Jak i kiedy czyścić klimatyzację w samochodzie?

KlimatyzacjaZarówno w zimie, jak i latem trudno nam sobie wyobrazić jazdę samochodem bez klimatyzacji. Jest ona już standardowym wyposażeniem aut i bardzo ułatwia życie, gdy na dworze panuje upał lub mróz. Komfort termiczny podczas prowadzenia samochodu optymalizuje funkcjonowanie naszego organizmu, co bezpośrednio przekłada się na szybkość reakcji i bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź, jak serwisować klimatyzację samochodową.

Niestety nieprawidłowo działająca klimatyzacja może nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby działała sprawnie, trzeba prawidłowo o nią dbać, czyścić filtry i odgrzybiać regularnie instalację. Choć zaleca się serwisowanie klimatyzacji raczej w okresie wiosennym lub jesiennym, to jeśli jest taka potrzeba, z powodzeniem można zrobić to również zimą.

Jak sprawdzić działanie klimatyzacji w aucie?

Najlepiej ustalić sobie konkretne terminy i raz, czy dwa razy do roku sprawdzać w serwisie, czy klimatyzacja działa prawidłowo. Choć najlepiej zrobić to na wiosnę lub jesienią, to gdy zauważymy, że coś jest nie tak w jej funkcjonowaniu, możemy to również zrobić zimą lub latem. O tym, że filtr wymaga wymiany lub system jest mocno zabrudzony, świadczą takie symptomy jak:

Nieprzyjemny zapach
Jeśli w aucie od razu po uruchomieniu silnika pojawia się odpychający zapach, może to świadczyć o zabrudzeniu klimatyzacji. Woń powstaje, gdy w systemie wentylacyjnym pojawia się wilgoć, pleśń oraz bakterie.

Postarajmy się udać do serwisu jak najszybciej po zauważeniu przykrego zapachu w aucie, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać, tym gorzej dla naszego zdrowa, samopoczucia i zapachu w samochodzie.

Słabo działający nawiew
Następstwem tego, że nawiew nie funkcjonuje prawidłowo, jest częste zaparowywanie szyb i zbyt wysoka temperatura w pojeździe pomimo ustawienia pokrętła nawiewu w maksymalnie otwartej pozycji.

Takie problemy mogą sugerować, że w systemie klimatyzacyjnym znajduje się mnóstwo kurzu, pleśni, bakterii i innych zanieczyszczeń, które blokują swobodny przepływ powietrza. Również taka sytuacja, powinna skłonić nas, do jak najszybszego serwisowania klimatyzacji w trosce o zdrowie swoje i swojej rodziny.

Jak przebiega serwisowanie klimatyzacji?

Niestety wielu kierowców chcąc zaoszczędzić, zwleka z serwisowaniem klimatyzacji, tak długo, jak tylko się da, lub -co gorsza- próbuje to robić na własną rękę. Tymczasem nie jesteśmy w stanie sami prowizorycznymi metodami skutecznie oczyścić klimatyzacji samochodowej, ponieważ stanowi ona bardzo skomplikowany system.

Jeżeli należymy do grupy tak zwanych "niedzielnych kierowców", czyli nie korzystamy z auta każdego dnia, a jedynie okazjonalnie, to wystarczy serwisować klimatyzację raz do roku. Jeśli jednak codziennie jeździmy samochodem, może to okazać się niewystarczające. Zanieczyszczone powietrze i bardzo duży ruch samochodowy, zwłaszcza w dużych miastach, powodują, że klimatyzacja w aucie znacznie szybciej ulega zabrudzeniu i zapyleniu. Dlatego kierowcom, którzy bardzo dużo czasu spędzają za kółkiem, zaleca się czyszczenie klimatyzacji, co najmniej dwukrotnie w ciągu roku.

Usługa serwisowania klimatyzacji samochodowej polega na wymianie filtrów oraz dokładnym oczyszczeniu całego systemu z zalegającego kurzu, pleśni, pyłów i innych zanieczyszczeń. Stosuje się w tym celu specjalistyczne środki odkażające, antyroztoczowe, bakteriobójcze i grzybobójcze. Profesjonalny doświadczony personel, specjalistyczny sprzęt i odpowiednie preparaty do czyszczenia klimatyzacji zapewnią znakomity efekty takiej usługi.

Czym grozi brudna klimatyzacja w aucie?

Zanieczyszczona klimatyzacja w aucie jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Niekiedy nie w pełni zdajemy sobie z tego sprawę i zapominamy o jej regularnym oczyszczaniu.

Niestety może to być źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Nie chodzi tylko o nasilenie objawów chorobowych, u osób, które cierpią na takie przypadłości jak alergia, astma i inne przewlekłe choroby, ale również o niebezpieczeństwo zakażenia bakterią Legionella pneumophilla.

Są to najczęściej pojawiające się właśnie w klimatyzatorach bakterie. Niestety, gdy trafią one do naszego organizmu, mogą powodować uporczywy kaszel, problemy z oddychaniem, bóle głowy, a nawet zapalenie oskrzeli lub płuc.

Również obecność grzybów pleśniowych w systemie klimatyzacji może być przyczyną infekcji dróg oddechowych, a także trudnej do leczenia i potencjalnie groźnej dla zdrowia, a nawet życia choroby, jaką jest grzybicze zapalenie płuc.

Mało kto zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, tymczasem zanieczyszczona klimatyzacja pełna bakterii i grzybów może doprowadzić do takich chorób jak:

  • stany zapalne skóry,
  • czyraki,
  • ropnie,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie opon mózgowych.

Nie dbając o nasze auto należycie, narażamy więc na poważne niebezpieczeństwo siebie i swoich najbliższych. Przyczyny zaniedbań mogą być różne - od zwykłego lenistwa, poprzez niedbalstwo, po chęć zaoszczędzenia. Żadna z nich jednak nas nie usprawiedliwia.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie to najcenniejsze co mamy. Poza tym oszczędzanie na czyszczeniu i odgrzybianiu klimatyzacji to tylko pozorny zysk, ponieważ czysta klimatyzacja pobiera znacznie mniej energii, co przekłada się na niższe koszty użytkowania samochodu. Dodatkową zaletą jest to, że również działa znacznie ciszej, co poprawia komfort jazdy.

Wymiana filtra w klimatyzacji to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, a za oczyszczenie całego systemu klimatyzacyjnego zapłacimy od stu złotych wzwyż. Nie jest to duży wydatek, a mimo to wiele osób zaniedbuje klimatyzację w swoim aucie. Postępując tak, nie tylko obniżamy komfort jazdy, ale przede wszystkim narażamy siebie i swoich pasażerów na groźne skutki zdrowotne oddychania zagrzybionym i pełnym bakterii powietrzem z brudnej klimatyzacji. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dl astmatyków, alergików, małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz przewlekle chorych.

Nie ryzykujmy, tylko systematycznie co najmniej raz do roku wymieniajmy niezbędne filtry i czyśćmy klimatyzację w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Komentarze