Czy warto sprowadzać auta z zagranicy? Jakie są korzyści?

Auto zagranicznePowiedzmy to wprost - zakup samochodu to spory wydatek. I to niezależnie czy mówimy o aucie nowym, czy używanym. Ceny rosną, dostępność pojazdów maleje i coraz trudniej jest dostać swoje wymarzone cztery kółka. Nie dziwi więc fakt, że część kierowców rozgląda się za alternatywnymi rozwiązania, takimi jak sprowadzanie aut z zagranicy. Czy to dobry pomysł? Jakie korzyści zapewnia import aut z zagranicy? Zapraszamy do czytania!

Czy kupno auta z zagranicy wciąż jest popularne?

Analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar jasno pokazują, że sprowadzanie samochodów z zagranicy wciąż pozostaje chętnie wybieraną opcją dla dużej grupy polskich kierowców. W ubiegłym roku sprowadzono ponad 772 000 aut, przy czym największą popularnością cieszy się niezmiennie ściąganie samochodów z Niemiec. To w dużym stopniu zasługa bliskości naszego zachodniego sąsiada, a także dużej dostępności znanych i lubianych aut, jak Volkswagen Passat, Golf, Audi A4 czy różne modele BMW.

Jednocześnie warto zauważyć, że systematycznie rośnie zainteresowanie importem aut ze Stanów Zjednoczonych. Polscy kierowcy coraz śmielej spoglądają na oferty dostępne za oceanem, szukając możliwości zakupu wymarzonego samochodu w dobrej cenie i często z lepszym wyposażeniem. Rynek amerykański faktycznie ma bardzo dużo do zaoferowania, choć nie warto zamykać się tylko na ten kierunek ? możliwości jest znacznie więcej, o czym powiemy w dalszej części tekstu.

Import aut z zagranicy - najważniejsze korzyści

Sprowadzanie auta z zagranicy może być bardzo korzystne pod kątem finansowym, choć to niejedyna zaleta tego rozwiązania. Na co mogą liczyć kierowcy decydujący się na zakup samochodu poza granicami Polski?

  • Bogaty wybór aut - zagraniczne rynki samochodowe dosłownie pękają w szwach od najróżniejszych modeli i marek, także tych bardziej egzotycznych. Kierowcy mogą wybierać spośród rodzinnych sedanów i kombi, miejskich hatchbacków, potężnych SUV-ów czy samochodów sportowych. Bardzo często można trafić na auta, które są rzadko spotykane na europejskich drogach, bądź takie, które nigdy nie były dostępne w oficjalnej sprzedaży na Starym Kontynencie.
  • Lepsze opcje wyposażenia - większy wybór samochodów oznacza też więcej możliwości pod kątem doboru wariantów wyposażenia. Niejednokrotnie zdarza się, że auta z zagranicy dysponują bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami niż ich europejskie odpowiedniki i są przy tym utrzymane w lepszym stanie technicznym.
  • Większe oszczędności - jak podkreślają specjaliści, sprowadzenie auta z zagranicy jest opłacalne, a wynika to z dużych różnic w cenie między modelami z różnych rynków. Widać to dobrze na przykładzie USA, gdzie obserwuje się duży popyt i podaż, a koszty produkcji utrzymują się na względnie niskim poziomie, co pozwala też zachować niższe ceny sprzedaży. Do tego dochodzą kwestie opodatkowania; w Polsce ok. 23% wartości samochodu stanowią same opłaty podatkowe.

Sprowadzanie aut z zagranicy na zamówienie w większości przypadków będzie świetnym wyborem - wydając mniej, masz szansę wejść w posiadanie zadbanego egzemplarza o niskim przebiegu i bogatym wyposażeniu. Trzeba jednak mieć przynajmniej podstawowe rozeznanie w zakresie polecanych kierunków importu aut.

Sprowadzanie aut z zagranicy - skąd można importować auta?

Jak wspomnieliśmy, import aut z zagranicy nie ogranicza się wyłącznie do Niemiec. Sporym zainteresowaniem cieszą się też takie kraje, jak Belgia, Francja czy Holandia (Niderlandy). W przeróżnych zestawieniach popularnych krajów, z których Polacy ściągają używane samochody, coraz częściej pojawiają się Stany Zjednoczone, a także Kanada. Wbrew pozorom nie sprowadza się stamtąd wyłącznie klasycznych muscle car'ów czy terenówek - oferty są liczne i tak naprawdę każdy kierowca może tam znaleźć idealny wóz dla siebie.

A co z mniej obleganymi kierunkami? Niektórzy kierowcy skłaniają się ku zimnej północy i krajom skandynawskim, ze szczególnym uwzględnieniem Danii. To może być dobry pomysł, zważywszy na fakt, że Duńczycy znani są z dbania o swoje samochody. Inni z kolei szukają swoich szans na rynku włoskim, choć w tym przypadku trzeba wyjątkowo uważać na oferty z autami w fatalnym stanie technicznym. Egzotycznym rozwiązaniem mogą wydawać się Zjednoczone Emiraty Arabskie i Dubaj. Istnieje tam jednak duża szansa na znalezienie luksusowych, sportowych marek i modeli w przystępnych cenach, niemniej samodzielne poszukiwania są dość utrudnione.

Kupujesz samochód z zagranicy? Skorzystaj ze wsparcia zaufanego partnera

Jeśli planujesz zakup samochodu z zagranicy, szczególnie z mniej popularnych krajów, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy importerskiej. Eksperci pomogą Ci znaleźć zadbane auto o określonych parametrach i w dobrym stanie technicznym oraz załatwią za Ciebie wszystkie niezbędne formalności. W przygotowaniu tego artykułu pomógł Michał Migut z firmy Flycars, specjalizującej się w imporcie aut z zagranicy: Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Dubaju. Zapraszamy na ich stronę, gdzie zapoznasz się ze szczegółami oferty!

Komentarze

Max
Przed zakupem samochodu z USA warto sprawdzić czy jego VIN nie występuje na stronach z aukcjami. Czasem można się mile zaskoczyć, a czasem uchronić przed wydatkami :)
http://bidcar4u.com