie tyle czasu co na sprzedaż starego samochodu, a czasami nawet więcej. Wydaje się więc, że często warto zaoszczędzić nieco czasu na sprzedaży, na co pozwala nam skup samochodów osobowych.

Komentarze

Szymon
Komisy niestety to ostatnie rozwiązanie, ściemniają tak samo kupującym jak sprzedającym, jak auto długo się nie sprzedaje to, potrafią zadzwonić do klienta jako kupujący żeby wyciągnął auto z komisu
http://www.ooe.pl