Blacharz i lakiernik samochodowy - zawody trudniejsze niż myślisz

Blacharz i lakiernik samochodowyZawód blacharza i lakiernika samochodowego nie jest tak prosty, jak mogłoby się nam wydawać. Aby dobrze wykonywać ten zawód, poza pewnymi umiejętnościami, trzeba mieć wiedzę na przykład z chemii. Lakiernictwo szczególnie tego wymaga. Dobry blacharz i lakiernik potrafi z powypadkowego samochodu zrobić niejednokrotnie cudo, tuszując wgniecenia i ubytki lakiernicze. Niestety, na rynku jest coraz mniej dobrych, dokładnych i rzetelnych fachowców w tej dziedzinie.

Lakiernik samochodowy - charakterystyka zawodu

W zawodzie lakiernika jest trochę jak w zawodzie muzyka. Ktoś, kto nie ma słuchu i zamiłowania do muzyki, nauczy się grać na instrumencie, ale nigdy nie zostanie prawdziwym wirtuozem. Lakiernictwa również można się nauczyć. Jednak zamiłowanie do tego zawodu sprawi, że teorię będziemy pochłaniać, a w praktyce szybko dojdziemy do perfekcji. Osoby bez odpowiednio wysokiego poczucia estetyki i zamiłowania do samochodów być może nigdy nie dojdą do perfekcji.

Lakiernik musi wciąż orientować się w nowościach. W dzisiejszych czasach dyrektywy Unii Europejskiej stawiają coraz wyższe wymagania w dziedzinach, w których używane są środki szkodzące środowisku. Lakiernictwo z pewnością właśnie takie jest. Dodatkowo rozwijająca się nieustannie technologia sprawia, że samochody różnią się od siebie konstrukcją i materiałem z jakiego są wykonane. Dlatego technika lakiernicza w starych autach znacznie odbiega od te, której należy użyć w nowych modelach.

Zanim zdecydujemy się na zawód lakiernika, musimy uświadomić sobie ryzyko jakie niesie ze sobą wykonywanie tego rodzaju czynności. Niewątpliwie narazimy nasze zdrowie, jeśli nie zadbamy o układ oddechowy podczas pracy. Bez zabezpieczenia narazimy się na szkodliwe działanie pyłów i oparów lakierów powstałych podczas prac. Równie ważne są przepisy BHP. Lakiernik ma cały czas styczność z łatwopalnymi materiałami. W komorze lakierniczej może dojść nawet do wybuchu przy bagatelizowaniu przepisów bezpieczeństwa.

Blacharz samochodowy - zawód trudniejszy niż się wydaje

Blacharz samochodowy zajmuje się przede wszystkim:

  • przygotowaniem pojazdu do napraw nadwozia;
  • naprawą nadwozia (musi umiejętnie posługiwać się urządzeniami pomiarowymi i naprawczymi);
  • obróbką ręczną i mechaniczną blach;
  • konserwacją antykorozyjną nadwozia.

Blacharz samochodowy współpracuje z mechanikiem i lakiernikiem. Powinien potrafić czytać rysunki techniczne i wykonywać szkice prostszych części. Dobrze, jeśli orientuje się w dokumentacji i instrukcji obsługo różnych marek samochodów. Ta wiedza pomoże mu dokonać odpowiedniego wyboru materiałów, których potem użyje do naprawy. W swojej pracy blacharz używa zarówno narzędzi ręcznych, jak i mechanicznych. Kształtowanie, łączenie i montowanie elementów z blachy wymaga niejednokrotnie dużej siły, dlatego nie jest to zawód dla kobiety.

Naprawa samochodów powypadkowych

Jeśli samochód po wypadku bądź stłuczce nie jest zakwalifikowany do kasacji, lakiernik i blacharz mogą zdziałać cuda. Często po skończonych pracach nie ma śladu po uszkodzeniach. Niewątpliwie praca tych dwóch fachowców niejednokrotnie staje się pewnym sensie artyzmem. Tylko fachowcy zafascynowani swoją pracą, którzy w wykonywane czynności wkładają cerce, są w stanie utrzymać się w czołówce. O ile mechaników nie brakuje, o tyle dobrego blacharza i lakiernika, potrafiącego odratować samochód po poważniejszej stłuczce nie jest już tak dużo na rynku.

Autor: www.fastserv.com.pl.

Komentarze