Wycena wartości samochodu

Co to jest wycena samochodu?

Wycena samochodu, czyli przybliżona ocena wartości pojazdu, jest niezwykle istotnym krokiem jaki należy podjąć w przypadku, gdy chcemy kupić, sprzedać czy też ubezpieczyć nasze auto. Każdy kto kupuje samochód liczy na jego zakup za jak najniższą cenę, zaś ten, kto sprzedaje chce uzyskać za transakcję możliwie najwyższą sumę, by odzyskać jak najwięcej pieniędzy jakie włożył w kupno i ewentualną naprawę wozu. Tak więc nie należy ani zawyżać, ani zaniżać wartości pojazdu.

Zbyt wygórowana jak i zaniżona wartość samochodu może spowodować brak zainteresowania jego kupnem. W tym pierwszym przypadku, klienta może zniechęcić zbyt wysoka cena, natomiast w tym drugim - zbyt niska cena może wydać się kupującemu podejrzana. Wycena wartości samochodu jest również wskazana w przypadku ubezpieczenia auta. To dzięki niej, w przypadku powstania szkody, łatwiej będzie kontrolować nam, czy oferowane odszkodowanie jest sprawiedliwe i czy wystarczy na pokrycie powstałego uszkodzenia.

W jaki sposób wycenić wartość samochodu?

Do czynników mających wpływ na wartość auta zaliczamy m. in.: stan techniczny, markę, pojemność silnika, przebieg, historię pojazdu, ponadstandardowe wyposażenie, uszkodzenia. W celu oszacowania wartości naszego pojazdu można skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który dokona wyceny samochodu opierając się na analizie wartości giełdowej pojazdów (z taką wyceną, w razie zaniżenia wartości samochodu przez ubezpieczyciela, można ubiegać się o większe odszkodowanie). Można również posłużyć się, udostępnioną przez różne serwisy bazą danych, dzięki której uzyskamy informacje na temat obecnej wartości auta.

Programy do wyceny wartości pojazdu

Wiele serwisów internetowych oferuje dostęp do programów komputerowych, służących do wyceny wartości samochodów używanych. Do najbardziej popularnych należą: Info-expert oraz Eurotax. Dzięki tym udostępnionym produktom można dokonać wyceny samochodu podając jego markę i model. Eurotax daje również możliwość wyceny pojazdu z uwzględnieniem dodatkowego wyposażenia. Publikowane tutaj notowania są zawsze aktualne i powstają na podstawie danych rynkowych pojazdów użytkowanych w Polsce. Oczywiście pozostałe, niewymienione tutaj programy, bazują na podobnym algorytmie, więc użytkownicy nie powinni mieć problemu z dokonaniem wyceny.

Precyzja

Posiadając wycenę wartości samochodu możemy bez wahania kupić, sprzedać czy też ubezpieczyć pojazd. Jednakże, jeśli taka wycena nie została przygotowana na potrzeby naszego auta, wówczas musimy pamiętać, że określa ona tylko szacunkową jego wartość. W sytuacji, gdy samochód jest zadbany czy też posiada zamontowany dodatkowy sprzęt, jak np. audio-video, wartość takiego pojazdu może wzrosnąć. Musimy liczyć się też z gorszą ofertą w przypadku, gdy auto było intensywnie używane czy też uległo wypadkowi. Należy to uwzględnić nim złożymy reklamację co do wyceny rzeczoznawcy ubezpieczeniowego. Jednakże, gdyby kwota dalece odbiegała od tej podanej w serwisie warto domagać się uzasadnienia i ewentualnej zmiany decyzji.

Komentarze