Wyważanie kół na czym polega i kiedy konieczne

Wyważenie kółNowe jak i używane koła wymagają odpowiedniego wyważenia. Niestety wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje może nieść ze sobą nieodpowiednie wyważenie kół. Warto wiedzieć czym dokładnie jest ten proces, jakie są skutki i przyczyny niewyważenia kół i kiedy należy wybrać się do serwisu.

Na czym polega wyważanie kół?

Wyważanie polega na równomiernym rozkładzie masy felgi i opony w taki sposób, aby masa koła na oś pojazdu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu. Nawet niewielkie dysproporcje w rozkładzie masy mają duże znaczenie, biorąc pod uwagę ogromne prędkości obrotowe i działające na nie siły odśrodkowe.

Po czym rozpoznać niewyważone koła - skutki

Skutki nieodpowiednio wyważonych kół można zobaczyć przy jeździe z większą prędkością, np. poruszając się na autostradzie czy drodze ekspresowej. Już przy prędkości większej niż 100km/h poczujemy drgania na kierownicy generowane przez przednie koła. Jeżeli źle wyważone są tylne koła to poczujemy drgania karoserii oraz zarzucanie tylnej części auta podczas pokonywania zakrętów w miarę dynamicznym tempie.

Nawet kilkugramowe niewyważenie powoduje, że masa ta podczas jazdy w skutek siły odśrodkowej wzrasta nawet do kilku kilogramów. Skutkuje to szybszym zużyciem opon, zawieszenia, układu kierowniczego i łożysk.

Przyczyny niewyważonych kół

Niewyważone koła biorą się głównie z przyczyn eksploatacyjnych. Podczas każdej jazdy samochodem nasze koła napotykają ubytki na powierzchni drogi, krawężniki czy koleiny. Nawet delikatne spotkanie ze zbyt dużym ubytkiem w drodze lub zbyt wysokim krawężnikiem może spowodować zmianę w wyważeniu koła. Jeżeli więc ze stosunkowo dużą prędkością wjedziemy w dziurę na drodze, albo zbyt mocno uderzymy w krawężnik niezwłocznie udajmy się na kontrolę do pobliskiej stacji diagnostycznej.

Kiedy koniecznie należy wyważyć koła?

Prócz oczywistego wyważenia kół przy wymianie opon są sytuacje, w których niezwłocznie musimy udać się do serwisu samochodowego w celu sprawdzenia naszych kół oraz wyważenia ich jeżeli zajdzie taka potrzeba.

  • Po uderzeniu w krawężnik lub wpadnięciu w sporą dziurę;
  • Po gwałtownym hamowaniu;
  • Po kolizji lub wypadku;
  • Po dłuższej jeździe po nierównej nawierzchni;
  • Każdorazowo przy wymianie koła bez względu na powód wymiany;
  • Po jeździe w terenie.

Ile średnio kosztuje wyważenie kół?

Ceny w wielu serwisach nie różnią się od siebie za bardzo, dlatego niech argumentem decydującym nie będzie cena usługi, a opinie o danym serwisie. Koszt wyważenia kół oscyluje w okolicach 30-50 zł za komplet.

Dlaczego wyważanie kół jest ważne?

Nieodpowiednio wyważone koła mają bezpośredni wypływ na komfort jazdy oraz pośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dlatego za każdym razem kiedy zaistnieje potrzeba wyważenia kół wybierz się do serwisu i zleć wykonanie tej usługi.

Źródło: www.almot-auto.pl.

Komentarze