Żarówki świateł mijania: jak wybrać odpowiednie?

Żarówki świateł mijaniaŚwiatła mijania są jednym z najważniejszych elementów oświetlenia pojazdu - w Polsce oraz wielu innych krajach Europy obowiązuje nakaz ich stałego włączania zarówno podczas jazdy w dzień, jak i w nocy. Dlatego warto mieć zawsze w zanadrzu zapasowe żarówki świateł mijania. W jaki sposób je dobrać i czym kierować się przy zakupie tych elementów? Oto najważniejsze informacje.

Do czego służą światła mijania?

Nazwa "światła mijania" może być myląca, zwłaszcza dla osób, które nie mają prawa jazdy. Wbrew pozorom ten rodzaj oświetlenia jest wykorzystywany nie tylko w momencie mijania się z innym pojazdem. W Polsce jeszcze w latach 90-tych wprowadzono obowiązek jazdy z włączonymi światłami "krótkimi" przez całą dobę. Warto podkreślić, że w ciągu dnia, przy dobrej widoczności, można je zastąpić światłami dziennymi. Niemniej jednak to właśnie światła mijania są eksploatowane w największym stopniu. A to oznacza, że żarówki świateł mijania są podatne na zużycie i wymieniane najczęściej ze wszystkich.

Jakie wymogi muszą spełnić światła mijania?

Parametry pracy żarówek świateł krótkich określają przepisy prawa. Zgodnie z nimi to oświetlenie powinno:

  • obejmować jedynie krótki fragment drogi przed pojazdem, wynoszący do ok. 300 m,
  • być asymetryczne - tak, aby nie oślepiały kierowców jadących w przeciwną stronę, a jednocześnie pozwalały dobrze widzieć wszystkie znaki drogowe, pojazdy oraz pieszych.

Te wymogi oznaczają, że światła należy odpowiednio ustawić (o to dbają producenci, dostosowując kont nachylenia opraw do wymogów obowiązujących w Europie, a także serwisanci pojazdów), a także dobrać właściwe żarówki.

Jakie żarówki świateł mijania są dostępne na rynku?

Żarówki świateł mijania są oznaczane przede wszystkim symbolami H4 oraz H7 - i to tych warto szukać podczas zakupów. A czym różnią się modele H4 i H7?

  • Żarówki H4, np. model Osram H4, to produkty dwuwłóknowe. To oznacza, że można je wykorzystać zarówno jako światła mijania, jak i drogowe, czyli długie. Kiedy świeci jedno włókno, emitowany jest krótki słup światła, a gdy drugi - długi.
  • Żarówki H7, np. Osram Night Breaker H7 Laser, mają konstrukcję jednowłóknową, co oznacza, że można je stosować wyłącznie jako oświetlenie krótkie.

Istnieją również rozwiązania takie jak żarówka HB3 - to również model jednowłóknowy, który można stosować jako substytut H7, który jednocześnie dają do 150% większą jasność i widoczność do 150 metrów. Sprawdzają się więc doskonale zwłaszcza po zmroku - gwarantując większe bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Które żarówki wybrać?

Wybierając żarówki do świateł mijania, kierowca nie ma pełnej swobody działania. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy do Twojego pojazdu rekomendowana jest żarówka jedno- czy dwuwłóknowa. W pierwszym przypadku odpowiednim rozwiązaniem będzie np. żarówka HB3 lub Osram Night Breaker H7 Laser. W drugim należy sięgnąć po model typu Osram H4.

To jednak nie wszystko, co należy sprawdzić przed zakupem. Warto pamiętać, że na rynku w każdej z tych kategorii jest dostępnych wiele produktów docelowych. Przyjrzyj się więc również takim kwestiom jak:

  • marka - w przypadku świateł mijania nie można sobie pozwolić na wybór nieznanej i "podejrzanej" marki, ponieważ żarówki muszą spełniać określone normy, a przy tym świecić przez długi czas. Dlatego najlepiej jest zaufać dobrze znanym producentom,
  • parametry techniczne - przed zakupem upewnij się, że moc żarówki i jej napięcie odpowiadają specyfikacji dla Twojego pojazdu.

A co z ceną? Jeśli chcesz zaoszczędzić na koszcie zakupu takich żarówek bez rezygnowania z ich wysokiej jakości, sprawdź ofertę dobrych sklepów internetowych. Tam możesz liczyć na połączenie zaufanej marki z rozsądną stawką.

Pamiętaj też, że w najlepszych punktach możesz liczyć na pomoc przy dopasowaniu odpowiedniego typu żarówki. Jeśli więc masz wątpliwości, czy decydujesz się na dobry model, skonsultuj się z obsługą. W ten sposób rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości i nabędziesz oświetlenie dopasowane do wymogów auta oraz zapewniające pełne bezpieczeństwo poruszania się.

Autor: www.metler.pl.

Komentarze