Czy warto mieć samochód, żyjąc w mieście?

Własny samochódSamochód to w dzisiejszych czasach dobro powszechne - pytanie tylko, czy konieczne? Życie, zwłaszcza w dużym mieście, daje nam wiele różnych możliwości przemieszczania się. W zależności od naszych możliwości i potrzeb własne auto może się okazać ratunkiem lub udręką. Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie? Czas rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zakup auta - nic trudnego

Dziś wybór i zakup samochodu stał się prostszy niż kiedykolwiek. W internecie do dyspozycji mamy wiedzę ekspertów, w salonach i komisach w podjęciu decyzji pomogą też pracownicy. Samo finansowanie również stało się prostsze - jeśli nie posiadamy własnych środków, możemy skorzystać np. z oferty kredytu samochodowego. Pojawia się jednak pytanie - czy to dobra inwestycja dla mieszkańców dużych miast?

Samochód - czy to duży wydatek?

Jak już ustaliliśmy, sam zakup samochodu nie jest dużym wydatkiem. Nie zapominajmy jednak o tym, że na tym koszty jego utrzymania się nie kończą. Pod uwagę musimy brać również inne czynniki wpływające na to, ile rzeczywiście zakup auta będzie nas kosztować. Przeanalizować musimy wydatki związane z zakupem paliwa, ubezpieczeniem, sezonową wymianą opon, naprawami, a nawet opłatami parkingowymi.

Samo posiadanie samochodu to jednak również zalety - przede wszystkim niezależność i większa swoboda w przemieszczaniu się. To również większe bezpieczeństwo, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Podróżując samochodem, unikamy kontaktu z innymi.

Komunikacja miejsca - tańsza, ale czy wygodna?

Za komunikacją miejską przemawiają koszty - przy regularnym przemieszczaniu się cena biletu miesięcznego w dużym mieście wyniesie mniej niż wydatki na paliwo. W mieście takim jak np. Warszawa mamy także duży wybór, jeśli chodzi o transport miejski - autobusy, tramwaje, metro. Samo przemieszczanie się jednak może być wolniejsze niż np. w przypadku samochodu. Pod uwagę musimy brać m.in. przystanki, trasę przejazdu i ewentualne przesiadki.

Ponadto jesteśmy zależni od możliwości miejskiego transportu - jeśli autobus się spóźnia, możemy liczyć się ze spóźnieniem. Podobnie jest w przypadku awarii lub niekorzystnych warunków atmosferycznych - przez podobne sytuacje podróżowanie komunikacją bywa utrudnione.

Samochód w mieście - dla kogo?

Kto w takim razie powinien pozwolić sobie na zakup samochodu w mieście? To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i swobodę. Skorzystają na nim z pewnością rodziny z dziećmi - w przypadku dojazdów do szkoły lub dodatkowe zajęcia, posiadanie samochodu powala na elastyczne dopasowanie się do grafiku całej rodziny. W takiej sytuacji koszty użytkowania również rozkładają się. Dodatkowo możliwość zakupu np. z pomocą kredytu samochodowego, czyni posiadanie auta jeszcze bardziej opłacalnym.

Autor: www.santanderconsumer.pl.

Komentarze