10 funkcji tachografu cyfrowego, które ułatwiają życie kierowcy

Cyfrowy tachografWedług prawa Unii Europejskiej, tachografy stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony lub takich, które służą do przewozu powyżej 9 osób. Obecne przepisy nakazują instalację tachografów cyfrowych. Mają one wiele zalet i ułatwiają życie kierowcy.

Tachograf cyfrowy jest urządzeniem pomiarowym, które rejestruje podstawowe dane o pracy kierowcy oraz parametry pojazdu podczas jazdy. Celem korzystania z niego jest zwiększenia kontroli nad czasem pracy kierowcy, co z kolei bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo jego samego oraz pozostałych użytkowników dróg. Tachograf odczytywać może również kluczowe dane, takie jak:

  • ilość kilometrów przebytych przez pojazd;
  • szybkość chwilowa pojazdu;
  • inne okresy pracy lub dyspozycyjności kierowcy bądź zespołu kierowców;
  • przerwy w pracy i okresy dziennego odpoczynku.

Więcej szczegółowych informacji na temat tachografu cyfrowego i jego zastosowania znajdziemy w artykule: Czym jest tachograf cyfrowy i jak go obsługiwać?

Obowiązek stosowania tachografu cyfrowego

Tachografy dzielą się na analogowe i cyfrowe. Te drugie mają oczywiście więcej funkcji, cechują się licznymi zaletami oraz lepiej pełnią swoje główne zadanie. Ich stosowanie obowiązuje od 2006 roku. Z punktu widzenia kierowców jest to dobre rozwiązanie.

Funkcje tachografu cyfrowego, które ułatwiają życie kierowcy

Wprawdzie tachograf jest urządzeniem obowiązkowym i pełni funkcję kontrolną, ale możliwości, jakie oferuje jego druga, cyfrowa generacja, są naprawdę pomocne. Tachograf cyfrowy znacząco usprawnia zarówno pracę kierowców, jak i zarządzanie flotami. Dzieje się tak za sprawą jego funkcji.

  1. Automatyczne rejestrowanie czasu pracy - tachograf cyfrowy automatycznie rejestruje zarówno czas jazdy, jak i okresy przerw, co pomaga i kierowcom, i flotom w przestrzeganiu rygorystycznych przepisów dotyczących czasu pracy. Dzięki temu nie tylko można uniknąć mandatu, ale przede wszystkim poruszać się bezpiecznie po drogach.
  2. Funkcje związane z bezpieczeństwem - dzięki możliwości zdalne sczytywania danych, kontroler od razu widzi, który pojazd mógł popełnić naruszenie, w związku z czym należy go zatrzymać do bardziej szczegółowej kontroli.
  3. Wspomaganie organizacji pracy, np. automatyczna rejestracja przekroczenia granicy kraju oraz automatyczna rejestracja załadunku i rozładunku (czas oraz miejsce).
  4. Alarmy i przypomnienia, dotyczące m.in. limitu czasu pracy.
  5. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym - połączenie z systemem ITS przez Bluetooth, stanowiące duże udogodnienie tylko dla kierowców, ale też dla właścicieli firm i menedżerów, którzy dzięki temu uzyskują lepszą kontrolę nad czasem pracy załogi.
  6. Integracja z innymi systemami.
  7. Funkcje wspierające ekonomiczną jazdę - dzięki temu pojawią się większe oszczędności na paliwie, a sama podróż przebiegała będzie w bardziej płynny sposób.
  8. Przechowywanie i archiwizacja danych - tachografy cyfrowe mogą przechowywać dane z 56 dni (analogowe - z 28 dni). Pojemniejsza jest nie tylko pamięć samego urządzenia, ale też karty kierowcy.
  9. Szybkie i łatwe raportowanie - bardzo prosto można wygenerować raport z tachografu cyfrowego, natomiast takie kwestie jak przekroczenie granicy rejestrowane są automatycznie.
  10. Korzyści płynące z automatycznego generowania raportów - przede wszystkim, nie ma konieczności robienia codziennego wydruku z tachografu, co zwiększa wygodę pracy. Dzięki połączeniu z systemem ITS, zarządca floty ma dostęp do raportów w czasie rzeczywistym.

Podsumowanie

Chociaż stosowanie tachografów cyfrowych z pozoru wydawać się może uciążliwym obowiązkiem, w praktyce urządzenia te są bardzo pomocne. Dzięki nim praca kierowców przebiega sprawniej i bezpieczniej, flotą natomiast łatwiej jest zarządzać.

Komentarze