Jak zabezpieczyć naczepę przed kradzieżą?

Własna firma transportowaCenna zawartość naczepy ciężarówki to kuszący łup dla złodziei grasujących na parkingach, szczególnie tych niestrzeżonych. Jak wynika z raportu TAPA, straty w skradzionych ładunkach na terenie Europy są gigantyczne i szacowane na kwotę około 8 mln euro rocznie! Aby nie paść ofiarą kradzieży i wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, zastosuj nowoczesne blokady przeciwwłamaniowe.


Skutecznie chroń przewożony towar przed włamaniem

Poza klasycznymi zabezpieczeniami naczepy, jakimi są jednorazowe stalowe linki oraz zewnętrzne drążki z ruchomą blokadą, do dyspozycji warto posiadać również nieco mniej popularne rozwiązania, a jednym z nich jest na przykład analogiczne rusztowanie, ale po wewnętrznej stronie drzwi naczepy.

Jednak na rynku jest dostępnych wiele innych mechanicznych blokad. Warto zrobić rozeznanie, w celu zapewnienia dodatkowej ochrony. Jednym z najprostszych jest zespawana na stałe lub zdejmowana kłódka typu TTB do drzwi skrzydłowych. Posiada ona ukryty zamek MultiLock, który po zamknięciu drzwi automatycznie się blokuje.

Jeśli przewożony towar jest szczególnie cenny, można zastosować zasilany mocą 12 V elektromechaniczny zamek ELB, który odblokowuje się po wpisaniu prawidłowego kodu PIN. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w naczepach i kontenerach chłodniczych, które mają sztywną i solidną konstrukcję.

Poza samym zamkiem zabezpieczającym możemy zastosować specjalnie dedykowany dla ciężarówek alarm przeciwwłamaniowy, który wykrywa otwieranie oraz zamykanie drzwi naczepy. Na rynku istnieją tego typu rozwiązania z funkcją kontroli temperatury panującej w środku, co może się okazać kluczowe w przypadku naczep chłodniczych, podczas nieautoryzowanego wtargnięcia lub awarii termografu.

Zabezpiecz naczepę przed kradzieżą

Dobrze chroniona zawartość naczepy, to niestety czasem za mało, jeśli pojazd stoi chwilowo poza kontrolą kierowcy. Aby uniknąć kradzieży, przede wszystkim stosuj się do przepisów określających miejsca dozwolonego parkowania dla pojazdów ciężarowych, ale również chroń cały pojazd przed uprowadzeniem.

Żeby zabezpieczyć naczepę z uniwersalnym układem sprzęgającym, można ją zaopatrzyć w King-Pin Lock, który uniemożliwia przypięcie jej do obcego ciągnika. Jeśli zaś naczepa stoi niepodpięta do ciągnika oraz posiada czop główny, można ją ochronić prostym zabezpieczeniem King-Pin C, który jest ochroną czopu głównego, zamykającym go na klucz.

Jeśli dysponujesz nadwoziem wymiennym BDF, które bardzo często stoi luzem, możesz je zabezpieczyć systemem W45, który nie pozwala złodziejowi podniesienie go, dzięki blokadom na zamkach narożnych.

W zestawieniu nie może zabraknąć zabezpieczenia całego pojazdu dwuczłonowego przed porwaniem, za pomocą nakrętek na koła, które blokują pojazd, uniemożliwiając wyjazd nim przez osoby niepowołane.

Nie możesz również zapomnieć o zdrowym rozsądku, który nakazuje parkować w bezpiecznych i przemyślanych miejscach. Nie udostępniaj także informacji o transportowanym ładunku czy planowanej trasie osobom, które poznałeś w trakcie podróży.

Komentarze