Materiały niemetalowe wykorzystywane w budowie samochodów

Niemetalowe części samochodoweMateriały wykorzystywane w budowie współczesnych samochodów to: metale żelazne, które stanowią ok. 68% zastosowanych materiałów, materiały i kompozyty polimerowe (12%), metale nieżelazne, np. aluminium, cynk, miedź, magnez (9%). Wykorzystywana jest również guma (4%), szkło (3%) oraz inne materiały, np. tekstylia.

Tak duży zakres wykorzystywania tworzy sztucznych w budowie samochodu wynika z możliwości kształtowania z nich estetycznych elementów, wpływających na wzrost komfortu i bezpieczeństwa w trakcie użytkowania pojazdu.

Przyczyniają się również do obniżania kosztów produkcji samochodu. Tworzywo sztuczne to jedno z najbardziej innowacyjnych materiałów stosowanych w budowie samochodów, Struktura wykorzystania materiałów w budowie samochodu zmieniała się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Tendencje do budowania samochodów coraz bardziej komfortowych, bezpiecznych, lżejszych i ekonomiczniejszych. Obecnie w produkowanych samochodach stosowanych jest 700 części wykonanych z tworzyw sztucznych, średni ich udział masowy wynosi ok. 10%. W przemyśle motoryzacyjnym zużywa się ok. 7% całkowitej produkcji tworzyw sztucznych, to o ok. 114% więcej niż 20 lat temu.

Różne materiały polimerowe znajdują zastosowanie w ponad 1000 elementach samochodu. Są stosowane zarówno do produkcji dużych elementów takich jak desek rozdzielczych i zbiorników paliwa, jak i małych, np. klamek, obudów lusterek. Spośród wykorzystywanych tworzy w samochodzie dominują poliuretany (15%), polichlorek winylu, polipropylen i akrylonitryl/butadien/styren (każdy po 12%). Pozostałe to poliamid, polietyleny, poliwęglan i inne. Produkowane z tworzyw części samochodowe to także: błotniki, zderzaki, pokrywa komory silnika, spoilery, kraty wlotu powietrza, listwy czy wzmocnienia czołowe.

Właściwość tworzyw sztucznych, dzięki którym ich wykorzystanie do produkcji części samochodowych, to m.in.:

  • przystępna cena,
  • znaczne zmniejszenie masy zastosowanych części,
  • łatwość i dowolność kształtowania,
  • wpływ na poprawienie współczynnika oporu powietrza cx,
  • odporność na działanie czynników atmosferycznych,
  • dobre tłumienie drgań i hałasu,
  • wysokie pochłanianie energii podczas wypadku,
  • zmienne właściwości elektryczne (od przewodników do izolatorów).

Korzyści wynikające ze stosowania tworzyw sztucznych w budowie pojazdów samochodowych, polegające - między innymi - na niskiej cenie i łatwej wymianie elementów spowodowały, że zmalało dotychczasowe zainteresowanie odpowiednimi technologiami naprawczymi.

Komentarze