Hatchback, sedan a może kombi - co wybrać?

Jaki samochód wybrać?Decydując się na zakup samochodu musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Oczywiście gdy już wybierzemy interesujący nas konkretny model pojazdu, kolejną rzeczą jest dobór odpowiedniej jednostki napędowej.

Poszczególni producenci oferują nam szeroki wybór silników dopasowanych do wymagań poszczególnych klientów. Nic więc dziwnego, że poznając ich specyfikację możemy czuć się nieco zagubieni.

Typ nadwozia samochodu

Zaraz potem musimy zdecydować się na konkretne typ nadwozia. Tu najczęściej mamy do wyboru hatchback, sedan oraz kombi.

Samochody combi

Jeszcze do niedawna samochody combi uznawane były bardziej za auta przeznaczone do przewozu większych ciężarów czy też narzędzi i innego sprzętu roboczego niż auto mogące służyć rodzinie. Poza tym wielu producentów nie przywiązywało zbytniej wagi do ich wyglądu. Stąd jeszcze kilka lat temu niektóre combi wyglądały bardzo przeciętnie jeśli chodzi o zewnętrzną linię nadwozia. Nic dziwnego, skoro większości ludzi wolało kupić samochody o nadwoziu sedan, które bardziej kojarzyły się z limuzynami niż pojazdami roboczymi. Z biegiem czasu kierowcy zaczęli jednak doceniać zalety jakie oferuje combi. Ich największą zaletą jest oczywiście ogromna przestrzeń ładunkowa. Pozwala ona nie tylko na łatwiejsze pakowanie zakupów, ale również bezproblemowe zmieszczenie dziecięcego wózka.

Samochody sedan

Większość sedanów nie daje nam takiej swobody w korzystaniu z bagażnika. Pakowanie bagażów większego rozmiaru blokuje belka na której zamontowana jest maska.

Samochody hatchback

W hatchbacku nie mamy takiego problemu bowiem zawiasy tylnej klapy montowane są nieco poniżej dachu przez co nie mamy tu problemu ze wspomnianą w przypadku sedanów belką. Sami producenci widząc coraz większe zainteresowanie klientów samochodami kombi zaczęli bardziej się skupiać na ich wyglądzie. Dziś samochody tego segmentu wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Nie dziwi więc fakt, że dziś stanowią znaczną część rynku sprzedawanych samochodów.

Wielu z kierowców przekonało się do wygody i komfortu jakie oferują samochody o nadwoziu kombi. Jedynym znacznym minusem może być jedynie to, że spalają one nieco więcej paliwa. różnica nie jest jednak zbyt duża w stosunku do oferowanego poziomu komfortu i ergonomii jaki w zamian otrzymamy. Podejmując ostateczną decyzję co do zakupu konkretnego typu nadwozia musimy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby.

Komentarze