Czym kierować się przy zakupie używanego samochodu?

Zakup używanego samochoduUżywane samochody na polskim rynku nadal są bardziej atrakcyjne od nowych pojazdów. Niestety kryzys nie daje o sobie zapomnieć pomimo, ze jego najbardziej odczuwalne skutki mamy już raczej za sobą.

Nowy samochód dla przeciętnego Kowalskiego to niestety nadal symbol bogactwa. Aby uniknąć kredytów, które mogą być uciążliwe do spłacenia należałoby się zastanowić nad używanym pojazdem.

Czym kierować się przy wyborze takiego samochodu?

Postaramy się wymienić najważniejsze wskazówki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przebieg. Wśród dealerów samochodowych panuje moda na tak zwane "przekręcanie licznika". Przy kupnie używanego samochodu trzeba zwrócić uwagę czy faktycznie pojazd, który dla przykładu ma około 12 lat i jest samochodem rodzinnym, może mieć przebieg poniżej 100 000 km. W naszej opinii takie pojazdy to rzadkość. Trzeba liczyć się z tym, że im starszy samochód tym przebieg będzie wyższy i warto w pierwszej kolejności nad tym się zastanowić.

To ile samochód ma przejechanych kilometrów może dużo mówić o późniejszych problemach związanych z naprawami. Im większy przebieg tym prawdopodobnie części takie jak zawieszenie, elementy silnika czy opony będą bardziej zużyte i prędzej czy później będzie trzeba je wymienić. Warto więc zwrócić na to uwagę, ponieważ często samochody z niższymi przebiegami, mimo że mogą być droższe to jednak w przyszłości będą sprawiały mniej problemu, a i nakłady finansowe mogą okazać się wtedy niższe.

Inną istotną rzeczą przy zakupie używanego samochodu to fakt czy samochód jest bezwypadkowy i czy był eksploatowany we właściwy sposób. Wielu właścicieli w ogłoszeniach podaje, że samochód jest bezwypadkowy. Czują się przy tym bezkarni, ponieważ zdają sobie sprawę, że tak naprawdę nie można tego dokładnie sprawdzić. Przy oględzinach pojazdu należy wtedy dokładnie sprawdzić szczeliny np. pomiędzy maską a nadkolami samochodu, lub pomiędzy bagażnikiem a błotnikiem. Warto pamiętać, ze bezwypadkowy samochód będzie sprawiał o wiele mniej problemów od tego, który już kiedyś był "bity". Ważna jest również ogólna eksploatacja samochodu. Czynności takie jak wymiana oleju, filtra paliwa i powietrzna, zmiana świec i wyczyszczona przepustnica powinny znajdować się w karcie pojazdu. Jest to dowód, że samochód był zadbany i właściciel sprzedaje pojazd gotowy do normalnego użytku.

Ostatnią, chyba najważniejszą rzeczą przy zakupie używanego samochodu jest silnik. Obecnie ludziom, którym zależy przede wszystkim na oszczędnym samochodzie powinni wybrać pojazdy napędzane ropą naftową lub gazem lpg, co jest o wiele bardziej ryzykowne, ponieważ instalacje gazowe w naszym kraju są zazwyczaj bardzo lekceważone przez mechaników. Te typy silników pozwalają na bardziej ekonomiczną, więc tańszą jazdę oczywiście, jeżeli ich pojemności nie są zbyt duże tzn. nie przekraczają 2 l. Dla tych użytkowników, którzy cenią sobie sportowe doznania bardziej odpowiednie powinny być silniki benzynowe o pojemnościach przekraczających 2 l.

Podsumowując kupując używany samochód należy dokładnie skupić się na wielu rzeczach, przede wszystkim takich jak stan techniczny pojazdu, przebieg i silnik. Oczywiście nie wolno zapominać przy tym o innych, równie ważnych aspektach. Po wstępnej obserwacji pojazdu, na koniec należy najlepiej udać się z wybranym samochodem do stacji kontroli pojazdów, która dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu. Pozwoli nam to z większą pewnością wydać ciężko zarobione pieniądze na nasz przyszły samochód.

Artykuł powstał przy współpracy z https://bidcars4u.com/pl.

Komentarze

Wiewiór
Przy zakupie używanego samochodu należy się kierować przede wszystkim jego stanem techniczny, sprawnością silnika, w dalszej kolejności wyglądem lakieru, na końcu tapicerką, przecież fotele możemy zawsze przykryć pokrowcami. Można takie kupić tutaj https://speedszop.pl/pokrowce-na-siedzenia
Berten
Ja byłem jednym z tych szczęśliwców który kupił bez wad, tanio. Na ten czas utrzymanie samochodu mnie wyniosło jakieś 500 zł od kupna , a przejechane mam 5000km :D
NAJWAŻNIEJSZE TO KUPOWAĆ Z GŁOWĄ ! :D
https://odnawianiefelg.pl
Karol
Aby kupić samochód to trzeba mieć ze sobą kogoś kto się zna, bo laika łatwo oszukać. Jak pierwszą furę kupowałem to był ze mną ojciec. Doradził, pooglądał. I tak o to moim pierwszym stał się avensis II 1.6 z lpg. Bardzo dobre wspomnienia z nim mam. Na stacje od razu podjechaliśmy więc wiedziałem co ma do zrobienia po kupnie. Przynajmniej nie było nic poważnego
Krzysztof
W ostatnim czasie modny zrobił się rzeczoznawca samochodowy, to osoba która oceni czy samochód, który chcemy kupić jest wart swojej ceny. Sprawdzi wiarygodność wszystkich faktur za naprawy dokonane w samochodzie, a także spróbuje negocjować cenę ze sprzedawcą.
Tobiasz
Dzisiaj kupić samochód używany bez ukrytych wad przez właściciela to na prawdę trzeba mieć szczęście. Bardzo się cieszę, że w końcu wchodzi oficjalny zakaz cofania liczników kontrolowany przez prawo. Bardzo dobrze!
http://mechanik-tobiasz.pl/