Jak założyć pomoc drogową?

Jak założyć pomoc drogową?Praca w branży transportowej to pojęcie bardzo szerokie. Mieści się w nim wiele różnych rodzajów transportu - również pomoc drogowa. Jak założyć taką działalność gospodarczą i czy warto to robić?

Pomoc drogowa - informacje ogólne

Zakres działalności

Pomoc drogowa to działalność gospodarcza polegająca na transportowaniu pojazdów, które na skutek awarii lub wypadku, nie mogą poruszać się samodzielnie. Transport wykonywany jest z miejsc awarii lub wypadków do serwisów, ubezpieczalni czy też w inne miejsca. Oczywiście to główny zakres działalności pomocy drogowej. Samochodem - lawetą można transportować pojazdy również w innych celach.

Kto może wykonywać taką pracę

Usługę transportową, bo tak należy określić usługi w branży pomocy drogowej, może wykonywać każdy, kto posiada odpowiednie prawo jazdy. W wielu przypadkach konieczne są inne uprawnienia i pozwolenia, wskazane lub konieczne są też dodatkowe ubezpieczenia. W przypadku, gdy chcemy świadczyć pomoc drogową na terenie kraju i niczym innym się nie zajmować, pozwolenia i uprawnienia są zbędne. Wystarczy samochód, prawo jazdy i legalnie zarejestrowana firma.

Zarobki

Podstawowym dochodem osoby obsługującej pomoc drogową jest zarabianie na transporcie samochodów. Stawki za kilometr jazdy auto lawetą są różne, decydując się na założenie takiej firmy, należy to sprawdzić i swoje zaś ustalić tak, by satysfakcjonował zarówno nas jak i klientów. Oczywiście ceny mogą być nieco wyższe, jeśli wykonywanym zleceniem jest holowanie. To jednak nie jedyny sposób zarabiania na tego rodzaju usługach. Do zarobków można również doliczyć stawki za załadowanie samochodu na auto lawetę lub za jego zdjęcie. W przypadku posiadania placu, dodatkowym dochodem może być koszt przechowywania pojazdu. W przypadku pojazdów po wypadkach, często przynoszący niemałe dochody.

Jak zacząć? Wybór i zakup pojazdu

Aby świadczyć tego rodzaju usługi, należy posiadać odpowiedni pojazd. Do jego wyboru należy przywiązać sporą uwagę. Jeśli ma być to pojazd sprawnym, odpowiadającym dzisiejszym normom emisji spalin, nie może mieć więcej niż kilka lat. Oczywiście zakup takiego pojazdu jest wydatkiem wielu tysięcy złotych i z tym trzeba się liczyć.

Rejestracja firmy

Świadczenie usług pomocy drogowej, wymaga zarejestrowania firmy. Jeśli wykonamy to zadanie, warto upewnić się, czy do świadczenia usług nie potrzebujemy pozwoleń. W przypadku pomocy drogowej nie ma takiej konieczności, pod warunkiem, że transport wykonywany jest na terenie kraju. W przypadku transportu międzynarodowego i innych nietypowych przewozów, konieczne będzie uzyskanie odpowiednich licencji. Oczywiście bardzo istotne znaczenie będą miały także ubezpieczenia związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie warto ich nie mieć. Właściwa polisa ubezpieczeniowa jest bardzo istotna, klasyczne OC posiadacza pojazdu to najczęściej dużo za mało.

Klienci. Jak zdobyć klientów?

Zakup odpowiedniego pojazdu i założenie działalności gospodarczej, nie oznacza napływu klientów zainteresowanych skorzystaniem z naszych usług,. Klientów należy znaleźć samodzielnie. Na początku należy się zastanowić, jacy klienci będą tymi właściwymi. Aby móc mówić o realnych i w miarę stałych dochodach, konieczna będzie współpraca z ubezpieczalniami i warsztatami samochodowymi. W innym przypadku będzie można liczyć tylko na okazjonalne zlecenia, które z pewnością nie wygenerują zysków.

Reklama i współpraca

Reklama naszej firmy i współpraca z ubezpieczycielami i mechanikami, to sposób na znalezienie zadowalającej ilości zleceń. Oczywiście nie zdarzy się to od razu, zakładając pomoc drogową, trzeba wiec nastawić się na konieczność zdobycia na rynku renomy, nawiązania kontaktów i pozyskania odpowiedniej ilości punktów do współpracy. Minusem jest dość duże nasycenie rynku. Ubezpieczalnie współpracują z osobami świadczącymi pomoc drogową, wielu mechaników również. Znalezienie swojej niszy na tym rynku i rozwój, firmy to wyzwania, które nie są łatwe, ale osiągalne.

Praca z perspektywami

Stale rozwijający się rynek motoryzacyjny, duży ruch na drogach oraz sporo starych pojazdów poruszających się po polskich drogach to szereg przyczyn gwarantujących, iż przewoźnicy świadczący usługi pomocy drogowej są i będą potrzebni. Jeśli więc dobrze czujemy się za kierownicą pojazdu i chcemy naszą pracę zawodową związać z transportem, warto rozważyć rozpoczęcie świadczenia usług pomocy drogowej. Ci, którzy zdecydują się na taki krok, muszą pamiętać, że wiele zależy od nich. Zdobywanie klientów, profesjonalne wykonywanie zleceń to podstawa, którą trzeba zajmować się stale. Jeśli tak będzie - zyski ze świadczenia usług pomocy drogowej na pewno będą zadowalające.

Źródło: www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl.

Komentarze

Luiz
Właśnie .... też wyczytałem że zezwolenie, certyfikaty .... jak napisał (Pomoc drogowa). Co za chore przepisy - jak się czyta o tych wymaganiach to mam wrażenie i chyba tak jest że postawione wymogi są takie same jak dla dużej firmy przewozowej w transporcie międzynarodowym (z bazą stu TIRów na placu i drugą setka w trasie), a to tylko pomoc i transport aut najczęściej w zasięgu miasta powiatowego .... (wyczytałem, że tylko spółka prawa handlowego ?:/) A tu powinno być tylko OC i DG, prawo jazdy dostosowane do tonażu (wiadomo że do 3,5t to kat. B, laweta mała i tylko małe osobówki, coś więcej to C ....
no ale u nas zawsze musi być pod górkę.

A jak mając pomoc dostanę zlecenie na przewiezienie czegoś np. sprzętu kupionego przez rolnika (to co inny rodzaj usługi, inne pozwolenia .... znaczy te wymagane dla firm spedycyjnych to wystarczą, tak wiem ... ale jak chcę mieć mały biznes, z usługą na lokalny rynek i zarabiać na chleb .... ale czy w tym kraju się da ?
Pomoc drogowa
Tylko prawo jazdy i działalność? Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika z wypisem na każdy samochód, certyfikat kompetencji lub zatrudniona osoba zarządzająca transportem z takim certyfikatem... .
Norbert
Jeżeli chodzi o ferowanie takich usług, to należy wziąć pod uwagę, że ceny są uzależnione od miasta i regionu kraju. Oczywiste jest, że w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku będzie drożej niż w innych mniejszych miejscowościach , chociażby ze względu na czas i prędkość poruszania się po tych miastach, gdzie spalanie paliwa jest dużo większe. Tak samo wynagrodzenie pracowników oraz poziom bezrobocia. To wszystko generuje wyższe ceny. Również znaczenie ma region kraju, gdzie widoczne są różnice w cenach usług na wschodzie Polski względem zachodu.
https://www.autolawetawroclaw.pl