Samochody - nazwa, historia, rodzaje

Według najprostszej z możliwych definicji, samochód jest pojazdem mechanicznym służącym do transportu zarówno osób, jak i ładunków, napędzanym przez silnik. Zagadnienie to jest jednak o wiele bardziej rozbudowane, a już sama różnorodność wśród typów samochodów może przyprawić o zawrót głowy.

Pierwsze próby stworzenia pojazdu mechanicznego datuje się na XVII wiek. Jednak dopiero w 1769 roku Francuz Nicolas-Joseph Cugnot stworzył pierwszy pojazd napędzany silnikiem parowym.

Pierwsze samochody

Trochę ponad sto lat później Wilhelm Maybach oraz Gottlieb Daimler zaczęli produkować samochody osobowe oparte o jednocylindrowy czterosuwowy silnik spalinowy, którego paliwem była benzyna. Właśnie wtedy powstał standard samochodu osobowego, stosowany na całym świecie do dziś. Od tamtej pory samochodowa rewolucja nabrała tempa. Wśród ważniejszych wydarzeń należy wymienić powstanie pierwszego ogumienia (pod koniec XIX wieku stworzyli je bracia Michelin) oraz pierwszą masową produkcję samochodu osobowego, uruchomioną w 1907 roku w Stanach Zjednoczonych - to z kolei było dziełem Amerykanina, Henry'ego Forda.

Samochód - etymologia nazwy

Ciekawostką jest nazwa tego najpopularniejszego pojazdu mechanicznego. Na całym świecie używa się różnych wersji słowa ?automobile?. Pochodzi ono z języka francuskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza coś, która porusza się automatycznie (o własnych siłach). W Polsce co prawda również używa się skróconej formy tej nazwy, ale od słowa ?auto? znacznie bardziej popularna jest nazwa ?samochód?. To określenie pochodzi jeszcze z czasów międzywojennych, kiedy drogą konkursu zostało wybrane jako polska alternatywa dla słowa ?automobil?. Jak łatwo się domyślić, ?samochód? określa pojazd, który porusza się samodzielnie, tj. ma własny napęd.

Rodzaje samochodów

Na przestrzeni ponad stu lat powstało wiele rodzajów samochodu. Najpopularniejsze są samochody osobowe, ale i one często się od siebie różnią. Najprościej podzielić je ze względu na rodzaj nadwozia. Tutaj prym wiodą cztery rodzaje. Coupé posiada dwoje drzwi i bardziej opływowe kształty niż reszta aut osobowych. Sedan cechuje się wyraźnie zaznaczonymi przedziałami silnikowym i bagażowym. Auta typu sedan mają opinię klasycznych i eleganckich. Hatchback z kolei jest rozpoznawalny ze względu na dużą, tylną klapę bagażową. Natomiast kombi, dzięki wydłużonemu tyłowi, ma bardziej pojemny bagażnik. Poza samochodami osobowymi wyróżniamy również wiele innych samochodów - terenowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy, a także szereg samochodów specjalnych, takich jak np. ambulanse, żurawie samochodowe czy pojazdy opancerzone.

Obecnie nikt nie wyobraża sobie co dziennej rzeczywistości bez tego, przeciętnie ważącego tonę pojazdu. Wystarczy wyjść z domu a już rzucają nam się w oczy w najróżniejszych kolorach jakie człowiek poznał. Tak naprawdę to nawet nie musimy nigdzie wychodzić by wiedzieć, że są obecne wśród nas, ponieważ zza okien dobiega do nas hałas wywołany ich eksploatacją.

Artykuł powstał we współpracy z https://flextogo.com.

Komentarze