Oplowskie silniki, którym warto zaufać

Silnik samochodowyMarki Opel nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, kto choć trochę interesuje się światowym rynkiem motoryzacyjnym. Samochody tej marki to zazwyczaj stosunkowo niedrogie samochody miejskie, które cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Nie tylko oplowska stylistyka przypadła do gustu naszym kierowcom, ale również solidne jednostki napędowe montowane pod maską samochodów. Które silniki Opla są naprawdę godne zaufania?

Niemiecki i włoskie jednostki

Koncern Opla wyposaża swoje samochody zarówno w jednostki napędowe własnej konstrukcji, jak i motory pochodzące od innych producentów silników. Godne zaufania są na pewno jednostki benzynowe 1.4, 1.6 oraz 1.8. W przypadku motorów wysokoprężnych wyróżniają się włoskie konstrukcje 1.3 oraz 1.9 l.

Dobre osiągi przy niskim zużyciu paliwa

Dwie cechy, których szuka chyba każdy kierowca w jednostce napędowej to oszczędność oraz dobre osiągi pozwalające cieszyć się z dynamicznej jazdy. Oba parametry zapewnia doładowany silnik 1.6 należący do serii jednostek SIDI, wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa oraz łańcuch rozrządu. Jednostki te są na pewno bardzo zaawansowane technologicznie, jednak ich osiągi są naprawdę na wysokim poziomie. Silniki 1.6 montowane są w wielu modelach Opla, poczynając od małej Corsy, na prestiżowej Insigni kończąc. Jednym ze znaczących problemów, z jakim można się spotkać w czasie użytkowania silnika 1.6 Opla, to uszkodzenie tłoka na czwartym cylindrze. Wykryte w miarę wcześnie uszkodzenie pociąga za sobą jedynie wymianę zużytego tłoka. Należy również zwracać uwagę na stan świec zapłonowych oraz wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta - podpowiada ekspert www.iparts.pl.

Ecotec

Kolejny silnik z gamy Opla, który oferuje bardzo dobre parametry techniczne, to jednostka 1.8 Ecotec o mocy 140 KM. Nie jest to motor, który powala osiągami, jednak pod względem bezawaryjności jest w ścisłej światowej czołówce. Mało skomplikowana konstrukcja silnika Ecotec zapewnia płynną i elastyczną jazdę, a przy tym wysoką niezawodność podczas eksploatacji. Wśród gamy silników 1.8 Ecotec godnymi zaufania są jednostki wyposażone w zmienne fazy rozrządu i posiadające oznaczenie "Z" lub "A", a także "18XER".

Dobry diesel

Silnik 1.9 CDTI to konstrukcja włoska, która doskonale sprawdza się w samochodach Opla. Jednostka oferowana jest w trzech wersjach dostępnej mocy, a mianowicie, jako silnik 8-zaworowy o mocy 100 KM, motor 8-zaworowy o mocy 120 KM oraz 16-zaworowa jednostka o mocy 150 KM. Silniki z tej serii charakteryzują się na pewno dobrymi osiągami oraz stosunkowo niskim spalaniem. Co ważne, dostęp do części zamiennych do tych jednostek jest bardzo duży, a konstrukcję tych silników zna praktycznie każdy profesjonalny mechanik samochodowy.

Komentarze

Jacek
Ja miałem w swoim oplu silnik 1,6 16V i byłem bardzo z niego zadowolony. Palił niedużo, a w dodatku nie było z nim żadnych problemów. Wymieniałem tylko rozrząd, oleje i filtry. Wiele części kupowałem właśnie w iParts bo to dobry i sprawdzony sklep - https://www.iparts.pl/.